Lidé v Tučapech jsou odkázaní na vodu z cisteren.

Lidé v Tučapech jsou odkázaní na vodu z cisteren. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tučapy se bojí, že jim hnojivo do vodojemu někdo může nasypat znovu

  • 0
Obyvatelům Tučap u Holešova na Kroměřížsku, kde v sobotu někdo vysypal hnojivo do vodojemu, už tři dny neteče pitná voda a jsou odkázaní na zásoby, které přivážejí cisterny. Šéf Vodovodů a kanalizací Kroměříž má navíc obavy, že by pachatel mohl čin zopakovat, pokud se ho nepodaří dopadnout.

Lidem v obci, kteří jsou bez tekoucí pitné vody od sobotního podvečera, už voda z kohoutků sice teče, ale zatím jen užitková. "Vedení kroměřížských Vodovodů a kanalizací nás informovalo, že voda sice není určena k pití, ale obyvatelé ji bez obav mohou používat jako užitkovou," řekl starosta Holešova Zdeněk Janalík.

"Hrozně jsem se lekl, že někdo otrávil studny," přiznal obyvatel Tučap Jaromír Štěpán a očima přitom visel na protějším kopci. Stojí na něm totiž vodojem, který zásobuje vodou tři čtvrtiny obce a do kterého se o víkendu někdo vloupal a rozsypal v něm hnojivo (o vloupání do vodojemu čtěte zde).

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Jestli chtěl pachatel vyděsit lidi v obci, mstil se nebo šlo o zábavu, teď řeší policie. "Případ si převzali kriminalisté. Prověřují, jestli nemohlo dojít k obecnému ohrožení," řekla mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová. Za to by pachateli hrozilo až osm let za mřížemi.

Neznámou chemikálii zkoumají experti

Odpověď na otázky mají dát až výsledky expertíz, které budou hotové v nejbližších dnech. Není totiž zatím zcela jasné, jaká látka se ve vodojemu našla a co všechno mohla lidem způsobit, pokud by ji ve vodě vypili.

Bez pitné vody i dnes zůstávají zhruba tři čtvrtiny obyvatel včetně zhruba desítky dětí v mateřské škole. Zřejmě až do úterka zůstanou odkázáni na vodu v přistavených cisternách, kterou přivážejí pracovníci kroměřížských Vodovodů a kanalizací. Ostatní čerpají vodu ze společné studny.

Učitelka Jarmila Ehrlichová přináší vodu pro děti v mateřské škole.
Lidé v Tučapech jsou odkázaní na vodu z cisteren.

Podobný případ nepamatují ani lidé v Tučapech ani odborníci. "Nic podobného jsme neřešili a mám vážné obavy, že pokud policie pachatele nenajde, bude se to opakovat," obává se ředitel VaK Kroměříž Ladislav Lejsal.

Sami obyvatelé obce o pachateli spekulovat nechtějí. "Neumím si představit, kdo to udělal a proč," přemýšlel Petr Němec. "Nevěřím, že by to byl někdo z místních. Ani na děcka to netipuju. Musel vypáčit těžké kovové dveře u vodojemu. To byl asi někdo dospělý," uvažoval.

Paniku, kterou mohly informace o neznámé chemikálii ve vodojemu vyvolat, se podařilo zvládnout. "Obyvatele jsme původně informovali o havárii na vodojemu právě proto, abychom nešířili strach. To by ničemu nepomohlo," řekl Lejsal.