Na tvrzi našli pod omítkou stovky let starý vzkaz židovského uprchlíka

  8:40aktualizováno  8:40
Téměř dva roky tajili historici před veřejností unikátní objev, který vydala tvrz v Kurovicích na Kroměřížsku. Teď přišel čas, aby ukázali nápis v hebrejštině z roku 1656, který byl ukrytý pod vrstvou tamější omítky. Jeho autory jsou zřejmě Židé, kteří sem prchli před krvavým povstáním na Ukrajině.

Protože je nápis neúplný a chybí i části samotných písmen, byl jeho překlad mimořádně složitý. K jednomu originálnímu nápisu tak nakonec odhalili hned tři verze jeho překladu.

„Překlady z hebrejštiny jsou velmi obtížné a ne vždy jednoznačné. Proto jsme konfrontovali několik hebraistů a historiků, abychom si byli jistí,“ řekl památkář holešovské radnice Karel Bartošek.

Krátký text z roku 1656 odkazuje na násilnosti, které se tehdy odehrávaly v Litvě a na Ukrajině. „Nechť vaše oběti osvětlí v příbytcích Boží řád dobra,“ zní jeho hlavní sdělení.

Jediné, co v současnosti víme o autorovi těchto slov, je jeho jméno – Levi. Velmi pravděpodobně šlo o člověka z jedné z uprchlických vln, které mířily na Moravu.

Ve stejné době a ze stejného důvodu se do Holešova dostal i rabín Šach, jeden z nejvýznamnějších židovských učenců, k jehož hrobu se dodnes sjíždějí poutníci z celého světa.

Nápis na zdi je ale unikátní z jiného důvodu. Židé chovají psané slovo v úctě natolik, že jím neplýtvají.

„Není obvyklé, aby svá sdělení prostě jen vyškrábali do omítky. Minimálně v rámci Evropy je to zcela ojedinělá věc,“ líčí Bartošek.

Majitel tvrz zřejmě poskytl uprchlíkům

Litva a Ukrajina patřily pod nadvládu Polska a tamní panství pro majitele udržovali židovští správci. Proti útlaku ale v polovině 17. století povstali kozáci vedení Bohdanem Chmelnickým a hněv lidu směřoval právě proti Židům. Vraždili je po desetitisících, přeživší pak prchali a hledali azyl v okolních zemích.

Fotogalerie

„V Kurovicích byl v té době nevyužívaný hrad (vžilo se označení tvrz, podle historiků jde ale o hrad – pozn. red.), který patřil k holešovskému panství,“ popsal Bartošek.

Jeho majitel, hrabě Jan z Rottalu, pravděpodobně hrad poskytl uprchlíkům.

„Odtud se nejspíš postupně začlenili do Holešova, protože v té době komunita neustále rostla,“ domnívá se historik.

Vzhledem k tomu, že v Kurovicích obývali rozlehlá horní patra, se dá usuzovat, že šlo o početnou skupinu. I samotný jejich pobyt je však pro odborníky novinkou a další údaje zatím chybějí.

„Nadchlo nás, že jsme našli vzkaz z minulosti. Nemáme ho celý, možná se nám ještě podaří nějakou část najít, ale nechceme postupovat destruktivně,“ řekl majitel tvrze Martin Malina.

Je to ohromný kus historie, prohlásil izraelský velvyslanec

Nápis byl ukrytý pod další vrstvou omítky, která se uvolnila při nedávných opravách. V současné době už je zrestaurovaný a během nedávných historických dnů jej viděli první zájemci.

Oficiálního odhalení se nápis dočkal při tradičním Festivalu židovské kultury v Holešově, jehož program vyvrcholí v sobotu.

„Toto je ohromný kus historie, který byl odkryt. Jak nás historie učí, Židé velmi často utíkali před pogromy a toto bylo jedno ze sídel, které jim ve své době poskytlo pomoc,“ uvedl na místě izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Prsty jemně přejel několik písmen a přečetl jména lidí, která text zmiňuje. „Je to úžasný příběh. Ti lidé tady byli před čtyřmi sty lety,“ upozornil.

Samotný hrad v Kurovicích sice zůstává na okraji zájmu, odborníci jej však řadí mezi pět nejvýznamnějších hradních architektur v zemi. Po staletí nebyl obývaný, majitelé ho využívali pro hospodářské účely. To ho nejen zachránilo od úplné zkázy, ale zároveň se dochoval v původním stavu.

Dnes dokumentuje celou vývojovou řadu od rané gotiky přes vrcholnou gotiku a renesanci až po rané baroko.

Nejčtenější

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Dobrovolníci hledali v Beskydech stopy medvěda, zjistili jen pohyb vlka

Martin Váňa z Hnutí Duha kontroluje jednu z fotopastí v Beskydech.

Budoucí stopaři Hnutí Duha se sjeli do Beskyd. Jejich pozorování mělo také podpořit snahy o odchycení medvědího tuláka,...

Další z rubriky

Ve Zlíně opravují starý kostelík, kde měl svatbu Albrecht z Valdštejna

Původní kostelík se ve zlínské části Štípa nachází poblíž majestátního kostela...

Dnes stojí pozapomenutý stranou majestátního kostela Narození Panny Marie ve zlínské části Štípa, ale jeho historický...

K plánům na obří kanál Dunaj-Odra-Labe mají obce výhrady

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Vodní kanál Dunaj–Odra–Labe se ekonomicky vyplatí, řekla studie ministerstva dopravy. Z obřího projektu ale nejsou ve...

Muž nenastoupil trest za výrobu drog. Když pro něj přišli, vařil pervitin

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili veškeré pomůcky i prostředky...

Přímo při vaření pervitinu dopadli policisté muže ze Zlínska, který se vyhýbal nástupu do vězení. Za mříže jej přitom...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz