Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritizovaná ubytovna ve Valašském Meziříčí končí, další čeká rekonstrukce

  12:45aktualizováno  12:45
Špína, zápach a riziko požáru. Inspekce odhalila, že lidé z ubytoven ve Valašském Meziříčí žijí v nevyhovujících podmínkách. Potíže hlásí i další města ve Zlínském kraji.

Ubytovna Napoleon ve Valašském Meziříčí skončila. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Na zamčených vchodových dveřích ubytovny Napoleon ve valašskomeziříčské Máchově ulici je vylepený papír s nápisem „Prodejní prostory k pronájmu“ a telefonním číslem. V trávě pod okny se válí nedopalky, střepy a rozlámané cédéčko. Na balkoně ještě visí špinavé ručníky.

Poslední nájemníci se z ubytovny odstěhovali minulý týden. Majitelka Alena Matošková ji zavřela pár dní poté, co kontrola radnice, hygieny, policie a hasičů odhalila, že lidé v budově žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách a porušují i základní požární předpisy.

„Snažila jsem se, aby bylo na ubytovně čisto. Před pár týdny jsem nechala vyměnit dveře a vymalovat. Nájemníci ale nepracovali, celý den se jen váleli na pokojích a barák zničili. Ukradli dokonce i peřiny a nový vařič,“ líčí Matošková.

Nečekaná návštěva z minulého týdne ji utvrdila v tom, že už s ubytovnou nechce mít nic společného. Obyvatele s pomocí strážníků vystěhovala a budovu hodlá opravit a následně prodat.

„Ubytovnu jsem se snažila prodat už loni, ale kupce jsem nenašla. Nájemníci tady nebyli jen Romové. Byli to problémoví lidé, na které neplatilo nic. S takovými se prostě nedomluvíte,“ shrnula Matošková.

Z protějšího činžáku zatím vychází postarší paní a její pohled spočine na oprýskané fasádě ubytovny.

„Byl tu binec i v noci, lidé z ubytovny si nadávali, rvali se. Jsme rádi, že to skončilo. Konečně se budeme moct pořádně vyspat,“ říká seniorka a pomalým krokem míří do centra Meziříčí.

Podobné zkušenosti má prodavačka sousední drogerie Renata Vašátová.

„Nájemníci močili z balkonů, mlátili do oken, rozbíjeli sklenice. Často se na jednom pokoji sešlo dvacet lidí, pili a řvali celou noc,“ zavzpomínala.

V Napoleonu scházely i hasicí přístroje, lékárnička či dezinfekční prostředky, poblíž zásuvek pak byly uskladněné hořlavé materiály.

„Došlo k porušení zásad zacházení s čistým a použitým prádlem a předcházení vzniku přenosných a jiných onemocnění. V ubytovně byly poškozené a znečištěné podlahy, na nichž se nacházely různé odpadky včetně zbytků jídla,“ popsala Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.

V další ubytovně se opravuje

Bez problémů nevyšla z inspekce ani ubytovna Calver ve Valašském Meziříčí - Bynině. Chybělo označení oddělených toalet pro muže a ženy, sprchy byly bez zástěn, kuchyňka měla poškozenou podlahu a znečištěné stěny. Nedostatky zjistili i hasiči. Majitel ubytovny tak zřejmě neujde pokutě.

V byninské ubytovně už odstartoval generální úklid. Před budovou teď leží staré matrace a postele čekající na odvezení. Kolem dvoupodlažní stavby, z jejíchž oken vyhrává romská muzika, sbírá jeden z nájemníků odpadky do proutěného koše.

„Největší nepořádek byl u mě v pokoji. Po bývalém spolubydlícím mi v něm zůstaly staré smradlavé hadry a batoh. Když to hygienici viděli, málem spadli. Už jsem ale všechno vyházel,“ potvrzuje šestapadesátiletý chlapík.

Fotogalerie

Nejpozději do dvou měsíců mají být všechny pokoje i společné prostory v naprostém pořádku. Takový je plán majitele ubytovny Jiřího Dolejše.

„V kuchyni bude nová linka, zrekonstruujeme i tři pokoje. Jeden byl od nepřizpůsobivých lidí úplně vybydlený, do dalších zatékalo. Sociálky už máme v pořádku,“ vypočítal Dolejš.

Valašskomeziříčská radnice, která kontrolu ubytoven iniciovala a hodlá v ní pokračovat i nadále, tak může být spokojená.

„Je to skvělý výsledek,“ ocenil starosta Robert Stržínek, který zároveň ostře zkritizoval provozovatele. „Na péči o ubytovny mnohdy kašlali. Dokud na ně nebudeme soustavně tlačit, stav na ubytovnách se nezlepší.“

Dolejš se brání tím, že v posledních měsících se ubytovně nemohl věnovat, měl hodně práce v jiné provozovně.

„Problémové nájemníky, kteří zničili jeden z pokojů, už jsem vyhodil,“ dodal.

Hygienici za poslední roky žádnou ubytovnu nezavřeli

Valašské Meziříčí není jediným městem ve Zlínském kraji, které se s problematickými ubytovnami potýká.

Už proslulá jsou kontejnerová obydlí na vsetínské Poschle obývaná především romskou komunitou. Když v březnu jeden z domů vyhořel, zjistili vyšetřovatelé hasičů, že k šíření požáru přispěly i prokopnuté protipožární dveře.

V negativním slova smyslu vyhlášená je také ubytovna Děvín v Kroměříži. Strážníci bývají v jejích útrobách pravidelnými hosty.

„Na místo nejčastěji vyjíždíme kvůli přestupkům vůči občanskému soužití, případně rušení nočního klidu. Pod okny bývají naházené odpadky, špína je i na chodbách a v některých bytech,“ řekl šéf kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Téměř každý den kontrolují ubytovny ve Zlínském kraji členové cizinecké policie, kteří pátrají po celostátně hledaných osobách, případně po cizincích, kteří v České republice pobývají nelegálně.

„Za první pololetí letošního roku cizinecká policie zjistila sedm desítek drobných porušení zákona ze strany ubytovatelů,“ informovala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Jedenkrát v intervalu tří až pěti let navštěvují každou ubytovnu také krajští hygienici. Právě hygiena má pravomoc při zvlášť závažných přestupcích ubytovnu nechat uzavřít. To se v posledních letech u žádného ze zařízení v regionu nestalo.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz