Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřednice kryly za úplatky daňové podvody, dostaly až 7,5 roku vězení

  16:11aktualizováno  16:11
Několikaleté tresty vězení si vyslechly úřednice kroměřížského finančního úřadu a místní podnikatel za úplatky a podvody s daňovým přiznáním. Podmínkou je potrestaná i současná kroměřížská zastupitelka za KSČM, rezignovat ale nehodlá. Tresty zatím nejsou pravomocné.

Obžalovaní z korupce na kroměřížském finančním úřadě (zprava): Kamila Dudová, Alena Olšinová, Lenka Burianová, Jarmila Červinková a Milan Macourek. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Informaci, že stráví pět a více let ve vězení, přijala skupina obžalovaných bez viditelných emocí. Jen podnikatel Milan Macourek pokýval hlavou na znamení souhlasu.

U krajského soudu ve Zlíně tím skončila ojedinělá kauza, v níž úřednice finančního úřadu naváděly majitele neúspěšné firmy Duhan, aby si pomohl podvody na daních.

Fotogalerie

„Na radu úřednic finančního úřadu Lenky Burianové a Jarmily Červinkové podal daňové přiznání s nadměrným odpočtem daně s přidané hodnoty,“ uvedla soudkyně Iveta Šperlichová.

Jejich podvod spočíval v tom, že podnikatel zfalšuje faktury, na které mu pak stát vrátí DPH. A úřednice je při kontrole úmyslně přehlédnou nebo neodhalí.

Poprvé si své služby ocenily na 100 tisíc korun pro každou z nich. Stejná situace se opakovala několikrát a úplatky postupně rostly. V součtu nakonec zinkasovaly 1,1 milionu, zatímco stát vyplatil 22,5 milionu korun.

O vyplacení dalších 5,8 milionu korun se podnikatel pokusil, zastavilo ho ale trestní stíhání.

V případu figuruje ještě třetí úřednice Alena Olšinová a kroměřížská zastupitelka Kamila Dudová, která s firmou spolupracovala. Ta jediná odešla s podmínkou, tříletou s odkladem na pět let.

„Nebudu nic komentovat,“ oznámila Dudová stroze po vynesení rozsudku a rychle opustila soudní budovu. Stejně reagovali také ostatní, jen Červinková zopakovala, že je nevinná a s rozsudkem nesouhlasí.

Rozsudek není pravomocný

Úřednice mají jít do vězení na 5 až 7,5 roku a dostaly i zákaz pracovat v dalších osmi letech ve státní správě či samosprávě. Ve dvou případech je to vyšší trest, než žádala státní zástupkyně.

Samotný podnikatel odešel s šestiletým trestem. Nižší sazbu si zajistil tím, že od počátku aktivně spolupracoval a pomohl usvědčit ostatní. Protože si ale všichni nechali lhůtu na odvolání nebo se odvolali přímo v soudní síni, rozsudek ještě není pravomocný.

Zaběhnuté postupy fungovaly hladce a úřednice, tentokrát ve složení Červinková - Olšinová, je použily i v případě živnostnice z Hulína.

Kdyby pak Olšinová neporušila dohodu s Macourkem, dost možná by fungovaly dál.

„Požádala o půlmilionovou částku, za což slíbila bezproblémový průběh finanční kontroly ve firmě Duhan,“ popsala soudkyně.

O peníze si řekla prostřednictvím Dudové, podnikatel ale odmítl. Úplatky dával jedině poté, co dostal daňovou vratku od státu, což nebyl tento případ.

Zastupitelku Kroměříže k rezignaci vyzývat nebudou

Dudová dál zůstává zastupitelkou Kroměříže a starosta ani vedení KSČM, za kterou kandidovala, ji k rezignaci vyzývat nehodlají. Odvolávají se na presumpci neviny.

„Počkám na pravomocný rozsudek,“ potvrdil starosta Jaroslav Němec.

„Ona sama se cítí nevinná a odstoupit se nechystá. K řešení to bude, až pokud soud pravomocně rozhodne o její vině,“ dodal krajský předseda strany Jiří Varga.

Po vypuknutí kauzy přitom krajský šéf komunistů prohlásil: „Pokud tam ale je obvinění a jsou tam důkazy, měla by odstoupit. Není co řešit.“ (psali jsme zde)

Olšinová s Červinkovou odešly z finančního úřadu samy po vypuknutí kauzy, Burianová je stále zaměstnankyní.

„Je ale zproštěna výkonu služby,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Podnikateli přitížily pokusy o podvedení bank

Zatímco Macourek vše přiznal a popsal zavedené mechanismy, ženy striktně odmítly, že by něco z obžaloby byla pravda. Tvrzení podnikatele označily za pomstu, jenomže soudní senát nenašel k takovému jednání důvod.

„Je to kauza, která se neprojednává každý den. Ale měli jsme dostatek důkazů, aby soud rozhodl zcela jednoznačně o vině obžalovaných,“ uvedla Šperlichová.

Zdůraznila navíc, že jde o velmi závažnou trestnou činnost, která se jen těžko prokazuje, protože ji málokdo přijde oznámit.

Kdyby zůstal Macourek jen u podvádění státu, mohl by být jeho trest výrazně nižší. Jenomže on se pokusil přelstít i banky.

Při žádostech o mnohamilionové úvěry předkládal falešná potvrzení, podle kterých už jiné úvěry splatil. Bankovní úředníci ale falzifikáty snadno rozeznali a žádosti o celkem 36 milionů korun zamítli.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Stavba kruhového objezdu v Holešově potrvá kvůli optickému kabelu déle

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Stavba kruhového objezdu v centru Holešova se zpožďuje. Důvodem je jednání o vedení optického kabelu přes soukromý...

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz