Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noví poslanci mohou ve Zlínském kraji pomoct cestám, nemocnici i zóně

  9:40aktualizováno  9:40
Dostavba klíčových rychlostních silnic, obsazení průmyslové zóny v Holešově, změna úhradové vyhlášky a jiný způsob čerpání dotací pro malé obce. To jsou úkoly pro (staro)nové poslance ze Zlínského kraje. Jak se k nim staví?
Hluboce zadlužené Baťově nemocnici ve Zlíně by měla pomoct také nová úhradová vyhláška. Pro řadu regionálních poslanců je její schválení prioritou.

Hluboce zadlužené Baťově nemocnici ve Zlíně by měla pomoct také nová úhradová vyhláška. Pro řadu regionálních poslanců je její schválení prioritou. | foto: KNTB Zlín

Ještě nevědí, jak bude vypadat složení vlády, přesto dvanáctku poslanců ze Zlínského kraje čeká jasný úkol: pomoci k lepšímu životu lidí v regionu, za který byli zvoleni.

MF DNES oslovila sociálního demokrata Antonína Seďu, Radka Vondráčka z hnutí ANO a lidovce Ondřeje Benešíka s hlavními regionálními tématy, jimiž by se měli zabývat.Je k tomu pochopitelně zapotřebí, aby včas vznikl státní rozpočet pro rok 2014 a stát nemusel hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Doprava: silnice R55 na Břeclav a R49 na Slovensko

Letos v lednu silničáři konečně otevřeli čtyřproudovou cestu mezi Zlínem a Otrokovicemi, za níž poslanci lobbovali dlouhá léta. Teď je čeká další maraton vyjednávání o financích pro dopravní stavby. Nejdůležitější jsou dva úseky. Prvním je rychlostní silnice R49 z Hulína do Fryštáku, které však zatím scházejí stavební povolení kvůli neplatné výjimce o zásahu do území chráněných živočichů (více zde).

Obsadit zónu? Ať se přetrhne kraj

Radek Vondráček z hnutí ANO kraji nejvíc prospěje prosazením osmi protikorupčních zákonů iniciativy Rekonstrukce státu. Ze silnic by dostavěl R49, v obsazování holešovské zóny by se měl "přetrhnout" hlavně kraj.

Dostal jste třetí největší počet preferenčních hlasů v kraji. Čím silný mandát voličům vrátíte?
Je to zavazující. Dostal jsem několik esemesek, kam mě nakopou, když to zkazím. Myslím hlavně na to, aby se dotáhly zákony z Rekonstrukce státu.

V jakém pořadí by se měly dostavit silnice R49, R55, ze Vsetína na "Valmez" a obchvat Otrokovic?
Pro mě i EU je priorita R49 na Slovensko. Peníze na to existují, ale ne donekonečna. Chci se zasadit, aby si skupiny pro a proti sedly ke stolu. Dvojka by byla z osobních důvodů R55 z Otrokovic na Hradiště, pak obchvat Otrokovic a čtyřproudovka Vsetín-Valmez.

Co by se podle vás mělo udělat s neobsazenou zónou Holešov?
To je opravdu v rukou kraje. Vím o konkrétních příkladech, kdy tam něco už mohlo být. Kvůli nevstřícnému přístupu kraje i bývalého hejtmana a nulové aktivitě té slavné akciovky to ale neklaplo a ty fabriky stojí jinde. Někteří lidé z praxe jsou například přesvědčeni, že celý ten projekt je nanic. Když se někdo ozve, je potřeba se přetrhnout. A uvědomit si, že pozemky nejde prodávat tak, aby se na nich vydělalo. A taky bychom konečně mohli vědět, jaké správci zóny berou platy.

Jste pro rozdělování evropských peněz - ne už přes regionální rady - ale přímo obcím?
Regionální rady se nepovedly. Pokud by šly peníze přímo obcím, asi by mi to bylo bližší. O školce by se mělo rozhodovat tam, kde stojí.

Vyřeší podle vás situaci v Baťově nemocnici změna úhradové vyhlášky?
Nikdy jsem nepochopil, proč za slepé střevo platí pojišťovny víc v Praze než ve Zlíně. Sama vyhláška ten dluh nevyřeší, je to o systému. Nejde vyjmout Baťovu nemocnici a tu vyřešit. Řešením může být i centrální nákup léků a materiálu.

"Pro mě je R49 priorita," říká lídr ANO Radek Vondráček.

Lídr ČSSD Antonín Seďa však tuší hrozící zádrhel: "Bude se hůře prosazovat, dokud se nepodaří zaplnit průmyslovou zónu v Holešově," tvrdí.

Naopak už příští rok by se mohl začít stavět další úsek rychlostní silnice R55, který má vést z Otrokovic přes Uherské Hradiště a Hodonín až do Břeclavi (více o cestě zde).

"Jedná se o úsek mezi Otrokovicemi a Starým Městem. R55 můžeme dělat i po částech, jen se musí vyřešit připomínky ekologů a obcí," dodal Seďa.

Lidovec Ondřej Benešík je opatrnější. "Silnici R55 potřebujeme, ale obávám se, že spíše budou tlaky na finance pro cesty směrem na sousední Rakousko, kde už je vybudovaná infrastruktura," řekl.

Smůlu zřejmě mají obyvatelé Valašska. Kompletní dokončení silnice I/35 mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím či obchvat Meziříčí zatím zůstávají jen na papíře.

Zóna čeká na investory

Stála 1,6 miliardy korun a měla přinést 12 tisíc pracovních míst. Jenže velkolepé plány průmyslové zóny u Holešova zatím narážejí na nezájem investorů a potíže spojené s výběrem lokality (o aktuální situaci čtěte zde).

Noví poslanci slibují, že to změní a budou jednat s pomocí CzechInvestu i prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu.

Jenže podobná slova zněla z jejich úst už v minulých letech. Dnes se shodnou snad jen v tom, že do zóny nehledají gumárenské firmy.

"Měl by v ní být zastoupen spíše lehký průmysl," soudí Seďa.

"Přimlouval bych se za více menších investorů, jednoho velkého těžko najdeme," souhlasí Benešík.

Změna úhradové vyhlášky pomůže nemocnicím

Baťovu nemocnici ve Zlíně dusí miliardový dluh (více zde) a jedním ze způsobů, jak jí ulehčit, je nová podoba úhradové vyhlášky. Zlín sice poskytuje pacientům stejnou péči jako obří fakultní nemocnice v Brně nebo Ostravě, od pojišťoven však dostává na provoz méně peněz.

"Budeme se snažit, aby nová vyhláška platila už od 1. ledna. Je to jedna z našich priorit," potvrdil Seďa.

Stejný názor má Benešík. "Úhradová vyhláška je pro krajské nemocnice velmi nevýhodná," poznamenal člen KDU-ČSL.

"Jen změna vyhlášky ale nemocnici ve Zlíně nepomůže, problémy jsou daleko hlubší," reagoval na to Petr Gazdík z TOP 09 a STAN.

Na dotaci budou moci dosáhnout přímo malé obce

Změna rozdělování dotací prostřednictvím Regionálních operačních programů (ROP) by pomohla především menším sídlům.

"Například místní akční skupiny budou moci čerpat dotace z nových programů," naznačil Gazdík.

Teď mohou politici pomoci starostům, aby na peníze na opravy, podporu malého či středního podnikání nebo služeb v obci dosáhli snáze.

"Jeden operační program by mohl být nasměrován přímo do obcí pod pět tisíc obyvatel," navrhuje Seďa.Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Do voleb ve Zlíně jde také rektor, podpoří hnutí podnikatele Vančury

Rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha.

Do podzimních komunálních voleb ve Zlíně půjde také rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha, který bude dvojkou...

Za podvody s petrolejem v kauze podnikatele Vaškůje soud opět snížil tresty

Roman Vaškůj musí před soudem vysvětlovat obchodování s leteckým petrolejem v...

Dalšího zmírnění trestu se u Krajského soudu ve Zlíně dočkali lidé obžalovaní z daňových úniků při obchodech s leteckým...

Najdete na iDNES.cz