Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohled, jaký Zlín dlouhá léta nepoznal. Torzo obchodního domu šlo k zemi

  10:04aktualizováno  10:04
Z obřího chátrajícího obchodního torza na Jižních Svazích zůstaly jen kusy betonu a oceli. Prostor uprostřed sídliště se postupně změní v zeleň. O jeho dalším využití rozhodnou městští politici, chtějí se ale ptát i lidí.

Demolice vyjde zlínský magistrát na necelých pět milionů korun. | foto: Jan SalačMAFRA

Na velkém staveništi na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy pracují mezi hromadami suti tři velké bagry. Ani se nechce věřit, že ještě před třemi týdny tady stálo několikapatrové obří torzo obchodního centra, které se tady začalo stavět v roce 1988. Nikdy se ho však nepodařilo dokončit.

Likvidace byla rychlá a teď pokračuje „drobnějšími“ pracemi, což zahrnuje třeba následující situaci: dva bagry s masivními nůžkami na konci ramen přestřihávají kusy ocelových výztuží nebo likvidují železobetonové sloupy.

Fotogalerie

„Velké kusy betonu se budou drtit na menší kousky. Rozdělí se betonová drť a železné výztuže,“ popsal zlínský radní Josef Novák.

Město, které nemovitost vlastní, za bourací práce zaplatí skoro pět milionů korun.

„Drť se bude postupně rozvážet do silnic a cyklostezek, jež budeme stavět. O výztuž se postará dodavatel,“ upřesňuje Novák.

Práce budou pokračovat do konce září

Další bagr právě likviduje poslední stěnu bývalého torza. Působí to velmi snadno, když ramenem jen drcne do panelu, který se vyvrátí.

Školáci se opili na střeše torza. Jeden křepčil nahý, druhý skončil v nemocnici

Na staveništi se práší, ne však moc. Hluk je značný, ovšem prostor je ze tří stran obklopený hustou zelení, podél čtvrté pak vede cesta.

„Zatím je to dobré. Mám okno opodál a s prachem problém nemám. Hlavní je, že torzo zbourali rychle. Vyrůstala jsem tady od dětství a opravdu hodně hyzdilo okolí,“ říká Petra Vaněčková, která poblíž venčí psa.

„S prachem není problém, na jiných stavbách to bývá horší,“ souhlasí starší muž, jenž se sluní na lavičce před druhým segmentem.

Horší to však může být příští týden, kdy těžká technika začne drtit větší betonové kusy na menší.

„Problémy s prachem můžou nastat. Hodně lidí je ale na dovolených. Ti, kteří nejsou, to budou muset vydržet,“ připouští Novák.

Stavební práce potrvají zhruba do konce září, pak odsud bude během dalších měsíců mizet drť.

Za rok by se mohl prostor vyčistit, zavézt zeminou, osadit trávou a otevřít. Sloužil by pak místním lidem jako louka, třeba na venčení psů.

Další využití? Magistrát brzy vypíše anketu

Bude to však jen dočasné řešení. Výhledově by tady mohlo vyrůst sportoviště nebo budova s občanskou vybaveností, tedy s ordinacemi, obchody a službami. To jsou dvě ze tří možností, z nichž si budou moci lidé vybrat v anketě, kterou město vypíše.

„Třetí možnost je otevřená, obyvatelé budou moci sami navrhnout, co by tam chtěli mít. Anketa se objeví v srpnu na stránkách magistrátu i v magazínu města. Je to nejlevnější způsob, jak zjistit, co si lidé přejí,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Nepůjde však o referendum, jehož výsledky jsou pro politiky závazné. Magistrát vypsal už před dvěma lety anketu o zákazu hazardu a zájem o ni byl mizivý. Zareagovalo tehdy pouhých 365 obyvatel, praktický dopad výzkumu se tak rovnal nule (více zde).

„Teď by to mohlo dopadnout lépe. Jižní Svahy jsou malé městečko s 25 tisíci lidmi, jichž se tento problém přímo dotýká. Už teď registrujeme jejich zájem,“ říká Novák.

Torzo, které vyrostlo na Jižních Svazích koncem 80. let, odkoupila radnice před dvěma lety od rakouského majitele po dlouhém dohadování. Nedostavěnou budovu a přilehlé plochy získala za 53 milionů korun. Tehdejší majitel původně požadoval 90 milionů.

„Za cenu, která je nižší než obvyklá v dané lokalitě, město získalo velice cenné pozemky. Jde o největší rozvojovou plochu, kterou má Zlín v současnosti k dispozici,“ upozornil primátor Miroslav Adámek.

Na demoliční práce si radnice musí připravit 4,7 milionu korun, původně vyčlenila až 25 milionů.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Grafton Recruitment Praha
VÝROBNÍ PRACOVNÍK/CE - OTROKOVICE

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz