Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem.

Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Řešil jsem jen evidenci lihu, zmenšuje svou vinu bratr bosse Březiny

  • 5
Úplně jsem si neuvědomoval, čemu jsem pomáhal. Těmito slovy bagatelizoval Tomáš Březina svůj podíl na kšeftech svého staršího bratra Radka s miliony litrů nelegálního lihu. Patří rovněž mezi obžalované v kauze takzvané lihové mafie, díky zaplacení patnáctimilionové kauce je však na svobodě.

Zatímco lihový boss Radek Březina je ve vazbě, za Tomáše Březinu zaplatili jeho otec a tchán, takže se dostal letos v červnu po téměř dvaceti měsících z vazební věznice v Olomouci (více o propuštění čtěte zde).

Tomáš Březina však podle žalobce patří spolu s Radkem Březinou do osmičlenné organizované zločinecké skupiny, která stát kšeftováním s nelegálním lihem obrala stát na dani o 6,7 miliardy korun. Hrozí jim tresty od devíti let a dvou měsíců do třinácti let a čtyř měsíců.

Březina u soudu

Ačkoliv Radek Březina se sám označil za hlavu podvodů s lihem a velkou část svých aktivit popisuje poměrně otevřeně, své nejbližší a zákazníky se snaží chránit. A nad mladším bratrem Tomášem drží u soudu ochrannou ruku především (více o jeho výpovědích zde).

Svou roli se při páteční výpovědi snažil bagatelizovat i samotný Tomáš Březina.

„Nechci umenšovat svoji pozici, jsem si vědom, čemu jsem přímo či nepřímo napomáhal. Chci popsat, jak to ve skutečnosti bylo. Všichni si myslí, že lžu. Úplně jsem si neuvědomoval, k čemu napomáhám,“ tvrdil.

„Za čtrnáct let jsem dřív nebo později pochopil, k čemu dochází. Někdy jsem se na tom přímo podílel. Zpočátku jsem se nechtěl doznávat, protože to nebyla pravda. Nebyl jsem vlastníkem nemovitostí a lihu,“ zdůraznil.

Tomáš Březina se prý nestaral přímo o nelegální líh a dění ve firmě Morávia-Chem v Hrobicích u Slušovic, kterou jeho bratr skrytě vlastnil a kde podle něj docházelo k obřím podvodům.

„Měl jsem zpracovávat evidenci lihu a jeho vyúčtování. Jel jsem s drtivou většinu konvojů do Stojčína. To byla podstata mé činnosti,“ zmínil Březina obří tajné sklady nelegálního lihu na Pelhřimovsku.

Dělal jsem za měsíční mzdu, byť byla relativně vysoká

„Bratr mi říkal, že mi nic nezhrozí, protože u vzniku lihu nejsem. Nikdy jsem nebyl společník bratra, neměl jsem procenta ze zisku ani z podnikání, které na mě bratr vedl. Dělal jsem za měsíční mzdu, byť byla relativně vysoká. Mrzí mě, že moje pozice je vnímána vyšší, než byla, protože jsem bratr Radka Březiny,“ poznamenal Březina mladší.

Tvrdí, že hodně informací o probíhajících lihových podvodech získal od bratrovy pravé ruky Lubomíra Kaláče.

„Byl to můj kamarád, byli jsme si blízcí v životě. Další informace jsem měl od bratra. A pak i z řady dokumentů, které jsem zpracovával do tabulek a podobně,“ poznamenal Tomáš Březina.

„Vím, že to byla chyba, přišel jsem o všechno. Došlo mi to ve vazbě. Dnes to můžu odčinit tím, že pomůžu všechno rozkrýt,“ připomněl, že získal status spolupracujícího obviněného, díky čemuž by na něj mohl čekat nižší trest.

Na vrcholu pyramidy byl podle Tomáše Březiny jeho bratr, který vlastnil i firmu Morávia-Chem, Likérky Drak, Daněk a Verdana a další firmy.

„Všechny zisky šly mému bratrovi. Rozhodoval, co se bude přesně dít,“ prohlásil Tomáš Březina.

Bratra vnímal jako autoritu

Pro bratra prý začal pracovat na konci roku 1995, kdy fungoval jako řidič a staral se o auta, která nakupoval až do roku 2012.

„Bratr na mě podnikal, psal na mě nemovitosti. Vlastnění majetku začalo 98 vozidly. Pak následovaly směnky. Nechtěl, aby byly evidované na něj. Tvrdil, že je to kvůli manželce, aby se nemusel dělit. Tušil jsem, že to bylo spíš kvůli soudním řízením, která se s ním vedla,“ uvedl Březina mladší.

U soudu promluvil i o tom, jaký spolu oba sourozenci mají vztah.

„Měl na mě velký vliv. Byl starší, byla to autorita. Vnímal jsem ho jako člověka, kterého musím poslouchat. Byl se mnou spokojený, šetřil jsem mu náklady, ročně desítky milionů korun,“ popsal Tomáš Březina.

Postupně prý dostal na starost i vyúčtování pracovníků, vyplácení mezd a vystavování různých dokladů. Podle svých slov evidoval třeba i patnáctikorunové položky.

„Vzhledem k tomu, že činnost nebyla jen legální, nemohl tam být daňový poradce,“ přiznal.

Tomáš Březina také vedl ambiciózní oficiální projekty svého bratra, jimiž chtěl získat ještě dominantnější postavení na českém lihovém trhu. Prorazit chtěli s automaty na alkoholické nápoje, zároveň se i prostřednictvím jejich PR agentury snažili prosadit legislativní změny.

„Bratr chtěl silně brojit proti nelegálním výrobcům nekvalitních lihovin a dovozcům z Polska. Měl jsem za úkol tyto věci analyzovat. Bratr získával informace ze státní správy. Vytipovával jsem rizikové firmy, porovnával povolení. A pak jsem tlačil tyto informace zpátky do státní správy,“ prohlásil Tomáš Březina.

,