Soud potrestal trojici mužů za zapálení autobazaru ve Slavičíně

  11:59aktualizováno  12:55
Tresty od tříleté podmínky po desetileté vězení rozdal zlínský soud trojici mužů, kteří se podíleli na zapálení autobazaru ve Slavičíně na Zlínsku. Za požárem s téměř desetimilionovou škodou byly podle žalobce předchozí spory jednoho z mužů s majitelem bazaru.

Majitel odhadl na škodu na budově a autech dohromady na zhruba deset milionů korun. | foto: HZS Zlínského kraje

Všichni tři muži odsouzení za žhářství jsou z Brumova-Bylnice. Za obecné ohrožení všem hrozilo osm až 15 let. Rozsudek není pravomocný.

Nejvyšší trest dostal sedmadvacetiletý Josef Struhař, který si podle obžaloby útok objednal. Soud jej poslal na deset let do vězení.

„Žhářství je už od středověku jedním z nejzávažnějších trestných činů, protože to ohrožení okolí je neuvěřitelné. Kdyby nedošlo k relativně rychlému zásahu, mohla být škoda nepoměrně větší,“ uvedl předseda senátu Radomír Koudela.

Struhař podle něj dostal nejvyšší trest s ohledem na svůj podíl na činu a také na svá předchozí odsouzení.

„Byl by skutek bez návodce? Asi ne. Ten, který ho vykonal, pan Synek, neměl důvod spáchat trestný čin bez toho návodce,“ doplnil Koudela.

Čin podle spisu provedli Pavel Synek, kterému je rovněž sedmadvacet let, a o pět let mladší Martin Machů. Synkovi soud uložil čtyřletý nepodmíněný trest vězení, Machů dostal tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Oba vinu přiznali, Struhař podíl na žhářství popřel.

U Synka a u Machů soud vzhledem k polehčujícím okolnostem ukládal tresty pod spodní osmiletou hranici sazby. Rozsudek přesto ani v jejich případě není pravomocný. Synek se stejně jako Struhař na místě odvolal.

Machů si ponechal lhůtu na podání odvolání, stejně se v případech všech tří obžalovaných zachoval státní zástupce Petr Matoušek.

Bez zásahu hasičů mohla být škoda mnohem vyšší

Podle obžaloby Struhař začátkem loňského roku kontaktoval Synka a žádal ho o zapálení vozu majitele autobazaru v areálu bývalých Vlárských strojíren, s nímž měl spor. Synkovi prý za žhářství slíbil odměnu.

Synek poté, co mu údajně vyhrožovali dva muži, vozidlo za pomoci Martina Machů v noci na 24. února zapálil. Synek rozbil okénko, Machů vylil dovnitř benzin, který Synek zapálil.

Fotogalerie

Požár se rozšířil na další zaparkovaná auta, přístřešek i na halu. Shořelo 17 aut, včetně dražších modelů za statisícové částky, a jedna čtyřkolka.

Podle obžaloby škoda celkem včetně haly a přístřešku dosáhla k 9,4 milionu Kč. Na více než devět milionů ji vyčíslil také poškozený.

Jen díky rychlému zásahu hasičů nevzplanula další zaparkovaná vozidla ani okolní objekty (více o požáru čtěte zde).

Obhajoba se snažila způsobenou škodu snížit pod pět milionů, aby dosáhla příznivější právní kvalifikace. Soud v rozsudku uznal škodu zhruba 5,3 milionu Kč.

„Nenapadlo mě, že by mohla chytit celá hala“

Synek se k činu přiznal a podrobně ho popsal. Uvedl, že vůz zapálil, protože se bál Struhaře a dvou mužů, kteří mu vyhrožovali.

Machů potvrdil, že se Synkem na místo jel a že benzin do auta vylil. Měl údajně obavy z rozšíření požáru, ale Synek mu prý řekl, že to „musí udělat“.

„Nenapadlo mě, že by z toho mohla chytit celá hala. Věc mě strašně mrzí, necítím se od té doby jako člověk. Kdybych to mohl vrátit, udělal bych to,“ řekl u soudu Synek.

Struhař, který byl šestkrát soudně trestán a má za sebou i pobyt ve vězení, označil Synkovu výpověď za lživou. Dříve u majitele autobazaru pracoval jako řidič, nyní je ve vazbě.

„S požárem nemám nic společného, nemám k tomu co říct. Synka jsem neoslovil a ani mu nenabízel odměnu. Trestní stíhání považuji za účelové,“ hájil se už dříve Struhař.

Autoři: ,

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Střet lvice a cyklisty nebyl trestným činem, nehodu policie předala úřadu

Lvi mají ve Zděchově výběh, který je ohrazený plotem.

Policisté ukončili vyšetřování červnového incidentu, při kterém cyklista na Vsetínsku narazil do lvice, kterou na lesní...

Sucho se zhoršuje, vodárny ale o zdražování zatím neuvažují

Ilustrační snímek

Za posledního půl roku spadla ve Zlínském kraji jen polovina obvyklého množství srážek, takže podzemních vod i vody v...

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Najdete na iDNES.cz