Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studánek v Chřibech je přes dvě stovky, nadšenci o nich vydali trilogii

  8:00aktualizováno  8:00
Knižní trilogie Bořka Žižlavského a jeho kolegů z Expedice Chřiby mapuje osudy známých i zapomenutých pramenů v lesích mezi Otrokovicemi a Kyjovem. Závěrečný díl vyšel před pár dny.

Bořek Žižlavský u studánky Sirovátka, která leží ve svahu pod bufetem Tramp u Buchlovic. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Kamenná obloukovitá zídka a dřevěná stříška ukrývají malou nádržku, z níž čůrkem odtéká voda. Studánka Sirovátka leží ve svahu pod bufetem Tramp u Buchlovic od nepaměti a lidé k ní pro vodu chodí dodnes.

„Svůj název získala kvůli vyvěrání sirovodíkového pramene. Při stavbě silnice na Brno, dnešní padesátky, se z ní ale sirovodík vytratil. Dnes tu teče obyčejná voda,“ popisuje Bořek Žižlavský a ze složených dlaní si ji nabírá do úst.

Právě on je spolu s Jiřím Blahou a dalšími kolegy z Expedice Chřiby autorem třídílné knihy s názvem Chřiby – studánky vyprávějí příběhy.

Kromě zmíněného pramene u hlavního silničního tahu mezi Uherským Hradištěm a Brnem se v ní objevuje dalších 220 studánek. Poslední díl trilogie vyšel před několika dny.

Na průzkum do terénu vyráželi o nedělích

Studánky potkával Žižlavský při svých procházkách chřibskými lesy už od dětství. Zhruba před pěti lety se spolu s přáteli rozhodli je systematicky prozkoumat.

„Do terénu jsme vyráželi o nedělích, jednou za dva až tři týdny,“ říká.

V prodeji už je několik dní třetí díl knihy o studánkách v Chřibech.

V prodeji už je několik dní třetí díl knihy o studánkách v Chřibech.

Ze začátku prý věděli o asi padesáti studánkách. Nakonec jich však v lesích mezi Otrokovicemi na severu a Bohuslavicemi u Kyjova na jihu objevili více než čtyřikrát tolik.

„Zdaleka to ale nejsou všechny studánky v Chřibech. Poté, co knížky vyšly, nám od lidí chodí další zprávy o tom, že jsme u některých ještě nebyli,“ usmívá se Žižlavský.

Zmínky o jednotlivých studánkách nacházeli členové Expedice Chřiby v regionální literatuře a na starých pohlednicích a mapách.

„Samozřejmě nám dávali tipy i místní,“ těší ho.

Studánky setřídili podle devatenácti potoků

Kniha obsahuje popis jednotlivých pramenů, jejich GPS souřadnice, současné i archivní fotografie a zajímavosti z okolí. Pokud se ke studánce váže nějaká pověst, je součástí knihy také.

„Nejčastěji v nich vystupují víly a vodníci,“ přiblížil Žižlavský.

Pro přehlednost jsou studánky v publikacích utříděné podle povodí potoků. Těch je v Chřibech devatenáct.

Poetičtější duše pak v knize zaujmou básně kyjovské historičky a spisovatelky Ester Vratislavské. Ke každému povodí jedna.

„Vždy jsme s ní zajeli k vytipovaným studánkám a nechali ji o samotě. Ona na místě načerpala atmosféru a výsledkem jsou jemné verše,“ podotkl amatérský vlastivědec a historik, který je zároveň buchlovickým místostarostou.

Díky knížkám lidé část studánek opravili

Udržovaná je dnes podle něj zhruba třetina chřibských studánek. „Zajímavé ale je, že jsme svými články a knížkami vyprovokovali několik jedinců, kteří část studánek opravili. Jedna taková je studánka U Hraběnčiny búdy v povodí Jankovického potoka,“ ocenil Žižlavský.

Ne každý z pramenů má svůj užívaný název. U desítek z nich tak tvůrci knih museli prokázat notnou dávku fantazie. „Jména jsme vymýšleli podle kopců nebo lokalit v jejich blízkosti. Nově jsme pojmenovali například studánku Pod Brdem,“ osvětlil Žižlavský.

Druhý a třetí díl publikace věnované chřibským studánkám seženou zájemci v informačních centrech v Uherském Hradišti, Kroměříži, Buchlovicích, Střílkách nebo Koryčanech. K dostání jsou i v knihkupectvích.

Jeden výtisk přijde na 200 až 300 korun. K poslednímu dílu získají zájemci i mapu se zaznačením studánek.

„O zájmu lidí svědčí to, že první díl už je téměř vyprodaný. Je pravděpodobné, že vydáme jeho dotisk,“ přislíbil Žižlavský.

Expedici Chřiby se od roku 2002, kdy vznikla, podařilo vydat už deset svazků knih. Ty lidem představují historii a místopis pohoří, kterému dominují vrcholek Brda s rozhlednou a hrad Buchlov. V budoucnu by mohly přibýt publikace věnované chřibské dálnici a také skalám a starým lomům.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Najdete na iDNES.cz