Hrad Buchlov se nachází uprostřed Chřibů na rozhraní okresů Kroměříž a Uherské...

Hrad Buchlov se nachází uprostřed Chřibů na rozhraní okresů Kroměříž a Uherské Hradiště. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Za suvenýry utratí turisté na památkách miliony, v zoo vedou plyšáci

  • 7
Turistické cíle ve Zlínském kraji za sebou mají rekordní sezonu, na vlně zájmu se vezou několik let po sobě a dokážou z ní těžit. Přizpůsobuje se i nabídka suvenýrů, které si návštěvníci odvážejí na památku.

Někdo je koupí na nátlak dětí, jiný proto, aby měl památku na místo, kde se mu líbilo. Nebo jako dárek. Důvodů, proč lidé nakupují suvenýry, je celá řada, jisté ale je, že to dělají tam, kde byli spokojení.

A turistické cíle díky tomu mají o poznání lepší rozpočet. „Tržby z prodeje suvenýrů znamenají poměrně významný zdroj příjmů,“ potvrdil ředitel zlínské zoologické zahrady Lešná Roman Horský.

Zoo je vůbec nejnavštěvovanější turistickou atrakcí ve Zlínském kraji a výrazně boduje i v celostátním srovnání mezi zoologickými zahradami. Dlouhodobě láká druhý nejvyšší počet návštěvníků, hned po pražské zoo v Troji.

Letos měli návštěvníci největší zájem o trička, hrnky a kelímky na pití s potiskem zvířat, lákají sběratelské magnetky a mince. Hitparádu ale vedou plyšáci – tygři, pandy nebo surikaty. Koupit suvenýr je v zoo navíc možné na více místech.

Stejnou zkušenost mají i další lákavá místa v kraji, a nejen ta velká. Například na Jurkovičově rozhledně v Rožnově pod Radhoštěm lidé za sezonu utratili víc než milion korun, z toho téměř čtvrt milionu za suvenýry. Letos na ni vystoupalo 32 tisíc lidí, což je dvojnásobek toho, co před čtyřmi lety.

A třeba Valašské muzeum v přírodě už eviduje přes 300 tisíc lidí, což je po loňské rekordní sezoně další nárůst. Místo je velmi závislé na počasí, a to letos památkám přálo – nebyla ani extrémní vedra, ani dlouhé deště.

Z Holešova si lidé odvezou i grafiky

Navíc si turistické cíle v kraji už dopředu připravily strategii, která cílí na rodiny s dětmi, což se jim osvědčilo. Skanzen prodejny se suvenýry neprovozuje, má proto jen příjmy z nájmu, samotný prodej jde mimo něj.

Čtyři sta tisíc lidí letos zamířilo i na hrad Buchlov a zámky, které spravuje Národní památkový ústav. Tradičně nejvíc lákal komplex Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, kam přišlo 206 tisíc návštěvníků.

I odtud si odváželi drobnosti, nejčastěji ty, které se přímo vztahují ke konkrétnímu místu: pohlednice, mince, magnety, ale i náročnější věci, jako jsou odborné publikace. „Ekonomický přínos není rozhodně zanedbatelný,“ řekla mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Knihy, ale také třeba grafiky či obrazy si lidé vozí z holešovského zámku, jenž vsází nejvíc na výstavy výtvarníků a prioritní je tady prodej knižních publikací a uměleckých děl jako součást jednotlivých výstav, což ročně přinese zámku desítky tisíc korun.

„Tento model známe z francouzských a italských galerií. Například při výstavách předních českých grafiků si lidé mohou koupit umělecké dílo, které je certifikované. Taková vzpomínka se pak stává i finanční investicí do budoucna,“ vysvětlil ředitel Městského kulturního střediska Pavel Chmelík.

Zájem o suvenýry roste i s počtem zahraničních návštěvníků – a těch letos skokově přibylo. „Platí to v celé zemi, naplnily se předpovědi, že bezpečnostní situace ve světě je přivede k nám,“ konstatoval Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Morava.

O čtvrtinu přibylo Poláků, kteří byli druhou nejpočetnější národností po Slovácích. Narostl ale i počet lidí z Francie a Maďarska. V počtu zahraničních turistů vykazuje Zlínský kraj vůbec nejvyšší dynamiku v rámci republiky.