Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třicet událostí v regionu, které nabídne příští rok

  12:47aktualizováno  12:47
Celá země si v příštím roce připomene výročí sedmdesáti let od konce druhé světové války a vzpomínat bude také Zlínský kraj. Tuto významnou událost doplní řada dalších změn, novinek a akcí. MF DNES vybrala třicet nejzásadnějších.

Oprava Libušína by měla začít na podzim roku 2015. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hazard zmizí z centra

V roce 2015 začne v krajském městě platit nová vyhláška o regulaci hazardu. Z centra Zlína, okolí škol i nemocnic díky ní zmizí hrací automaty. V pátek 23. ledna se pak uskuteční referendum o plošném zákazu hazardu. Aby bylo platné, musí přijít 35 procent voličů. Omezení hazardu bude od příštího roku platit i v Uherském Hradišti.

Znamení koně podruhé

Oblíbený seriál Znamení koně se vrací na televizní obrazovky. První díl druhé série naplánovala Česká televize na 16. ledna 2015. Nové díly začali autoři natáčet na podzim roku 2013. Osudy hlavních hrdinů z prostředí koňských dostihů se odehrávají ve Zlínském kraji. Filmový štáb točil ve zlínské nemocnici, v Lesním hotelu i v napajedelském hřebčíně.

Výročí konce války

Obce a města ve Zlínském kraji si připomenou konec 2. světové války. Sedmdesáté výročí oslaví také v Lačnově, Prlově, na Ploštině nebo v Leskovci. Na tragické události spojené s vypálením osad nacisty před koncem války v roce 1945 budou vzpomínat v dubnu. Prostějovský režisér Theodor Mojžíš současně představí nový dokument popisující konec války na Valašsku a osud zdejších obcí.

Jednotné přijímací zkoušky

Žáci devátých tříd ze státních i církevních škol se připojí k celostátním přijímacím zkouškám na střední školy. Ve Zlínském kraji se k pilotnímu testování, které by se mělo uskutečnit v únoru, přihlásilo 48 škol. Ministerstvo školství tak chce zvýšit počet studentů na učilištích a ušetřit za vzdělání studentů, kteří maturitní obor nezvládnou.

Opravená Kolonie ve Vsetíně

Největší a nejviditelnější akcí ve Vsetíně bude úprava lokality Kolonie. Proměnu této části města připravuje radnice už dva roky. Některé práce už začaly, s dalšími budou stavbaři pokračovat na začátku nového roku. V místě vzniknou nové cesty, chodníky, přibude zeleň i parkovací plochy. Náklady se vyšplhají na 47 milionů korun.

Barum Rally

Poslední prázdninový víkend se do Zlína znovu sjedou desetitisíce fanoušků Barum Czech Rally. Nejznámější automobilový podnik v Česku bude i tentokrát součástí šampionátu prestižní soutěže FIA Mistrovství Evropy v rally jezdců. Pětačtyřicátý ročník je naplánovaný na 28. až 30. srpna.

Přibude domovů důchodců

Na podzim by měly být ve Zlínském kraji dokončeny tři nové domovy důchodců - ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a Luhačovicích. Dohromady budou stát 215 milionů korun a většinu z toho zaplatí Evropská unie. Nabídnou místa pro zhruba 140 osob.

Hokejové jaro

Letos na jaře pobláznili celý region vítězným tažením za ziskem druhého mistrovského poháru. Teď mají hokejisté PSG Zlín v plánu další úspěch v play-off, které vyvrcholí v březnu a dubnu. Tým kolem kapitána Petra Čajánka ale ještě čeká těžká bitva o postup.

Levnější Květná zahrada

Za prohlídku zrekonstruované a doplněné Květné zahrady v Kroměříži zaplatí návštěvníci méně. Po protestech proti navýšení vstupného se památkáři rozhodli, že žádosti vyjdou vstříc. Méně by měli zaplatit senioři, děti a lidé se zdravotním postižením.

Hradiště zažije malé EURO

Uherské Hradiště v červnu ožije špičkovým fotbalem. Město bude společně s Prahou a Olomoucí hostit týmy druhé nejvýznamnější fotbalové akce Evropy, tzv. malé EURO reprezentantů do 21 let. Objeví se tady týmy Anglie, Itálie, Portugalska a Švédska.

Slovácké divadlo slaví

Rok 2015 bude pro herce i příznivce Slováckého divadla v Uherském Hradišti mimořádný, slaví 70 let od uvedení vůbec prvního představení. Hrát se bude Alenka v kraji divů a za zrcadlem, Shakespearovo drama Macbeth či muzikál Chicago. Současně divadlo po čtvrt století změní vůdčí osobnost, Igora Stránského vystřídá Michal Zetel.

Filharmonie připomene Martinů

Na slavného skladatele bude vzpomínat zlínská filharmonie. Bohuslav Martinů se narodil v prosinci roku 1890. Hudebníci si ho připomenou koncertem už v polovině března. O dva měsíce později se s rolí šéfdirigenta po šesti letech rozloučí Stanislav Vavřínek.

Silničáři začnou stavět R49

Dlouho plánovaná rychlostní silnice R49 z Hulína do Fryštáku se v příštím roce dostane na seznam staveb. Za 90 milionů korun také silničáři dokončí sedmikilometrový úsek z Velkých Karlovic na Slovensko. Řidiči tak cestu projedou po několika přestavěných mostech. Hotové budou i opravy cesty z Hluku do Uherského Ostrohu, mezi Brumovem a Návojnou, Jestřabím a Rokytnicí a ze Zádveřic do Horní Lhoty.

Aligátoři v nové expozici

Dárek svým návštěvníkům chystá zlínská zoologická zahrada. Ke konci roku začne pod tropickou halou stavět novou velkou expozici s názvem Řeka trávy. Bude představovat mokřadní biotop národního parku Everglades ležícího na Floridě. Turisté tady uvidí aligátory nebo pumy. Zoo současně začne chystat pozemky pro novou oblast Karibuni, která by se měla podobat africkému kempu. Pohybovat se v ní budou sloni, lidoopi, šelmy i afričtí kopytníci.

Terminál spojí dvě nádraží

Obyvatelé Uherského Brodu budou mít k dispozici nové autobusové a vlakové nádraží. Vzniká v místech, kde historicky vždy bývalo – na dnešním vlakovém nádraží. Už teď je dokončené nové nástupiště, osvětlení nebo další plochy u železnice. Nadstřešené autobusové zastávky i úprava před nádražím budou hotové na podzim.

Mostní ulice bez děr a výmolů

Trvat bude sedm až devět měsíců a stát by měla asi 68 milionů korun. Mostní ulice v části Letná ve Zlíně, která navazuje na frekventovanou Březnickou ulici, se po letech stížností dostane mezi investiční akce města. Na zhruba kilometrovém úseku radnice nechá vyměnit zničený povrch silnice i chodníky.

Jízda už má svého krále

Na konci května se do Vlčnova znovu sjedou obdivovatelé folkloru, krojů a lidových tradic. Jízda králů zapsaná v seznamu kulturního dědictví UNESCO každoročně láká tisíce návštěvníků z celé republiky i zahraničí. Chasa legrútú pro rok 2015 už vybrala svého krále, do dívčího kroje se 31. května převlékne Ondřej Mikulec.

Zlínské torzo zmizí

Budova, která čtvrt století dělala ostudu nejen sídlišti Jižní Svahy, ale celému městu, půjde k zemi. Betonové torzo by mělo zmizet už v první polovině roku. Radnice v prosinci budovu i pozemky odkoupila za 53 milionů korun. Na místě by v budoucnu mělo vzniknout lékařské centrum, pracoviště magistrátu a odpočinková zóna.

Vjezd pro kamiony je hotový

Desítkám lidí z části Otrokovic se po letech konečně uleví. Stavbaři totiž dokončili nový vjezd do průmyslového areálu firmy Toma, díky kterému se těžká auta vyhnou zastavěným ulicím. Vjezd za více než 100 milionů korun by měl být zpřístupněný od ledna.

Vsetínský zámek po opravách

V létě se návštěvníkům znovu otevře zámek ve Vsetíně. Památkáři ho uzavřeli v květnu kvůli havarijní elektroinstalaci, zatékání na balkon či propadání nádvoří. Po opravách se změní zázemí, od toalet po unikátní mramorový sál, v němž se konají plesy, koncerty či svatby. Proměna vyjde na třicet milionů korun.

Další stavba architektky Jiřičné

Univerzita Tomáše Bati se pustí do nové stavby. Vzdělávací komplex, který navrhla známá architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná, bude sloužit humanitním oborům a vyroste ve Štefánikově ulici v těsné blízkosti Kongresového a Univerzitního centra.

Nightwish na Masters of Rock

Největší český festival tvrdé rockové hudby Masters of Rock se uskuteční od 9. do 12. července v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Přijede na něj přes 20 tisíc lidí, jako hlavní hvězdy vystoupí Nightwish, Within Temptation, Black Label Society, Powerwolf, Hammerfall nebo U. D. O.

Sazovice postaví vlastní kostel

Podobně jako v jiných obcích kraje, i obyvatelé Sazovic se pustí do stavby kostela. Potřebných 19 milionů korun chtějí vybrat mezi sebou, oslovit sponzory i místní firmy. Se stavbou kostela zasvěceného sv. Václavovi začnou už na jaře a dokončený by měl být v roce 2017.

Hradiště opraví centrum

Za 24 milionů korun budou mít obyvatelé Uherského Hradiště nová prostranství v centru. Dělníci by do května měli stihnout zrekonstruovat jezuitskou zahradu, upravit park před obchodní akademií, Komenského náměstí i Svatováclavskou ulici.

Moderní onkologické centrum

Největší krajská nemocnice se lépe postará o pacienty s onkologickými diagnózami. Obnoví a zmodernizuje onkologické centrum. Vymění nebo upraví přístroje dohromady za více než 80 milionů korun. Některé už v těchto dnech slouží lékařům a pacientům.

Dětský filmový festival jubilejní

Nejstarší dětský filmový festival na světě oslaví v roce 2015 své 55. narozeniny. Přestože program zatím není kompletní, jasné je, že lákat bude například obdivovatele německé kinematografie. Pořadatelé nabídnou zhruba 40 německých filmů pro všechny generace, například od režiséra Fritze Langa, Rainera Wernera Fassbindera nebo Wima Venderse. Festival potrvá od 29. května do 4. června.

Kraj opraví záchytnou stanici

Do podzimu by měla být hotová nová záchytná stanice pro Zlínský kraj. Zůstane v areálu kroměřížské nemocnice jako dosud, přesune se ale do jiného pavilonu. V současné době funguje v pavilonu A, kde sídlí také chirurgie se specializovanými provozy. Kraj proto nechá za sedm milionů korun zrekonstruovat samostatný pavilon H.

Obnova vyhořelého Libušína

Obnova chaty Libušín na Pustevnách, která v březnu vyhořela, může začít na podzim příštího roku. Termín by však mohla oddálit výběrová řízení. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které kulturní památku spravuje, musí nejdříve vybrat zhotovitele projektové dokumentace a poté dodavatele stavby. Náklady na obnovu objektu postaveného podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče se odhadují na 80 milionů korun.

Oslavy na Velehradě

Dny lidí dobré vůle se budou od 3. do 5. července 2015 už pošestnácté konat u příležitosti Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Jde o jednu z největších církevních událostí v zemi, na niž dorazí desítky tisíc lidí. Znovu nabídne koncerty nebo ruční přepisování Bible, vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.

Holešovská Regata

Populární rodinný festival Holešovská Regata oslaví půlkulatiny, uskuteční se totiž už popáté. V pátek 19. června dorazí do zámeckých zahrad v Holešově Tomáš Klus se speciálním koncertem, den poté se představí Chinaski, Mig 21, David Koller s kapelou, Ivan Mládek a Banjo Band, Mňága a Žďorp a Gipsy.cz. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jasénka tančila i přímo v ulicích jihokorejského města Anseong
Vsetínští folkloristé se vrátili z Koreje, diváky nejvíce zaujal cimbál

Soubor valašských písní a tanců Jasénka se vrátil z Jižní Koreje, kde se zúčastnil Mezinárodního folklorního festivalu ve městě Anseong. Návštěvníci nejvíce...  celý článek

Devítipatrová stavba obchodního domu je od třicátých let minulého století...
Baťovskému obchodnímu domu chybí výztuž stropů. Na stavbě se šetřilo

Baťovský obchodní dům ve Zlíně potřebuje zpevnit stropy, při jeho opravě se totiž ukázalo, že v nich bylo málo výztuže. Ukazuje se tak, že firma Baťa na...  celý článek

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně nabízí kurzy čínštiny, jejichž součástí byla i...
Přesné tahy a soustředit se. Studenti čínštiny se učili tajemství kaligrafie

Fakulta humanitních studií zlínské Univerzity Tomáše Bati otevřela i v letošním roce kurzy čínštiny. Jsou určené nejen pro studenty, ale i pro veřejnost....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.