Obžalovaný provozní hotelu v Březůvkách u Zlína Pavol Šindolár u soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Neuzavřel hotel a klientovi zničila život legionella. Dostal čtyři roky

  • 5
Čtyřletý trest vězení dostal provozní hotelu u Zlína. Navzdory nařízení hygieniků podnik neuzavřel, přestože se v něm jeden z hostů nakazil legionellou a zemřel. Bakterie pak málem usmrtila dalšího ubytovaného. Rozsudek ještě není pravomocný.

Nebezpečná legionella se ve vodě ve wellness párty hotelu v Březůvkách u Zlína objevila předloni. Místní hygienici dostali mezinárodní hlášení o výskytu této bakterie po úmrtí anglického novináře, který zde byl krátce předtím ubytovaný. V hotelu pak zjistili překročení limitu legionelly ve vodě patnáctsetkrát (více zde).

Provozní ředitel hotelu Pavol Šindolár z Prahy ale nařízený zákaz používání vody nerespektoval. Proto stanul u soudu jako obžalovaný. Podle státního zástupce Jana Zubka vystavil riziku onemocnění 36 hostů, z nichž se legionellou nakazil pětapadesátiletý muž z Prostějova.

Po prodělané nákaze má za sebou mozkovou sepsi, několikatýdenní kóma, měsíc na jednotce intenzivní péče a rok a půl přetrvávající deprese i potíže s páteří (příběh muže čtěte zde).

Šindolárovi hrozil za obecné ohrožení a těžké ublížení na zdraví trest na tři až deset let, zlínský soud jej zatím nepravomocně poslal do vězení na 4 roky a 2 měsíce. Takový trest zhruba navrhoval i státní zástupce.„Je prokázané, že trestný čin se stal. Obžalovaný uznal, že způsobil újmu na zdraví, potvrdil, že nerespektoval rozhodnutí hygieny a další hosty na další nebezpečí neupozornil,“ uvedl žalobce Zubek ve své závěrečné řeči.

Chtěl podmínku, aby mohl začít splácet peníze poškozenému

Šindolárův obhájce Petr Hlaváč naopak navrhoval tříletý podmíněný trest.

„Když můj klient nebude ve vězení, bude moct začít co nejdřív splácet náhradu škody poškozenému,“ připomněl.

Na to poukazoval také právní zástupce poškozeného Josef Augustin, jenž pro vážně nemocného muže požadoval coby náhradu škody za ušlý výdělek i ztížení společenského a pracovního uplatnění 5,9 milionu korun. Soud tuto částku v rozsudku potvrdil, navíc Šindolárovi přikázal zaplatit zhruba milion korun zdravotní pojišťovně za léčbu nemocného muže.

„Toho muže osobně znám asi dvacet let. Do hotelu přijel zdravý, po tamním pobytu stanul během dvou měsíců dvakrát před branou smrti. Nemluvil, nechodil, byla to živá mrtvola,“ upozornil Augustin.

Připomněl, že muž je podle zdravotních posudků ze 73 procent nezaměstnatelný, je na tom velmi špatně psychicky, fyzicky i lidsky.

„Je mi velmi líto, co se poškozenému stalo. Chci se znovu omluvit. Myslím si, že splácet 15 tisíc korun měsíčně nebude problém. Ale nedovedu si představit splatit pět milionů, to je nad mé možnosti,“ uvedl u soudu ještě před rozsudkem obžalovaný Šindolár.

U soudu vypovídal také majitel budovy František Divoký, o němž Šindolár tvrdil, že na něj tlačil, aby hotel otevřel co nejdříve.

„Na znovuotevření jsem zájem měl, ale nepodílel jsem se na tom. Šindolára jsem k ničemu nenutil a určitě jsem mu nic nenařizoval. Pokud to tvrdil, tak lhal. O znovuotevření jsem se dozvěděl až zpětně,“ prohlásil Divoký, jenž v případu vystupuje jen jako svědek.

,