Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otec a syn Pražanovi dostali za podvody s Březinovým lihem devět let

  13:44aktualizováno  15:47
Na devět let do vězení poslal zlínský soud Stanislava Pražana a jeho stejnojmenného syna za podvody s obrovským množstvím nezdaněného lihu, který odebrali od šéfa lihové mafie Radka Březiny. Rozsudek není pravomocný.

Stanislav Pražan starší a jeho syn u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Stanislava Pražana a jeho syna poslal soud do vězení za nelegální nákup skoro 1,5 milionu litrů lihu, čímž stát připravili o více než 350 milionů korun.

„Stěžejní byla výpověď Tomáše Březiny, v níž velmi podrobně popisuje, jak to chodilo ve firmě jeho bratra,“ uvedla soudkyně krajského soudu ve Zlíně Iveta Šperlichová.

Soud se Stanislavem Pražanem a jeho synem

Lihový boss Radek Březina nelegální líh vyráběl ve své firmě Morávia-Chem.

Tomáš Březina mluvil mimo jiné o tom, že mezi odběrateli bratrova lihu se objevovala zkratka PRAŽ. Později se prý dozvěděl, že jsou to Pražanovi.

„Máme za prokázané, že líh odebrali a nezdanili. Nebylo sice spolehlivě prokázáno, co se s lihem stalo. Bylo by to lepší, ale pro uznání viny to nepotřebujeme vědět,“ poznamenala soudkyně.

Obhájce chtěl předvolat další svědky

„To je argument právní, ale skutkově se tato věc nepodařila objasnit,“ namítá Petr Poledník, který je obhájcem Stanislava Pražana staršího.

„Opticky to vypadá tak, že sklady a stáčírny existovaly, ale je to pořád jen předpoklad, že to tak mohlo být. Soud nepředvolal všechny svědky, které jsme požadovali. Bylo řečeno, že existovaly utajené sklady a stáčírny lihu, v nichž se měl vyrábět alkohol, ale neprodařilo se to zjistit. A tito svědci by se k tomu mohli vyjdářit,“ upozornil Poledník.

Podle obžaloby se Stanislav Pražan starší dohodl s Radkem Březinou na odběru lihu za 66 korun za litr, tedy za méně, než kolik činí spotřební daň z lihu.

Fotogalerie

Pražan mladší pak podle obžaloby zajišťoval podle pokynů otce objednávky, vyřizoval je a platby řešil ve Zlíně - Kostelci s bratrem Radka Březiny Tomášem.

„Výpověď Tomáše Březiny je logická a věrohodná. V evidenci mimobilnančího lihu byl pečlivý. Popsal také, jak probíhaly objednávky, transport i platby zboží. Podle stejných důkazů je vedeno řízení vůči dalším odběratelům, kteří se přiznali,“ uvedl olomoucký státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Nejdřív obchodní partneři, později konkurenti

Mezi oběma rodinami podle něj vznikl rozkol, protože Pražanovi od Březinů přestali odebírat líh, který začali shánět jinde. Stali se tak konkurencí.

„Radek Březina řadě lidí vyhrožoval. Mému synovi vyhrožoval za to, že jsme neměli zájem o jeho mimo mimobilnanční líh, který nám nabízel,“ prohlásil v reakci na rozsudek Stanislav Pražan starší a zopakoval, že bratry Březinovy téměř nezná.

„Tomáš Březina nás chce kriminalizovat. Nepravdivě nás označil za odběratele lihu,“ doplnil Stanislav Pražan mladší.

Oba obžalovaní se proti rozsudku odvolali na místě, žalobce si ponechal pro případné odvolání lhůtu.

Soud totiž neuznal jednání Pražanových jako spolupráci s organizovanou zločineckou skupinou, za což by jim hrozilo vězení až na 13 let a 4 měsíce. Státní zástupce jim také navrhoval trest na 11 až 12 let.

Místo toho hrozilo Pražanovým maximálně desetileté vězení.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz