Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na východní Moravu míří víc cizinců, láká je Baťův kanál i zahrady

  9:12aktualizováno  9:12
Téměř devatenáct tisíc turistů z ciziny zamířilo jen během druhého čtvrtletí na dovolenou na východní Moravu. Zahraničních návštěvníků Zlínského kraje přibývá, letošní číslo je ve srovnání s loňskem vyšší o 13 procent. Do regionu je dokáží přitáhnout především Baťův kanál, zahrady v Kroměříži či zoo v Lešné.

K hlavním turistickým cílům ve Zlínském kraji patří unikátní vodní cesta Baťův kanál. Na snímku výletní loď, která se blíží k přístavišti ve Spytihněvi. | foto: Luděk OvesnýMF DNES

Údaje o počtu návštěvníků ze zahraničí spočítal Český statistický úřad. Kromě toho, že cizinců přijelo víc, se také zdrželi déle. Podle hoteliérů a majitelů penzionů a ubytoven to bylo dohromady skoro 45 tisíc nocí.

Domácích turistů bylo naopak stejně. Tedy kolem 110 tisíc. Většinou odjeli z kraje dřív než loni a pobyli tady 353 tisíc nocí. Lákadla, která na východní Moravu turisty táhnou, jsou však pro Čechy i cizince stejná. K hlavním patří Baťův kanál.

K unikátní vodní cestě letos zamířili například manželé Šebkovi z Brna. "Máme tři malé děti a hypotéku na domek, takže zahraničí nepadalo v úvahu. Ale chtěli jsme být u vody," vysvětlila čtyřiatřicetiletá Marie. Proto strávili celý týden u Baťova kanálu. Přespávali u známých a přes den vyrazili na cyklostezky nebo si půjčili loď.

Baťův kanál vyhledávají čím dál víc právě rodiny s dětmi. "Řekl bych, že spolu s jednotlivci teď tvoří nejpočetnější návštěvnickou skupinu. Naopak velkých zájezdů trochu ubývá," potvrdil Vojtěch Bártek, ředitel společnosti Baťův kanál. A stejně jako na jiná turistická lákadla v kraji, i na Baťův kanál zamířilo od dubna více cizinců než před rokem.

Kanál má za sebou skoro tři čtvrtiny letošní sezony, celkový počet návštěvníků nejspíš dosáhne stejného čísla jako loni - tedy 65 tisíc lidí.

Trasy pro turisty by mohly být lepší, uznává vedení kanálu

Kromě Baťova kanálu se podívali třeba do Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, do zoologické zahrady v Lešné nebo do valašského muzea v přírodě.

Květná zahrada v Kroměříži.

Květná zahrada v Kroměříži.

Letošní léto totiž díky slunečnému počasí výletům přeje. "Je znát, že na cestování jsou lidé více naladění," konstatoval Bártek.

Například u Baťova kanálu často spojují hned několik aktivit najednou. S půjčenou kánoí se hodně turistů vydalo i letos ke Strážnici za přírodními meandry řeky Moravy. "Sice to byly čtyři hodiny pádlování, ale ty vysoké písečné stěny byly nádherné," pochvaloval si Tomáš Němeček, který přijel s rodinou z Pardubic.

Kam turisté v Česku jezdí

Počet domácích i zahraničních turistů v roce 2012

Praha 2 431 812

Jihomoravský 469 712

Královéhradecký 434 745

Karlovarský 370 863

Jihočeský 363 937

Liberecký 330 962

Středočeský 303 320

Moravskoslezský 295 508

Plzeňský 241 430

Zlínský 221 755

Olomoucký 200 075

Vysočina 155 668

Ústecký 145 970

Pardubický 143 632

Česko celkem 6 109 389

Zdroj: Český statistický úřad

Voda je ve slepých ramenech řeky Moravy čistější než jinde, navíc je na mnoha místech mělká a lemují ji neupravené písečné pláže.

Podle Bártka letos návštěvníci často volí i aktivnější dovolenou. Tedy s cyklostezkami podél kanálu. V tomto případě ale musejí počítat i s tím, že ne všechny trasy, které nabízejí mapy, jsou vhodné třeba pro malé děti.

"Chtěli jsme jet z Hradiště do Strážnice, ale už od Veselí nebyla cesta zpevněná. Navíc bylo mokro a dcera to po pěšince nezvládala," postěžovala si jedna z turistek. I Bártek přiznal, že nabídka je v tomto případě omezená.

"Narážíme na vlastnická práva. Je skoro nemožné získat na rekonstrukci cesty povolení," vysvětlil.

Mezery vidí někteří návštěvníci i v nabídce příjemných zastávek. Míst, kde provozovatelé nabízejí občerstvení, sprchu, záchod, stanování nebo parkoviště, totiž není zas tak moc. "Jsme o krok pozadu, oproti poptávce," připustil Bártek.

I proto je občas z úst vzdálenějších návštěvníků slyšet, že příště už se na "Baťák" nevrátí. "Možná kdyby zavedli nějakou turistickou kartu se slevami na návštěvu památek, kina nebo akvaparku. Ale nic podobného tady není," poradil provozovatelům Jaromír Vlček z Ostravy.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Najdete na iDNES.cz