V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

  15:29aktualizováno  15:29
V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec současného majitele otevřel Dům knihy Portal. Beletrie v přízemí, učebnice ve třetím patře, ví skoro každý Hradišťák. A ve druhém patře kavárna se specifickou atmosférou.

Café Portal v Uherském Hradišti | foto: David Zámečník

„Chodí sem samí magoři,“ usmívá se Martin Švehlík, který v kavárně obsluhuje celých deset let od otevření. „Ne, dělám si srandu. Kavárna přitahuje prostředím a atmosférou. Často tu bývají výstavy, koncerty nebo autorská čtení. Chodí sem hlavně bohémsky založení lidé,“ vypráví. 

Fotogalerie

„Schodová terapie“, hlásí v přízemí cedulka pod točitými dřevěnými schody do druhého patra. Kavárnu s vysokými stropy zdobí obrazy na stěnách, stará okna a každý kus nábytku jiný. Jako by je svezli z mnoha starých domácností. Přesto to dohromady ladí. 

„Majitel vystudoval design. Jeho otec, starý pan Janoušek, sbíral nábytek. „Ty sedíš na Corbusiérovi a tamten sedí na van der Rohovi. Byli to vytříbení architekti. Je to z první republiky, asi tak dvacátá, třicátá léta,“ říká barman. 

Dozvídám se, že pan Janoušek sbíral i bonsaje, kterých je na balkoně nespočet. Balkon je živým místem, kde se pije víno a také se tu smí kouřit. „Víno se tu pije hlavně kvůli mně,“ konstatuje barman. Přemlouvá totiž návštěvníky, aby si místo nealkoholického pití dali víno. Většinou neodmítnou.

Nejživěji je tu ve dnech Letní filmové školy. „Jezdím z Prahy na filmovku i s manželkou už dvacet let. Do této kavárny chodím od jejího otevření,“ svěřuje se pan Ladislav, zatímco drbe svého psa, který se chladí o podlahu. „Za ty roky to tady vypadá pořád stejně. Jako by se tu čas zastavil.“

Architektura

  • Dům knihy sídlí na Masarykově náměstí v původním měšťanském domě se zachovalým gotickým portálem v přízemí. 
  • Celý dům si zachoval části mnoha architektonických slohů od gotiky přes renesanční a barokní až k novoklasicistní fasádě. 
  • Na počátku 20. století následovala řada úprav v přízemí, ve kterém i nyní sídlí převážná část obchodních prostor.

Pražským návštěvníkem Portálu je také Jan Matějů. „Jezdím za atmosférou, dobrou hudbou, vynikající kávou a za širokou ‚rodinou‘ štamgastů,“ tvrdí Matějů. 

Gauč pro štamgasty stojí u baru, usedají do něj vesměs Hradišťáci, muži středního věku. „Jsou tady neustále, ale přes filmovku většina z nich nechodí. Je tady na ně moc Pražáků,“ směje se Švehlík.

Pro některé Hradišťáky je příval přespolních během festivalu naopak výzvou. „Baví mě urážet Středočechy,“ krčí rameny Martin z hradišťské místní části Mařatice.

Celoročně převažují mezi návštěvníky mladí lidé, většinou středoškoláci z gymnázia nebo umprumky. „Jak povyrostou, převezmou tu štamgastskou roli. Potom ale odejdou na vysoké a nahradí je zase někdo jiný. Když se ale vrátí do Hradiště, rádi přijdou. A my jsme taky rádi, že se vrací,“ říká Švehlík.

A čím si oblibu u místních i pravidelných návštěvníků filmové školy barman vysvětluje? „Genius loci. To nevymyslíš, musíš to prožít,“ je přesvědčen.

31.července 2018 v 19:52, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 16:50

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Skládky brzy skončí, plán na spalovnu ve Vsetíně budí emoce

Ilustrační snímek

Města se připravují na zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, který začne platit od roku 2024. Nové zařízení k...

Vsetínská nemocnice bude mít do dvou let novou dialýzu za 70 milionů

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici.

Za dva roky by pacienti z Valašska měli mít k dispozici nové hemodialyzační středisko. To, které funguje ve Vsetínské...

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR TECHNIK PRO BOZP A PO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 47 000 Kč

Najdete na iDNES.cz