Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Zlínskému soudci nechodí svědci, zažaluje je pro pohrdání soudem

  • 2
Dva svědkové maří jednání zlínského soudu, který řeší kauzu fiktivních nákupů ortopedických pomůcek. Poté, co předseda senátu Jiří Dufek kvůli jejich absenci jednání poněkolikáté zrušil a odročil, chce na oba podat trestní oznámení pro pohrdání soudem.

V případu způsobili čtyři obžalovaní podle státní zástupkyně zdravotním pojišťovnám škodu za 7,7 milionu korun (více o případu čtěte zde).

Zlínský soud začal případ projednávat loni 3. září. Poté nařídil dalších devět jednání, z nichž se ale některá vůbec neuskutečnila.

Podle Dufka svědkové soudu opakovaně telefonicky slíbili, že dorazí, aby nakonec bez omluvy nepřišli.

Podle předsedy senátu Jiřího Dufka je podávání trestního oznámení na svědky výjimečné.

Jejich výpovědi považuje však soudce za důležité. Jeden ze svědků je podle něj zcela zásadní, neboť obžalovaný Miroslav Kolařík ho označil za pachatele trestné činnosti.

Hlavní líčení bylo odročeno na 15. července. Podle Dufka není navíc vyloučeno, že soud nechá oba svědky předvést policií.

Poslali peníze firmám, které ortopedické pomůcky nevyráběly

Podle obžaloby se ekonom Pavel Hruška ze Zlína dohodl s nezaměstnaným Miroslavem Kolaříkem z Prostějova, že s pomocí ředitele pražské společnosti Ortopedické pomůcky Ivem Beckem a obuvníkem Michalem Pavlasem z Jesenice u Prahy získají peníze od zdravotních pojišťoven za fiktivní poukazy zejména na ortopedickou obuv, ale i na jiné protetické pomůcky.

Muži od září 2010 do srpna 2011 podle obžaloby uplatnili přes 800 padělaných poukazů. Poškozeno bylo šest zdravotních pojišťoven, největší škodu, více než 5,5 milionu, způsobili VZP.

Muži jsou stíháni pro podvod a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Třem hrozí až deset, Pavlasovi, který podle obžaloby způsobil nižší škodu, až osm let vězení. Hruška, Beck i Pavlas vinu odmítají, Kolařík označil za pachatele zmíněného svědka.

Beck a Pavlas podle státní zástupkyně převzali falešné poukazy, vyúčtovali je pojišťovnám a pak částku sníženou o svou provizi poslali na účty společností Madisola (v likvidaci, sídlila ve Zlíně a poté v Olomouci) a Green Food z Frýdku-Místku.

Zmíněné firmy ortopedické pomůcky nevyráběly a měly sloužit jen ‚k vyprání‘ vylákaných peněz od pojišťoven, aniž by pomůcky byly dodány v padělaných poukazech klientům.

,