Pavel Šenk (zcela vlevo) a další obžalovaní u zlínského soudu.

Pavel Šenk (zcela vlevo) a další obžalovaní u zlínského soudu. | foto: Jana Fuksová, MF DNES

Firmy podváděly s daní za řepkový olej, viníci odešli s vysokými tresty

  • 4
Vězení na pět až jedenáct let pro šestici hlavních viníků, podmínky pro dva další aktéry, zrušení dvou firem a propadnutí jejich majetku. Takový je nepravomocný rozsudek zlínského soudu v případu daňového úniku za více než 178 milionů korun při kšeftování s řepkovým olejem.

Nejvyšší trest, 11,5 roku, dostal sedmatřicetiletý Marcel Juřica, který byl již dříve odsouzen za loupež a soud ho považoval za recidivistu.

„Trestná činnost je rozsáhlá, ale není to bohužel nic mimořádného,“ řekl předseda senátu Radomír Koudela.

Juřica spolu s komplicem Jiřím Dvouletým, jemuž soud uložil osm let a čtyři měsíce vězení, údajně mechanismus krácení daně vymyslel. Podle státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové se zmíněné obchody děly nejméně od září 2011 až do zásahu policie v únoru 2013.

„Řepkový olej byl postupně přeprodáván v účelově vytvořeném řetězci společností, aniž by měnící se první články řetězce ze zboží nakoupeného v jiném členském státě EU, zejména v Polsku, přiznaly a odvedly DPH,“ uvedla Nesvadbová. Stíhání je vedeno pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Dvouletý a Juřica, jednatel a společník zrušené JiMa Trade, údajně zaměstnali šestadvacetiletého Pavla Šenka, který u soudu systém vytváření společností a obchodu popsal (více zde).

Šenk je jednatelem druhé zrušené společnosti Mystery Group, přes kterou se zboží dostávalo k dalším odběratelům. Jeho roli v případu soud ocenil trestem na šest let a dva měsíce.

Žalobkyně se na místě odvolala proti zprošťujícímu rozsudku

Podobně jako Šenk vinu přiznali i další dva lidé na nižších článcích řetězce, Jiří Něstreljajev a Robert Tilchert. Přestože s ohledem na doznání žádali podobně jako Šenk podmíněné tresty, soud je poslal na pět let za mříže. Sedmiletý trest dostal Roman Fridrich, který údajně organizoval daňový únik v takzvané druhé větvi případu.

V první větvi byla škoda vyčíslena zhruba na 173 milionů korun a trestná činnost probíhala zejména na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Ve druhé větvi škoda činí asi pět milionů korun, trestná činnost probíhala hlavně v Olomouckém kraji.

S podmíněným trestem tři roky s odkladem na pět let vyvázl Jaromír Ptáček a dva roky s tříletým podmíněným odkladem dostala Petra Maňáková, oba podle soudu byli nejníže postavenými členy skupiny. Zdeněk Mahslon byl obžaloby zproštěn.

Proti tomuto rozhodnutí se Nesvadbová odvolala, u ostatních si stejně jako přítomní obžalovaní ponechala lhůtu pro podání odvolání.

Dvouletému a Juřicovi rozhodnutím soudu propadl majetek. Dvouletý navíc nesmí deset let působit jako jednatel obchodních společností, Šenk dostal stejný trest na devět a Něstreljajev s Tilchertem, kteří byli také do firem dosazeni jako jednatelé, na sedm let.

,