Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Soud poslal na pět let do vězení podvodníky s ortopedickými pomůckami

  • 1
Na pět a půl roku do vězení poslal zlínský soud dvojici organizátorů fiktivních nákupů ortopedických a léčebných pomůcek. Zdravotním pojišťovnám způsobili škodu zhruba 7,7 milionu korun. Další dva obžalovaní byli zproštěni viny. Rozsudek není pravomocný.

Ekonom Pavel Hruška ze Zlína a nezaměstnaný Miroslav Kolařík z Prostějova se dohodli, že s pomocí ředitele pražské společnosti Ortopedické pomůcky Ivem Beckem a obuvníkem Michalem Pavlasem z Jesenice u Prahy získají peníze od zdravotních pojišťoven za fiktivní poukazy zejména na ortopedickou obuv, ale i na jiné protetické pomůcky. Becka a Pavlase soud osvobodil.

„Nebyly pochyby o tom, že se skutek stal a že na něm mají podíl obžalovaní Hruška a Kolařík. Jejich spolupráce na trestné činnosti je zřejmá, jedná se o typický podvod,“ uvedl předseda senátu Jiří Dufek.

U Becka a Pavlase se ale podle něj nepodařilo prokázat, že o falšovaných poukazech a o tom, že pomůcky nebyly vyrobené, věděli.

„Běžný selský rozum nasvědčuje opaku, ale chybí zde jednoznačný důkaz,“ dodal Dufek.

Rozsudek není pravomocný. Nikdo z obžalovaných dnes k soudu nepřišel a budou tak mít lhůtu na případné podání odvolání.

V případech Hrušky a Kolaříka se nevyjádřila ani státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová. Proti zproštění obžaloby Becka s Pavlasem se ale na místě odvolala. Věc tak bude řešit olomoucký vrchní soud.

Podle státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové muži od září 2010 do srpna 2011 uplatnili přes 800 padělaných poukazů. Poškozeno bylo šest zdravotních pojišťoven, největší škodu, více než 5,5 milionu, způsobili Všeobecné zdravotní pojišťovně. Třem hrozilo až deset let vězení, Pavlasovi, který podle obžaloby způsobil nižší škodu, až osm let.

Žalobkyně uvedla, že Hruška s Kovaříkem celý podvod vymysleli a organizovali. Beck s Pavlasem podle ní zase věděli, že se účastní podvodného proplácení poukazů od pojišťoven, když jim předkládali faktury na obuv, kterou nikdy nevyrobili.

Obžalovaní vinu odmítli

Podle obžaloby Beck a Pavlas převzali falešné poukazy, vyúčtovali je pojišťovnám a pak částku sníženou o svou provizi poslali na účty společností Madisola (v likvidaci, sídlila ve Zlíně a poté v Olomouci) a Green Food z Frýdku-Místku (také v likvidaci).

Firmy ortopedické pomůcky nevyráběly a měly sloužit jen k vyprání vylákaných peněz od pojišťoven, aniž by pomůcky byly dodány v padělaných poukazech uvedeným klientům.

Obžalovaní vinu odmítli. Hruška uvedl, že je běžnou praxí, když výrobce pomůcek nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, obrací se kvůli vyúčtování na prostředníka, jenž smlouvy má. Hruška prý chtěl pomoci obchodnímu partnerovi Kolaříkovi, který také odmítl, že by někoho podvedl.

Beck si prý myslel, že jde o běžný způsob kooperace výrobců ortopedických pomůcek. Vinen se necítí být ani Pavlas, jenž podle obžaloby další poukazy za 675 tisíc korun z obav o odhalení už neuplatnil.

Soud se protahoval kvůli dvojici svědků, předseda senátu Jiří Dufek kvůli jejich absenci musel jednání několikrát zrušit a odročit, plánoval na oba podat trestní oznámení pro pohrdání soudem (více zde).

,