Torzo obchodního centra na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně

Torzo obchodního centra na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Torzo obchodního domu ve Zlíně má jít k zemi. Ohrožuje kolemjdoucí

  • 5
Zatímco radnice usiluje o získání torza obchodního domu na největším zlínském sídlišti Jižních Svazích, stavební úřad chystá demoliční výměr. Pokud betonový skelet nezbourá jeho majitel, udělá to město. Nejpozději na konci letošního roku.

Po mnoha spíše nahodilých termínech, do kterých měla nevzhledná a nebezpečná betonová konstrukce nedostavěného obchodního domu jít k zemi, je zde skutečně reálné datum.

Torzo, kolem něhož na největším městském sídlišti denně procházejí tisíce lidí, je v neudržitelném technickém stavu. Majitel, kterým je firma EKZ Zlín rakouského podnikatele Franze Wokatsche, se o něj roky nestará. Stavební úřad proto připravuje demoliční výměr. Je to otázka týdnů.

"Půjde o rozhodnutí vymahatelné exekučně," zdůraznil vedoucí odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu Petr Skácel.

To znamená, že pokud vlastník objekt sám nezbourá, odstraní ho na vlastní náklady město. To by ale mohlo stát až deset milionů korun. Peníze by pak město požadovalo po majiteli a věří, že by na ně dosáhlo.

"Kdyby vznikla pohledávka, mohlo by město podat návrh na vyhlášení konkurzu na firmu. Nebyly by to mrtvé peníze," ujistil právník radnice Oldřich Hlaváček.

Radnice chce objekt koupit, majitel žádá 80 milionů

Podle zákona dostane majitel lhůtu k odstranění stavby přiměřenou tomu, o jaký typ objektu se jedná. V tomto případě by nešlo o dny či týdny, ale o měsíce. Vedení radnice doufá, že na konci roku už několikapatrová betonová kostra budovy na Jižních Svazích nebude.

"Je to stavba, která ohrožuje životy lidí," zdůraznil náměstek primátora Ondřej Běták. Město se současně snaží objekt koupit a podniklo už několik kroků. Jednání však nejsou jednoduchá, hlavně kvůli ceně.

Společnost EKZ Zlín nabídla torzo za 80 milionů. Pak sice tuto částku snížila, přesto je pořád mnohem vyšší, než jakou je ochotno zaplatit město. To uvažuje o třiceti milionech, v případě demolice na vlastní náklady o dvaceti.

Vychází z toho, že pozemky na stavbu před lety prodalo právě za třicet milionů a ve smlouvě je uvedeno, že na ně má předkupní právo za stejnou cenu. Zhruba v tomto znění odeslalo nedávno dopis majiteli.

"Vlastník reagoval tak, že je ochoten přijet do Zlína a o ceně jednat," upřesnil Běták. Situace je složitá v tom, že je Wokatsch Rakušan a na budově je zástava banky z Lince. S jejími zástupci už ale radní jednali a dohodli se na možném řešení. Konečné slovo ze zlínské strany budou mít zastupitelé.

Pokud torzo zmizí a pozemky pod ním a okolo něj připadnou městu, bude muset řešit jejich další využití. Podle Bětáka by na nich mohla vzniknout nejprve odpočinková zóna, která naváže na současný centrální park.

"V dlouhodobějším horizontu bychom zde rádi viděli zázemí pro služby, které dosud obyvatelům Jižních Svahů chybí. Například lékaře nebo detašované pracoviště magistrátu," doplnil Běták.

Betonový skelet vyrostl uprostřed sídliště v roce 1988. Původní investor tady chtěl postavit obří komerční centrum s desítkami obchodů, kavárnami a parkovištěm. Po několika měsících se ale práce zastavily a od té doby rozestavěná budova chátrá a mění majitele.

Na její střeše rostou břízy, uvnitř přespávají bezdomovci, nosná konstrukce se pomalu hroutí.