Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To jsme schválili? Město po letech řeší, proč firmě odpustilo parkoviště

  12:11aktualizováno  12:11
Stavební firma Manag nepostaví na největším sídlišti v Uherském Hradišti parkovací dům. Pro město výhodné smlouvy se zastupitelé vzdali už před dvěma roky. Teď ale chtějí znovu řešit, proč to vlastně udělali.

Developerská firma Manag měla podle smlouvy na panelové ploše u nákupního střediska vybudovat parkovací dům. | foto: archiv

Nikdo tehdy neprotestoval, nikdo se neptal a žádná diskuse se nevedla. Jenže dva roky staré hlasování zastupitelů v Uherském Hradišti o parkovišti na sídlišti Štěpnice je teď ve městě velkým tématem. A bod, který tehdy dostal jednoznačnou podporu celého zastupitelstva, chce opozice znovu prošetřit.

„Musíme vědět, jak to bylo. Existují indicie, že informace, které jsme k tomu dostali, nebyly úplně košer. Pokud by se to potvrdilo, mohlo by hrozit i trestní oznámení,“ varoval současný i tehdejší opoziční zastupitel a poslanec za ČSSD Antonín Seďa.

Vedení radnice považuje taková prohlášení za účelová.

„Dá se to podat různě, ale tehdy jsme schválili řešení, které bylo pro město nejpříznivější. Rozhodně jsme kvůli tomu nepřišli o žádné peníze,“ řekl starosta Stanislav Blaha.

Situace s parkováním je na sídlišti velmi špatná

O jaký problém přesně jde? Na podzim 2014, těsně před volbami do obecních zastupitelstev, schválili zástupci města změnu smlouvy s firmou Manag (tehdejší usnesení a výpis hlasování najdete zde).

Ta měla podle původní dohody z roku 2010 na největším sídlišti Štěpnice, kde žije kolem pěti tisíc obyvatel, postavit za vlastní peníze 130 nových bytů a současně také parkovací dům nebo parkoviště. Vzniknout mělo vedle obchodního domu, kde už desítky let funguje provizorní panelové parkoviště.

„Situace s parkováním je tady dost špatná. Každý by chtěl přijet až ke vchodu do domu, ale sídliště není nafukovací a je jasné, že prostory jsou přeplněné,“ poukázala Marie Martykánová, předsedkyně místní komise Štěpnice.

Firma argumentovala vlastním průzkumem mezi obyvateli

Město prodalo firmě Manag pozemky. A jako pojistku, že na nich skutečně byty postaví a nebude s nimi spekulovat, si ve smlouvě prosadilo desetimilionovou pokutu. Splatná měla být v případě, že tento závazek do deseti let, tedy do roku 2020, firma nesplní.

Na sídlišti tak měly přibýt bytové domy s upraveným okolím, infrastrukturou i zajištěným veřejným parkováním. To vše, aniž by město muselo sáhnout do vlastních peněz.

Před dvěma lety ale chtěl Manag smlouvu změnit. Podle průzkumu mezi obyvateli sídliště údajně firma zjistila, že o parkovací dům, který by byl zpoplatněný, není zájem.

Proto se s městem dohodla, že místa pro auta obyvatel nově stavěných bytovek zajistí jinak. A pozemek pod plánovaným parkovacím domem prodá zpět městu, aby si tam postavilo, co chce.

Návrh prošel radou, komisí pro nakládání s majetkem a ruku pro něj zvedli i všichni tehdejší zastupitelé. Současná opozice ovšem chce tento bod znovu otevřít na nejbližším jednání zastupitelstva, které je v plánu 5. prosince.

Autor:Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

OBRAZEM: I během března krmte ptáky, uvidíte rarity, nabádají ornitologové

STRAKAPOUD VELKÝ. Stačí nasypat do krmítka. Když bude mít člověk štěstí, může...

Stačí nasypat do krmítka. Když bude mít člověk štěstí, může pozorovat vzácné druhy ptáků, které jindy spatřit nelze....

Erotika v lidové kultuře se objevovala v písních i na kraslicích

Příklad milostné velikonoční kraslice.

Medvěd při masopustu je symbolem fyzické síly, zdraví, ale také plodnosti. A k erotickému podtextu směřuje i tradiční...

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Najdete na iDNES.cz