Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noví poslanci mohou ve Zlínském kraji pomoct cestám, nemocnici i zóně

  9:40aktualizováno  9:40
Dostavba klíčových rychlostních silnic, obsazení průmyslové zóny v Holešově, změna úhradové vyhlášky a jiný způsob čerpání dotací pro malé obce. To jsou úkoly pro (staro)nové poslance ze Zlínského kraje. Jak se k nim staví?
Hluboce zadlužené Baťově nemocnici ve Zlíně by měla pomoct také nová úhradová vyhláška. Pro řadu regionálních poslanců je její schválení prioritou.

Hluboce zadlužené Baťově nemocnici ve Zlíně by měla pomoct také nová úhradová vyhláška. Pro řadu regionálních poslanců je její schválení prioritou. | foto: KNTB Zlín

Ještě nevědí, jak bude vypadat složení vlády, přesto dvanáctku poslanců ze Zlínského kraje čeká jasný úkol: pomoci k lepšímu životu lidí v regionu, za který byli zvoleni.

MF DNES oslovila sociálního demokrata Antonína Seďu, Radka Vondráčka z hnutí ANO a lidovce Ondřeje Benešíka s hlavními regionálními tématy, jimiž by se měli zabývat.Je k tomu pochopitelně zapotřebí, aby včas vznikl státní rozpočet pro rok 2014 a stát nemusel hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Doprava: silnice R55 na Břeclav a R49 na Slovensko

Letos v lednu silničáři konečně otevřeli čtyřproudovou cestu mezi Zlínem a Otrokovicemi, za níž poslanci lobbovali dlouhá léta. Teď je čeká další maraton vyjednávání o financích pro dopravní stavby. Nejdůležitější jsou dva úseky. Prvním je rychlostní silnice R49 z Hulína do Fryštáku, které však zatím scházejí stavební povolení kvůli neplatné výjimce o zásahu do území chráněných živočichů (více zde).

Obsadit zónu? Ať se přetrhne kraj

Radek Vondráček z hnutí ANO kraji nejvíc prospěje prosazením osmi protikorupčních zákonů iniciativy Rekonstrukce státu. Ze silnic by dostavěl R49, v obsazování holešovské zóny by se měl "přetrhnout" hlavně kraj.

Dostal jste třetí největší počet preferenčních hlasů v kraji. Čím silný mandát voličům vrátíte?
Je to zavazující. Dostal jsem několik esemesek, kam mě nakopou, když to zkazím. Myslím hlavně na to, aby se dotáhly zákony z Rekonstrukce státu.

V jakém pořadí by se měly dostavit silnice R49, R55, ze Vsetína na "Valmez" a obchvat Otrokovic?
Pro mě i EU je priorita R49 na Slovensko. Peníze na to existují, ale ne donekonečna. Chci se zasadit, aby si skupiny pro a proti sedly ke stolu. Dvojka by byla z osobních důvodů R55 z Otrokovic na Hradiště, pak obchvat Otrokovic a čtyřproudovka Vsetín-Valmez.

Co by se podle vás mělo udělat s neobsazenou zónou Holešov?
To je opravdu v rukou kraje. Vím o konkrétních příkladech, kdy tam něco už mohlo být. Kvůli nevstřícnému přístupu kraje i bývalého hejtmana a nulové aktivitě té slavné akciovky to ale neklaplo a ty fabriky stojí jinde. Někteří lidé z praxe jsou například přesvědčeni, že celý ten projekt je nanic. Když se někdo ozve, je potřeba se přetrhnout. A uvědomit si, že pozemky nejde prodávat tak, aby se na nich vydělalo. A taky bychom konečně mohli vědět, jaké správci zóny berou platy.

Jste pro rozdělování evropských peněz - ne už přes regionální rady - ale přímo obcím?
Regionální rady se nepovedly. Pokud by šly peníze přímo obcím, asi by mi to bylo bližší. O školce by se mělo rozhodovat tam, kde stojí.

Vyřeší podle vás situaci v Baťově nemocnici změna úhradové vyhlášky?
Nikdy jsem nepochopil, proč za slepé střevo platí pojišťovny víc v Praze než ve Zlíně. Sama vyhláška ten dluh nevyřeší, je to o systému. Nejde vyjmout Baťovu nemocnici a tu vyřešit. Řešením může být i centrální nákup léků a materiálu.

"Pro mě je R49 priorita," říká lídr ANO Radek Vondráček.

Lídr ČSSD Antonín Seďa však tuší hrozící zádrhel: "Bude se hůře prosazovat, dokud se nepodaří zaplnit průmyslovou zónu v Holešově," tvrdí.

Naopak už příští rok by se mohl začít stavět další úsek rychlostní silnice R55, který má vést z Otrokovic přes Uherské Hradiště a Hodonín až do Břeclavi (více o cestě zde).

"Jedná se o úsek mezi Otrokovicemi a Starým Městem. R55 můžeme dělat i po částech, jen se musí vyřešit připomínky ekologů a obcí," dodal Seďa.

Lidovec Ondřej Benešík je opatrnější. "Silnici R55 potřebujeme, ale obávám se, že spíše budou tlaky na finance pro cesty směrem na sousední Rakousko, kde už je vybudovaná infrastruktura," řekl.

Smůlu zřejmě mají obyvatelé Valašska. Kompletní dokončení silnice I/35 mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím či obchvat Meziříčí zatím zůstávají jen na papíře.

Zóna čeká na investory

Stála 1,6 miliardy korun a měla přinést 12 tisíc pracovních míst. Jenže velkolepé plány průmyslové zóny u Holešova zatím narážejí na nezájem investorů a potíže spojené s výběrem lokality (o aktuální situaci čtěte zde).

Noví poslanci slibují, že to změní a budou jednat s pomocí CzechInvestu i prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu.

Jenže podobná slova zněla z jejich úst už v minulých letech. Dnes se shodnou snad jen v tom, že do zóny nehledají gumárenské firmy.

"Měl by v ní být zastoupen spíše lehký průmysl," soudí Seďa.

"Přimlouval bych se za více menších investorů, jednoho velkého těžko najdeme," souhlasí Benešík.

Změna úhradové vyhlášky pomůže nemocnicím

Baťovu nemocnici ve Zlíně dusí miliardový dluh (více zde) a jedním ze způsobů, jak jí ulehčit, je nová podoba úhradové vyhlášky. Zlín sice poskytuje pacientům stejnou péči jako obří fakultní nemocnice v Brně nebo Ostravě, od pojišťoven však dostává na provoz méně peněz.

"Budeme se snažit, aby nová vyhláška platila už od 1. ledna. Je to jedna z našich priorit," potvrdil Seďa.

Stejný názor má Benešík. "Úhradová vyhláška je pro krajské nemocnice velmi nevýhodná," poznamenal člen KDU-ČSL.

"Jen změna vyhlášky ale nemocnici ve Zlíně nepomůže, problémy jsou daleko hlubší," reagoval na to Petr Gazdík z TOP 09 a STAN.

Na dotaci budou moci dosáhnout přímo malé obce

Změna rozdělování dotací prostřednictvím Regionálních operačních programů (ROP) by pomohla především menším sídlům.

"Například místní akční skupiny budou moci čerpat dotace z nových programů," naznačil Gazdík.

Teď mohou politici pomoci starostům, aby na peníze na opravy, podporu malého či středního podnikání nebo služeb v obci dosáhli snáze.

"Jeden operační program by mohl být nasměrován přímo do obcí pod pět tisíc obyvatel," navrhuje Seďa.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

VIDEO: Králičí parkur má deset překážek, skokan někdy potřebuje postrčit

Závody ve skoku králíků přes překážku na kroměřížském výstavišti Floria (24....

Ušatí závodníci změřili v sobotu formu na kroměřížském výstavišti Floria. Konaly se tam závody ve skoku králíků přes...

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz