Kritizovaná ubytovna ve Valašském Meziříčí končí, další čeká rekonstrukce

  12:45aktualizováno  12:45
Špína, zápach a riziko požáru. Inspekce odhalila, že lidé z ubytoven ve Valašském Meziříčí žijí v nevyhovujících podmínkách. Potíže hlásí i další města ve Zlínském kraji.

Ubytovna Napoleon ve Valašském Meziříčí skončila. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Na zamčených vchodových dveřích ubytovny Napoleon ve valašskomeziříčské Máchově ulici je vylepený papír s nápisem „Prodejní prostory k pronájmu“ a telefonním číslem. V trávě pod okny se válí nedopalky, střepy a rozlámané cédéčko. Na balkoně ještě visí špinavé ručníky.

Poslední nájemníci se z ubytovny odstěhovali minulý týden. Majitelka Alena Matošková ji zavřela pár dní poté, co kontrola radnice, hygieny, policie a hasičů odhalila, že lidé v budově žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách a porušují i základní požární předpisy.

„Snažila jsem se, aby bylo na ubytovně čisto. Před pár týdny jsem nechala vyměnit dveře a vymalovat. Nájemníci ale nepracovali, celý den se jen váleli na pokojích a barák zničili. Ukradli dokonce i peřiny a nový vařič,“ líčí Matošková.

Nečekaná návštěva z minulého týdne ji utvrdila v tom, že už s ubytovnou nechce mít nic společného. Obyvatele s pomocí strážníků vystěhovala a budovu hodlá opravit a následně prodat.

„Ubytovnu jsem se snažila prodat už loni, ale kupce jsem nenašla. Nájemníci tady nebyli jen Romové. Byli to problémoví lidé, na které neplatilo nic. S takovými se prostě nedomluvíte,“ shrnula Matošková.

Z protějšího činžáku zatím vychází postarší paní a její pohled spočine na oprýskané fasádě ubytovny.

„Byl tu binec i v noci, lidé z ubytovny si nadávali, rvali se. Jsme rádi, že to skončilo. Konečně se budeme moct pořádně vyspat,“ říká seniorka a pomalým krokem míří do centra Meziříčí.

Podobné zkušenosti má prodavačka sousední drogerie Renata Vašátová.

„Nájemníci močili z balkonů, mlátili do oken, rozbíjeli sklenice. Často se na jednom pokoji sešlo dvacet lidí, pili a řvali celou noc,“ zavzpomínala.

V Napoleonu scházely i hasicí přístroje, lékárnička či dezinfekční prostředky, poblíž zásuvek pak byly uskladněné hořlavé materiály.

„Došlo k porušení zásad zacházení s čistým a použitým prádlem a předcházení vzniku přenosných a jiných onemocnění. V ubytovně byly poškozené a znečištěné podlahy, na nichž se nacházely různé odpadky včetně zbytků jídla,“ popsala Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.

V další ubytovně se opravuje

Bez problémů nevyšla z inspekce ani ubytovna Calver ve Valašském Meziříčí - Bynině. Chybělo označení oddělených toalet pro muže a ženy, sprchy byly bez zástěn, kuchyňka měla poškozenou podlahu a znečištěné stěny. Nedostatky zjistili i hasiči. Majitel ubytovny tak zřejmě neujde pokutě.

V byninské ubytovně už odstartoval generální úklid. Před budovou teď leží staré matrace a postele čekající na odvezení. Kolem dvoupodlažní stavby, z jejíchž oken vyhrává romská muzika, sbírá jeden z nájemníků odpadky do proutěného koše.

„Největší nepořádek byl u mě v pokoji. Po bývalém spolubydlícím mi v něm zůstaly staré smradlavé hadry a batoh. Když to hygienici viděli, málem spadli. Už jsem ale všechno vyházel,“ potvrzuje šestapadesátiletý chlapík.

Fotogalerie

Nejpozději do dvou měsíců mají být všechny pokoje i společné prostory v naprostém pořádku. Takový je plán majitele ubytovny Jiřího Dolejše.

„V kuchyni bude nová linka, zrekonstruujeme i tři pokoje. Jeden byl od nepřizpůsobivých lidí úplně vybydlený, do dalších zatékalo. Sociálky už máme v pořádku,“ vypočítal Dolejš.

Valašskomeziříčská radnice, která kontrolu ubytoven iniciovala a hodlá v ní pokračovat i nadále, tak může být spokojená.

„Je to skvělý výsledek,“ ocenil starosta Robert Stržínek, který zároveň ostře zkritizoval provozovatele. „Na péči o ubytovny mnohdy kašlali. Dokud na ně nebudeme soustavně tlačit, stav na ubytovnách se nezlepší.“

Dolejš se brání tím, že v posledních měsících se ubytovně nemohl věnovat, měl hodně práce v jiné provozovně.

„Problémové nájemníky, kteří zničili jeden z pokojů, už jsem vyhodil,“ dodal.

Hygienici za poslední roky žádnou ubytovnu nezavřeli

Valašské Meziříčí není jediným městem ve Zlínském kraji, které se s problematickými ubytovnami potýká.

Už proslulá jsou kontejnerová obydlí na vsetínské Poschle obývaná především romskou komunitou. Když v březnu jeden z domů vyhořel, zjistili vyšetřovatelé hasičů, že k šíření požáru přispěly i prokopnuté protipožární dveře.

V negativním slova smyslu vyhlášená je také ubytovna Děvín v Kroměříži. Strážníci bývají v jejích útrobách pravidelnými hosty.

„Na místo nejčastěji vyjíždíme kvůli přestupkům vůči občanskému soužití, případně rušení nočního klidu. Pod okny bývají naházené odpadky, špína je i na chodbách a v některých bytech,“ řekl šéf kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Téměř každý den kontrolují ubytovny ve Zlínském kraji členové cizinecké policie, kteří pátrají po celostátně hledaných osobách, případně po cizincích, kteří v České republice pobývají nelegálně.

„Za první pololetí letošního roku cizinecká policie zjistila sedm desítek drobných porušení zákona ze strany ubytovatelů,“ informovala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Jedenkrát v intervalu tří až pěti let navštěvují každou ubytovnu také krajští hygienici. Právě hygiena má pravomoc při zvlášť závažných přestupcích ubytovnu nechat uzavřít. To se v posledních letech u žádného ze zařízení v regionu nestalo.

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Střet lvice a cyklisty nebyl trestným činem, nehodu policie předala úřadu

Lvi mají ve Zděchově výběh, který je ohrazený plotem.

Policisté ukončili vyšetřování červnového incidentu, při kterém cyklista na Vsetínsku narazil do lvice, kterou na lesní...

Sucho se zhoršuje, vodárny ale o zdražování zatím neuvažují

Ilustrační snímek

Za posledního půl roku spadla ve Zlínském kraji jen polovina obvyklého množství srážek, takže podzemních vod i vody v...

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Najdete na iDNES.cz