V případu údajného prodeje policejních informací jsou obžalovaní bývalí policisté Marian Hanák a Hana Čouková. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Policistu pracujícího na objednávku poslal soud na osm let do vězení

  • 4
Zlínský soud potrestal bývalého elitního policistu Mariana Hanáka osmiletým vězením za korupci. Podle obžaloby pracoval pro podnikatele figurující v obřích daňových únicích. Jeho policejní spolupracovnice Hana Čouková dostala desetiměsíční trest s podmínečným odkladem na tři roky. Žalobce se odvolal.

Bývalí policisté vinu odmítli. Hanákovi hrozilo za podplácení 5 až 12 let, Čoukové souzené nakonec jen za zneužití pravomoci veřejného činitele hrozilo až pět let vězení.

"Za poslední roky je to zdaleka největší případ korupce v policii na Moravě," zdůraznil zlínský státní zástupce Roman Kafka.

Hanák podle obžaloby prodával informace z policejních spisů podnikatelům ze zlínského podsvětí, zařizoval nelegální odposlechy, kontroloval, jestli určená telefonní čísla nesleduje policie, nebo zařídil, aby se o některé podnikatele policie nezajímala (více o případu čtěte zde).

Kromě Hanáka, který několik let pracoval ve zlínském Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a bývalé policistky Čoukové ze zlínské hospodářské kriminálky byli obžalováni také kroměřížský podnikatel Radomír Vybíral a podnikatel z Bruntálska Jan Švédík, kteří figurují v kauzách závažných mnohamilionových daňových úniků.

Soudce vyzval i další odsouzené ke spolupráci

Právě svědectví obou podnikatelů byla pro rozhodnutí soudu důležitá.

"Důkazy považuji za jednoznačné a dostatečné, nemám o nich pochybnosti," prohlásil soudce Radomír Koudela.

Doplnil obecnou zákonitost, že pokud svědčí osoby, které jsou v souvisejících kauzách rovněž trestané, jejich věrohodnost to snižuje. Ale pokud od nich zazní nezpochybnitelná fakta, není důvod je nezohlednit.

Švédík už byl odsouzený za majetkovou trestnou činnost (nelegální obchody s barevnými kovy) k vězení na sedm a půl roku. Tento trest soudce Koudela dále nezvýšil.

"Přihlédl jsem k tomu, že v tomto případě vypovídal. Jde i o určité vyslání signálu od soudu k dalším lidem, kteří jsou trestaní a mohli by podávat podobně důležitá svědectví," upozornil Koudela.

O případném souhrnném trestu pro Vybírala rozhodne brzy Vrchní soud v Olomouci, který by měl posuzovat zatím nepravomocný rozsudek k jedenáctiletému vězení za daňové úniky při obchodování s pohonnými hmotami se škodou kolem půl miliardy korun (více zde).

Půjčky, hazard a nezřízené večírky s kriminálníky

Žalobce Kafka požadoval pro Hanáka nejméně desetileté vězení a třímilionový trest, proto se na místě proti rozsudku odvolal.

"Je zřejmé, že policista Hanák požíval mimořádné důvěry v bezpečnostních složkách a té hrubě zneužíval. Fungovaly mezi ním a lidmi z kriminálního prostředí mnohamilionové půjčky, hazard a nezřízené večírky. Jen v případu, který jsme řešili, měl prospěch asi dva miliony korun," sdělil státní zástupce s tím, že se zřejmě jedná pouze o zlomek jeho příjmů z podsvětí.

Soudce Koudela přidal Hanákovi k osmiletému vězení také peněžitou sankci ve výši 2,5 milionu kourn.

"Dovodil jsem ji z toho, že zmíněnou trestnou činností si přišel na dva miliony korun. Ale k jakému nelegálnímu majetku celkově přišel, není rozkryté," poznamenal zlínský soudce.

Hanák ani Čouková se vynesení rozsudku osobně neúčastnili. Jejich obhájci navrhovali zproštění obžaloby v plném rozsahu. Tvrdili, že vyšetřování případu bylo vedené nestandardně a chybí důkazy proti jejich klientům.

"Důkazy k nejzávažnějším skutkům pana Hanáka vůbec neexistují. Vše je postavené jen na výpovědích Vybírala a Švédíka, což jsou nedůvěryhodní svědci. Vypovídali jen proto, aby si vylepšili své postavení v dalších kauzách," prohlásil Hanákův zástupce Richard Lang.

Podle obhájců se dá očekávat, že po poradě se proti rozsudku odvolají také Hanák a Čouková.

,