Věznice v Uherském Hradišti.

Věznice v Uherském Hradišti. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Uherské Hradiště věznici nezíská, místo toho chce po státu, ať ji opraví

  • 7
Vedení radnice v Uherském Hradišti se po schůzce s premiérem Petrem Nečasem smiřuje s tím, že se městu nakonec nepodaří získat budovu bývalé věznice, o kterou usilovala. Ministerstvo spravedlnosti totiž objekt odmítá prodat. Město se bude alespoň snažit docílit, aby stát zchátralou věznici opravil.

Ještě nedávno to vypadalo, že Uherské Hradiště bývalou věznici v centru města, kde byli v 50. letech popravováni a mučeni političtí vězni, koupí. Od ministerstva spravedlnosti ji město dlouhodobě chtělo získat za 16,5 milionu korun.

Jenže po posledních jednáních s premiérem Petrem Nečasem se vedení radnice smiřuje s tím, že budova zřejmě zůstane místnímu soudu.

"Pokud ministerstvo spravedlnosti jasně říká, že místní soud budovu potřebuje a dosavadní objekt, kde sídlí, je pro něj nevhodný, nevidím důvod, abychom o budovu věznice bojovali," sdělil starosta Květoslav Tichavský.

Neprodáte? Tak věznici alespoň opravte

Nová strategie Hradiště tak spočívá v tom, že už nebude bojovat za to, aby budova přešla na město.

Nyní by se Hradiště smířilo s tím, že budova zůstane ministerstvu spravedlnosti, bude ale usilovat o to, aby ministerstvo chátrající budovu opravilo.

I když město přestane o získání bývalé věznice usilovat, stále není jasné, zda budova nebude dál chátrat.

Po posledním jednání v Uherském Hradišti se rýsuje jedno řešení, jak by stát mohl peníze na rekonstrukci získat: státní organizace na Hradišťsku by prodaly svůj majetek, který nepotřebují - například budovu policie v Hradební ulici.

"Tak by se nahromadil majetek a vznikla by vstupní částka na rekonstrukci věznice. Poté by bylo na ministerstvech financí a spravedlnosti, a případně na vládě, doplatit rekonstrukci bývalé věznice," prohlásil Tichavský.

Ten chce, aby tam rozhodně zůstala vzpomínka na politické vězně, kteří tady byli mučeni. "Nějaké muzeum tam určitě musí vzniknout," souhlasí starosta.

Je nepřijatelné, aby věznice zůstala, jak je, říká poslanec

O tom, že ministerstvo spravedlnosti trvá na tom, že si chce budovu nechat a potřebuje ji, se zástupci Hradiště přesvědčili na jednání s premiérem i se zástupci ministerstev financí a spravedlnosti.

Nepomáhají zatím ani přímluvy dvou poslanců za Hradiště, kterými jsou Jaroslav Plachý z ODS a Antonín Seďa z ČSSD.

"Snažíme se společně vytvořit tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby se odhodlalo k jakémukoliv racionálnímu řešení. Pro nás je nepřijatelné, aby věznice zůstala tak, jak je, a dál chátrala," tvrdí Plachý.

Seďa navíc přiznává, že město by stejně mnoho set milionů na opravu budovy nemělo.

"Vždycky jsem se obával, že město budovu získá, ale ta zůstane ve stejném stavu. Těžko bude mít město půl miliardy na kompletní rekonstrukci," tvrdí poslanec ČSSD.