Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na tvrzi našli pod omítkou stovky let starý vzkaz židovského uprchlíka

  8:40aktualizováno  8:40
Téměř dva roky tajili historici před veřejností unikátní objev, který vydala tvrz v Kurovicích na Kroměřížsku. Teď přišel čas, aby ukázali nápis v hebrejštině z roku 1656, který byl ukrytý pod vrstvou tamější omítky. Jeho autory jsou zřejmě Židé, kteří sem prchli před krvavým povstáním na Ukrajině.

Protože je nápis neúplný a chybí i části samotných písmen, byl jeho překlad mimořádně složitý. K jednomu originálnímu nápisu tak nakonec odhalili hned tři verze jeho překladu.

„Překlady z hebrejštiny jsou velmi obtížné a ne vždy jednoznačné. Proto jsme konfrontovali několik hebraistů a historiků, abychom si byli jistí,“ řekl památkář holešovské radnice Karel Bartošek.

Krátký text z roku 1656 odkazuje na násilnosti, které se tehdy odehrávaly v Litvě a na Ukrajině. „Nechť vaše oběti osvětlí v příbytcích Boží řád dobra,“ zní jeho hlavní sdělení.

Jediné, co v současnosti víme o autorovi těchto slov, je jeho jméno – Levi. Velmi pravděpodobně šlo o člověka z jedné z uprchlických vln, které mířily na Moravu.

Ve stejné době a ze stejného důvodu se do Holešova dostal i rabín Šach, jeden z nejvýznamnějších židovských učenců, k jehož hrobu se dodnes sjíždějí poutníci z celého světa.

Nápis na zdi je ale unikátní z jiného důvodu. Židé chovají psané slovo v úctě natolik, že jím neplýtvají.

„Není obvyklé, aby svá sdělení prostě jen vyškrábali do omítky. Minimálně v rámci Evropy je to zcela ojedinělá věc,“ líčí Bartošek.

Majitel tvrz zřejmě poskytl uprchlíkům

Litva a Ukrajina patřily pod nadvládu Polska a tamní panství pro majitele udržovali židovští správci. Proti útlaku ale v polovině 17. století povstali kozáci vedení Bohdanem Chmelnickým a hněv lidu směřoval právě proti Židům. Vraždili je po desetitisících, přeživší pak prchali a hledali azyl v okolních zemích.

Fotogalerie

„V Kurovicích byl v té době nevyužívaný hrad (vžilo se označení tvrz, podle historiků jde ale o hrad – pozn. red.), který patřil k holešovskému panství,“ popsal Bartošek.

Jeho majitel, hrabě Jan z Rottalu, pravděpodobně hrad poskytl uprchlíkům.

„Odtud se nejspíš postupně začlenili do Holešova, protože v té době komunita neustále rostla,“ domnívá se historik.

Vzhledem k tomu, že v Kurovicích obývali rozlehlá horní patra, se dá usuzovat, že šlo o početnou skupinu. I samotný jejich pobyt je však pro odborníky novinkou a další údaje zatím chybějí.

„Nadchlo nás, že jsme našli vzkaz z minulosti. Nemáme ho celý, možná se nám ještě podaří nějakou část najít, ale nechceme postupovat destruktivně,“ řekl majitel tvrze Martin Malina.

Je to ohromný kus historie, prohlásil izraelský velvyslanec

Nápis byl ukrytý pod další vrstvou omítky, která se uvolnila při nedávných opravách. V současné době už je zrestaurovaný a během nedávných historických dnů jej viděli první zájemci.

Oficiálního odhalení se nápis dočkal při tradičním Festivalu židovské kultury v Holešově, jehož program vyvrcholí v sobotu.

„Toto je ohromný kus historie, který byl odkryt. Jak nás historie učí, Židé velmi často utíkali před pogromy a toto bylo jedno ze sídel, které jim ve své době poskytlo pomoc,“ uvedl na místě izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Prsty jemně přejel několik písmen a přečetl jména lidí, která text zmiňuje. „Je to úžasný příběh. Ti lidé tady byli před čtyřmi sty lety,“ upozornil.

Samotný hrad v Kurovicích sice zůstává na okraji zájmu, odborníci jej však řadí mezi pět nejvýznamnějších hradních architektur v zemi. Po staletí nebyl obývaný, majitelé ho využívali pro hospodářské účely. To ho nejen zachránilo od úplné zkázy, ale zároveň se dochoval v původním stavu.

Dnes dokumentuje celou vývojovou řadu od rané gotiky přes vrcholnou gotiku a renesanci až po rané baroko.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Navzdory statistice. Hokejisté Hradce v předehrávce vyhráli ve Zlíně

Gólová radost hradeckých hokejistů na ledě Zlína.

Teprve podruhé z posledních deseti utkání zvítězili hokejisté Hradce Králové na ledě Zlína. V předehrávce 3. kola...

Další z rubriky

Ve Zlíně by mohl být akvapark, není se kde bavit, říká lídr KSČM

Stanislav Remeš vede do voleb zlínskou kandidátku KSČM

Komunisté před komunálními volbami ve Zlíně vedou skromnou kampaň, která bude stát maximálně devadesát tisíc korun....

Opilý senior stál uprostřed silnice a po autech házel kameny

Opilý senior ve Zlíně házel na jedoucí auta kamení

Opilý, agresivní muž, který se pohyboval po vozovce ve zlínské části Malenovice, ohrožoval projíždějící řidiče. Než jej...

Politici ve Zlíně slibují MHD zdarma, město by vyšla na čtvrt miliardy

Ilustrační snímek

Zástupci zlínské ČSSD jsou už osm let mimo městskou radu a protože to chtějí změnit, lákají před komunálními volbami na...

Najdete na iDNES.cz