Stanislav Pražan starší a jeho syn u zlínského soudu.

Stanislav Pražan starší a jeho syn u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Otec a syn Pražanovi dostali za podvody s Březinovým lihem devět let

  • 1
Na devět let do vězení poslal zlínský soud Stanislava Pražana a jeho stejnojmenného syna za podvody s obrovským množstvím nezdaněného lihu, který odebrali od šéfa lihové mafie Radka Březiny. Rozsudek není pravomocný.

Stanislava Pražana a jeho syna poslal soud do vězení za nelegální nákup skoro 1,5 milionu litrů lihu, čímž stát připravili o více než 350 milionů korun.

„Stěžejní byla výpověď Tomáše Březiny, v níž velmi podrobně popisuje, jak to chodilo ve firmě jeho bratra,“ uvedla soudkyně krajského soudu ve Zlíně Iveta Šperlichová.

Soud se Stanislavem Pražanem a jeho synem

Lihový boss Radek Březina nelegální líh vyráběl ve své firmě Morávia-Chem.

Tomáš Březina mluvil mimo jiné o tom, že mezi odběrateli bratrova lihu se objevovala zkratka PRAŽ. Později se prý dozvěděl, že jsou to Pražanovi.

„Máme za prokázané, že líh odebrali a nezdanili. Nebylo sice spolehlivě prokázáno, co se s lihem stalo. Bylo by to lepší, ale pro uznání viny to nepotřebujeme vědět,“ poznamenala soudkyně.

Obhájce chtěl předvolat další svědky

„To je argument právní, ale skutkově se tato věc nepodařila objasnit,“ namítá Petr Poledník, který je obhájcem Stanislava Pražana staršího.

„Opticky to vypadá tak, že sklady a stáčírny existovaly, ale je to pořád jen předpoklad, že to tak mohlo být. Soud nepředvolal všechny svědky, které jsme požadovali. Bylo řečeno, že existovaly utajené sklady a stáčírny lihu, v nichž se měl vyrábět alkohol, ale neprodařilo se to zjistit. A tito svědci by se k tomu mohli vyjdářit,“ upozornil Poledník.

Podle obžaloby se Stanislav Pražan starší dohodl s Radkem Březinou na odběru lihu za 66 korun za litr, tedy za méně, než kolik činí spotřební daň z lihu.

Pražan mladší pak podle obžaloby zajišťoval podle pokynů otce objednávky, vyřizoval je a platby řešil ve Zlíně - Kostelci s bratrem Radka Březiny Tomášem.

„Výpověď Tomáše Březiny je logická a věrohodná. V evidenci mimobilnančího lihu byl pečlivý. Popsal také, jak probíhaly objednávky, transport i platby zboží. Podle stejných důkazů je vedeno řízení vůči dalším odběratelům, kteří se přiznali,“ uvedl olomoucký státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Nejdřív obchodní partneři, později konkurenti

Mezi oběma rodinami podle něj vznikl rozkol, protože Pražanovi od Březinů přestali odebírat líh, který začali shánět jinde. Stali se tak konkurencí.

„Radek Březina řadě lidí vyhrožoval. Mému synovi vyhrožoval za to, že jsme neměli zájem o jeho mimo mimobilnanční líh, který nám nabízel,“ prohlásil v reakci na rozsudek Stanislav Pražan starší a zopakoval, že bratry Březinovy téměř nezná.

„Tomáš Březina nás chce kriminalizovat. Nepravdivě nás označil za odběratele lihu,“ doplnil Stanislav Pražan mladší.

Oba obžalovaní se proti rozsudku odvolali na místě, žalobce si ponechal pro případné odvolání lhůtu.

Soud totiž neuznal jednání Pražanových jako spolupráci s organizovanou zločineckou skupinou, za což by jim hrozilo vězení až na 13 let a 4 měsíce. Státní zástupce jim také navrhoval trest na 11 až 12 let.

Místo toho hrozilo Pražanovým maximálně desetileté vězení.

,