Slovák Maslák dostal deset let, soud poslal do vězení i jeho údajný gang

  • 16
Na deset let poslal zlínský soud do vězení Miroslava Masláka považovaného za vlivného člena slovenského podsvětí. Čtveřici jeho kompliců udělil tresty od tří do více než osmi let. Maslák podle obžaloby vedl gang vyděračů, který podnikatelům na Zlínsku a Vsetínsku zapaloval auta, střílel do domů a zastrašoval je.

Masláka i dva jeho slovenské komplice zároveň soudce Radomír Koudela nechal z Česka vyhostit na neurčito. "Vyhoštění je podstatné, takové osoby v republice nepotřebujeme," prohlásil soudce.

Státní zástupce Roman Kafka se proti rozsudku na místě odvolal, požadoval totiž pro pětici delší vězení a také peněžité tresty, které soud vůbec neudělil. "Založili tady firmu na legální vymáhání pohledávek. Když se jim však podnikání nedařilo, uchýlili se k nezákonným praktikám," popsal.

Masláka, který byl jako jediný ve vazbě, žalobce označil za hlavu zločinecké skupiny a navrhoval pro něj jedenáctiletý trest. Soudce udělil trest o rok nižší.

Kauza Maslák přehledně

"Je to osoba neštítící se při vydírání jakýchkoliv prostředků. Jeho cílem bylo vyvolat u dlužníků strach. Jedná se o klasický přístup vyděračů," prohlásil soudce Koudela.

Pro dva Maslákovy komplice ze Slovenska, Vladimíra Haviara a Tomáše Ďuriše, státní zástupce žádal o dva roky méně. Soud je poslal na více než osm let do vězení. Všem třem přitom původně hrozilo až 12 let.

Skupinu doplňují dva muži ze Vsetínska, kteří podle obžaloby Maslákovi napomáhali, přestože věděli, že k vymáhání používá drastické a nezákonné metody. Pro Radovana Helise žalobce navrhoval šestileté vězení, pro Jana Surého tři roky v mírnějším typu věznice. Dostali pět a tři roky.

U zlínského soudu tentokrát chyběla jakákoliv mimořádná bezpečnostní opatření. Přitom od června, kdy proces začal, vozila Masláka z olomoucké vazební věznice ozbrojená eskorta, která čítala několik desítek plně vyzbrojených mužů s kuklami na obličejích, v několika případech na převoz dohlížel policejní vrtulník.

Jenže vyslechnout rozsudek si nikdo z obžalovaných nepřišel. Ani Maslák, který před dvěma týdny označil soudce Radomíra Koudelu za nejzákeřnějšího člověka, jakého kdy potkal, a odmítl se dál soudního líčení účastnit (více zde).

Proč obžalovaní k soudu nepřišli, žádný z jejich obhájců nekomentoval. "Mají na to právo," odvětili.

"Můj klient nepovažuje převoz z věznice k soudu za komfortní," doplnil pouze Maslákův právní zástupce Pavel Jiříček.

Právě on za Masláka v úterý četl závěrečnou řeč, která čítala 26 stran a trvala skoro dvě hodiny. Maslák v ní znovu rozporoval celý soudní proces i policejní vyšetřování. Nebylo podle něj prokázáno, že se jakýkoliv ze skutků stal, natož, že by je spáchal on, nebo že by existovala nějaká zločinecká skupina. "Policie falšuje důkazy, státní zástupce lže a soudcům to nevadí," napsal Maslák.

Protože se žádný z obžalovaných soudu nezúčastnil, není známé jejich stanovisko k rozsudku. Je ale pravděpodobné, že se proti němu také oni odvolají. Maslák tak dál zůstává ve vazbě.

Na Slovensku Maslákovi před časem hrozilo za podobnou činnost doživotí, kvůli procesní chybě však rozsudek zrušili.

,