Obžalovaní z korupce na kroměřížském finančním úřadě (zprava): Kamila Dudová,...

Obžalovaní z korupce na kroměřížském finančním úřadě (zprava): Kamila Dudová, Alena Olšinová, Lenka Burianová, Jarmila Červinková a Milan Macourek. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Úřednice kryly za úplatky daňové podvody, dostaly až 7,5 roku vězení

  • 9
Několikaleté tresty vězení si vyslechly úřednice kroměřížského finančního úřadu a místní podnikatel za úplatky a podvody s daňovým přiznáním. Podmínkou je potrestaná i současná kroměřížská zastupitelka za KSČM, rezignovat ale nehodlá. Tresty zatím nejsou pravomocné.

Informaci, že stráví pět a více let ve vězení, přijala skupina obžalovaných bez viditelných emocí. Jen podnikatel Milan Macourek pokýval hlavou na znamení souhlasu.

U krajského soudu ve Zlíně tím skončila ojedinělá kauza, v níž úřednice finančního úřadu naváděly majitele neúspěšné firmy Duhan, aby si pomohl podvody na daních.

„Na radu úřednic finančního úřadu Lenky Burianové a Jarmily Červinkové podal daňové přiznání s nadměrným odpočtem daně s přidané hodnoty,“ uvedla soudkyně Iveta Šperlichová.

Jejich podvod spočíval v tom, že podnikatel zfalšuje faktury, na které mu pak stát vrátí DPH. A úřednice je při kontrole úmyslně přehlédnou nebo neodhalí.

Poprvé si své služby ocenily na 100 tisíc korun pro každou z nich. Stejná situace se opakovala několikrát a úplatky postupně rostly. V součtu nakonec zinkasovaly 1,1 milionu, zatímco stát vyplatil 22,5 milionu korun.

O vyplacení dalších 5,8 milionu korun se podnikatel pokusil, zastavilo ho ale trestní stíhání.

V případu figuruje ještě třetí úřednice Alena Olšinová a kroměřížská zastupitelka Kamila Dudová, která s firmou spolupracovala. Ta jediná odešla s podmínkou, tříletou s odkladem na pět let.

„Nebudu nic komentovat,“ oznámila Dudová stroze po vynesení rozsudku a rychle opustila soudní budovu. Stejně reagovali také ostatní, jen Červinková zopakovala, že je nevinná a s rozsudkem nesouhlasí.

Rozsudek není pravomocný

Úřednice mají jít do vězení na 5 až 7,5 roku a dostaly i zákaz pracovat v dalších osmi letech ve státní správě či samosprávě. Ve dvou případech je to vyšší trest, než žádala státní zástupkyně.

Samotný podnikatel odešel s šestiletým trestem. Nižší sazbu si zajistil tím, že od počátku aktivně spolupracoval a pomohl usvědčit ostatní. Protože si ale všichni nechali lhůtu na odvolání nebo se odvolali přímo v soudní síni, rozsudek ještě není pravomocný.

Zaběhnuté postupy fungovaly hladce a úřednice, tentokrát ve složení Červinková - Olšinová, je použily i v případě živnostnice z Hulína.

Kdyby pak Olšinová neporušila dohodu s Macourkem, dost možná by fungovaly dál.

„Požádala o půlmilionovou částku, za což slíbila bezproblémový průběh finanční kontroly ve firmě Duhan,“ popsala soudkyně.

O peníze si řekla prostřednictvím Dudové, podnikatel ale odmítl. Úplatky dával jedině poté, co dostal daňovou vratku od státu, což nebyl tento případ.

Zastupitelku Kroměříže k rezignaci vyzývat nebudou

Dudová dál zůstává zastupitelkou Kroměříže a starosta ani vedení KSČM, za kterou kandidovala, ji k rezignaci vyzývat nehodlají. Odvolávají se na presumpci neviny.

„Počkám na pravomocný rozsudek,“ potvrdil starosta Jaroslav Němec.

„Ona sama se cítí nevinná a odstoupit se nechystá. K řešení to bude, až pokud soud pravomocně rozhodne o její vině,“ dodal krajský předseda strany Jiří Varga.

Po vypuknutí kauzy přitom krajský šéf komunistů prohlásil: „Pokud tam ale je obvinění a jsou tam důkazy, měla by odstoupit. Není co řešit.“ (psali jsme zde)

Olšinová s Červinkovou odešly z finančního úřadu samy po vypuknutí kauzy, Burianová je stále zaměstnankyní.

„Je ale zproštěna výkonu služby,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Podnikateli přitížily pokusy o podvedení bank

Zatímco Macourek vše přiznal a popsal zavedené mechanismy, ženy striktně odmítly, že by něco z obžaloby byla pravda. Tvrzení podnikatele označily za pomstu, jenomže soudní senát nenašel k takovému jednání důvod.

„Je to kauza, která se neprojednává každý den. Ale měli jsme dostatek důkazů, aby soud rozhodl zcela jednoznačně o vině obžalovaných,“ uvedla Šperlichová.

Zdůraznila navíc, že jde o velmi závažnou trestnou činnost, která se jen těžko prokazuje, protože ji málokdo přijde oznámit.

Kdyby zůstal Macourek jen u podvádění státu, mohl by být jeho trest výrazně nižší. Jenomže on se pokusil přelstít i banky.

Při žádostech o mnohamilionové úvěry předkládal falešná potvrzení, podle kterých už jiné úvěry splatil. Bankovní úředníci ale falzifikáty snadno rozeznali a žádosti o celkem 36 milionů korun zamítli.