Pietní vzpomínka na oběti střelby v Uherském Brodě.

Pietní vzpomínka na oběti střelby v Uherském Brodě. | foto: Jan Salač, MAFRA

Uherský Brod rozdá 2,5 milionu rodinám obětí střelce a dalším dotčeným

  • 8
Zastupitelé Uherského Brodu jednomyslně odsouhlasili jednotlivé částky, které radnice rozdělí těm, kterých se zásadně dotkla únorová tragédie. Peníze rozdělí pozůstalým po osmi obětech, zraněné ženě i dalším hostům a pracovníkům restaurace Družba, kde vraždil střelec.

„Chtěli jsme, aby to bylo co možná nejvíce spravedlivé, což nebylo zrovna jednoduché,“ přiznal starosta města Patrik Kunčar.

Speciálně vytvořená pětičlenná komise navrhla rozdělení nejen rodinám osmi obětí, ale také zraněné ženě a dalším hostům a pracovníkům restaurace Družba, kteří se před řáděním šíleného střelce zachránili. Ten bez varování zastřelil osm lidí a nakonec spáchal sebevraždu (více čtěte zde).

Po důkladném šetření a zkoumání sociální situace sestavila komise okruh pozůstalých, jejich pořadí důležitosti a hodnotu pořadí.

Finanční pomoc by se tak měla dostat například k dětem, sourozencům, rodičům nebo partnerům obětí.

Dohromady mezi pozůstalé a další osoby poputuje zhruba 2,5 milionu korun.

Nejvyšší podíl je z veřejné sbírky, na kterou přišlo téměř 1,7 milionu korun. Dalších 400 tisíc korun poslal Zlínský kraj a zhruba 160 tisíc vynesl koncert Heleny Vondráčkové.

Příjemce pomoci a přesné částky nezveřejní

Zhruba 300 tisíc, které věnovala soukromá firma z blízké Komně, Nadace Bratří Lužů a město Železný Brod, chtějí zastupitelé rozdělit na dvě poloviny.

Jednu použijí na proměnu prostoru před restaurací Družba na pietní místo připomínající oběti jednoho z největších masakrů v Česku. Druhou polovinu pak poměrnými díly rozdělí mezi ty, kteří z místa stihli utéct, ale odnesli si doživotní trauma.

„Chápeme to jako výraz solidarity s obtížnou životní situací nebo ocenění duchapřítomnosti v krizové životní situaci,“ vysvětlila komise ve své důvodové zprávě pro zastupitele. Konkrétní částky včetně jmen radnice zveřejňovat nebude.

„Ne proto, že bychom chtěli něco tajit, ale kvůli ochraně příjemců. Jsme rádi, že se emoce uklidňují, a nebudeme je zbytečně vířit,“ konstatoval místostarosta Jan Hrdý.

Pietní místo před restaurací by mělo být hotové do prvního výročí brodské tragédie, tedy do 24. února. Podle vítězného architektonického návrhu půjde o výměnu stromů, vyvýšení travnatého prostoru a jeho rozdělení (více zde).