TOP 09 a STAN chtějí ve Zlíně získat víc hlasů, jsou proto od sebe

  11:56aktualizováno  11:56
Manželství z rozumu končí. TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) půjdou ve Zlíně do podzimních komunálních voleb samostatně. Bude to vůbec poprvé, co se tento svazek přeruší, a zdá se, že stejně jako sňatek je i rozvod zcela bez emocí.

Miroslav Adámek bude obhajovat post primátora, kandidoval za STAN. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"S TOP 09 se nerozcházíme ve zlém," tvrdí místopředseda krajského výboru STAN a náměstek primátora Ondřej Běták. "Domníváme se, že když se zúčastníme voleb samostatně, tak můžou obě strany dohromady získat v zastupitelstvu více křesel," naznačil.

Ve stejném duchu mluví i místopředseda zlínské topky Milan Baroň. "Jde nám o dobrý volební výsledek," zdůraznil.

Nutno však říci, že spolupráce obou stran nebyla ideální. Přestože se před čtyřmi lety po vítězných volbách dostaly do vedení radnice, o stoprocentně fungujícím týmu nemohla být řeč.

Radní za TOP 09 postupně rezignovali až to skončilo tak, že v zastupitelstvu dnes nemají ani jednoho zástupce. Přešli do nově vzniklého hnutí Zlín 21, jehož hlavní postavou je náměstek primátora Aleš Dufek. Ten zase dříve hájil barvy STAN a vzal s sebou i několik jeho členů.

TOP 09 a STAN ke spolupráci váže smlouva, na regionální úrovni mají ale volné ruce. "To, jak se strany ve Zlíně dohodly, vítám. Vůbec jsme jim do toho ale nezasahovali," ujistil šéf hnutí STAN a poslanec Petr Gazdík.

Spojení s jinými stranami nehrozí

A argumentuje opět tím, že odděleně mohou obě strany získat více hlasů. To by pro STAN mohlo znamenat obhajobu primátorského postu, který zastává Miroslav Adámek. A opět bude lídrem kandidátky. "Je to pragmatické rozhodnutí," podotkl k rozvodu stran Adámek.

Politolog Pavel Šaradín to nazval kalkulem. Podle něho jde však současně o pochopitelný krok. "Obě strany se do zastupitelstva dostanou a tam budou opět spolupracovat," myslí si Šaradín.

"Zůstáváme politickými subjekty, které k sobě mají blízko," připomněl Baroň.

TOP 09 i STAN vyloučily, že by se před volbami spojily s jinými stranami. Na jejich kandidátkách se pravděpodobně objeví také nestraníci. Pro TOP 09 je situace o něco složitější.

Její krajské vedení totiž před časem vyloučilo ze strany předsedu zlínské organizace Roberta Hamrlu. Ten se ale odvolal a případ je řešený ve smírčím řízení. Přestože teď není členem TOP 09, její osamostatnění vítá.

"Měla by si vychovat své osobnosti," doporučil Hamrla. Jen tak se podle něho dá zabránit odchodu členů TOP 09 ke konkurenci.

Letošní volby budou ve Zlíně mimořádně zajímavé. Zúčastní se jich řada nových stran: od hnutí ANO přes Okamurův Úsvit až po nové seskupení kolem exprimátora Tomáše Úlehly.

Autor:


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Řidič naboural auta a usnul na chodníku, nadýchal skoro pět promile

Spoušť, kterou po své zběsilé jízdě Vizovicemi zanechal opilý řidič.

Několik nabouraných aut i sloupků podél cesty zůstalo po opilecké jízdě řidiče ve Vizovicích na Zlínsku. Když už nemohl...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Muž hledal přes inzeráty lásku a auto, žena ho podvedla nabídkou obojího

Ilustrační snímek

Pokus staršího muže najít si známost a zároveň koupit auto zneužila žena z Přerovska. V novinách objevila jeho dva...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz