Pivo se v Jarošově vařilo naposledy v roce 1997. Firma Heineken v lednu vybere z výběrového řízení nového majitele areálu.

Pivo se v Jarošově vařilo naposledy v roce 1997. Firma Heineken v lednu vybere z výběrového řízení nového majitele areálu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Hradiště chce koupit za pět milionů pivovar, areál by otevřelo lidem

  • 3
Opuštěný jarošovský pivovar je na prodej. Firma Heineken v lednu vybere vítěze výběrového řízení. Přihlásilo se i město Uherské Hradiště, v jehož místní části se pivovar nachází.

Kdysi patřil mezi šest největších pivovarů na Moravě, dostal zlatou cenu na Světové výstavě v Paříži a písnička o něm trhala rekordy v hitparádách minulého století. Teď je opuštěný jarošovský pivovar v Uherském Hradišti na prodej.

"Na jaře jsme se rozhodli, že vlastnictví tohoto pivovaru již nadále nezapadá do našich podnikatelských plánů," vysvětlila mluvčí společnosti Heineken Zuzana Kosáková.

Pivovar Jarošov

Pivo začal vařit v roce 1688. Od roku 1869 patřil majiteli realit Salomonu Braunovi. Jeho rod si vlastnictví podržel tři generace. Po válce zachránili výrobu zaměstnanci a podnik fungoval dál. Po roce 1989 byl součástí firmy Pivovary a sodovkárny Brno.

Jarošovský pivovar před 18 lety proslavila píseň skupiny Argema. Bodovala v domácích televizních i rozhlasových hitparádách. Krátce nato se podnik dostal do vysoké ztráty. Velkým pivovarům konkuroval do roku 1997.

Pivo se v jarošovském pivovaru začalo vařit na konci 17. století a definitivní konec nastal v roce 1997. Od té doby je prázdný.

V rozsáhlém areálu zůstala jen sladovna a sklad. Tehdy ještě objekty vlastnila společnost Pivovary a sodovkárny Brno. Až později se pivovar stal majetkem nadnárodní firmy Heineken. Pivo už se v něm ovšem od té doby nevyrábí.

Hradiště nabízí pět milionů

I kvůli tristnímu stavu pivovaru vyvolali lidé v Jarošově letos referendum o odtržení místní části od Hradiště (více o důvodech čtěte zde), většina hlasujících se však postavila proti (více o hlasování zde).

Teď je šance, že se areál znovu dostane do rukou města a nebude dále chátrat. Majitelé se rozhodli, že jej prodají a nového vlastníka zvolí ve výběrovém řízení.

Radní se shodli, že za něj nabídnou částku pět milionů korun.

"Vycházeli jsme z ceny pozemků i budov, ale také z finančních možností, které město má," upřesnil místostarosta Stanislav Blaha.

Heineken podle něho stejně bude chtít od nového majitele uhrazení daně z nemovitostí. Tím by se částka navýšila.

Pivovar stojí v místní části u hlavní cesty ze Zlína. Jde o rozlehlý areál s několika budovami.

"Mohl by být vhodný pro podnikatelské záměry místních firem," domnívá se mluvčí Heinekenu.

Pomůže pivovar dopravě po Jarošově?

Hradišťská radnice s ním má jiné plány. Už několik let avizuje, že hlavním důvodem zájmu o pivovar je lepší propojení Jarošova.

"Objekty vlastně dělí místní část na dvě poloviny a to je problém," vysvětlil Blaha.

Proto chce město areál otevřít, udělat přes něj cestu a Jarošov tak lépe propojit.

Pivovar by se pak mohl změnit na veřejně přístupné místo. "Nádvoří je rozsáhlé a mohlo by sloužit obyvatelům města," upřesnil místostarosta.

Jestli však nabízené peníze budou Heinekenu stačit, to není jisté. Firma totiž žádné požadavky na cenu pivovaru nezveřejnila. Vítěze ohlásí na konci ledna.

Radnice chce do budoucnosti významného areálu mluvit i v případě, že ve výběrovém řízení uspěje jiný zájemce.

"V každém případě s ním budeme chtít jednat," ujistil Blaha.

Heineken prodával jarošovský pivovar už jednou. Před šesti lety chtěl za budovy bez pozemků patnáct milionů korun. Město ovšem za takových podmínek nemělo o koupi zájem.