Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem.

Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Nejvyšší soud významně snížil trest bratrovi lihového bosse Březiny

  • 33
Podstatného snížení trestu dosáhl Tomáš Březina ze Zlína-Kostelce, bratr lihového bosse Radka Březiny, a jeho nejbližší spolupracovník. Nejvyšší soud jej místo původních šesti let poslal do vězení na 3,5 roku. Jako spolupracující obviněný pomohl rozkrýt takzvanou lihovou mafii, která stát na daních připravila o miliardy korun.

Tomáš Březina vypovídá jako svědek i v navazujících kauzách. Pro zmírnění trestu se s ohledem na jeho spolupráci vyslovovala obhajoba i obžaloba.

Soudce Ivo Kouřil zdůraznil, že závažnost trestné činnosti byla mimořádná. „Ale přístup pana obviněného je také mimořádný,“ řekl.

Stížnost pro porušení zákona podal ve prospěch Tomáše Březiny také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Nejvyšší soud stížnost projednal spolu s Březinovým dovoláním, výjimečně prováděl také vlastní dokazování. Konkrétně soudce četl zprávy o trestních řízeních, v nichž je Březinovo svědectví klíčové.

Kvůli vynášení informací lihové mafii policisté zadrželi tři celníky

V případu s rekordní škodou na daních bylo obžalováno celkem osm mužů, sedm z nich tvořilo podle spisu organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let.

Jeho bratr Tomáš Březina jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak ale trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku (více v článku Lihový boss Březina snížení trestu nevybojoval, jeho bratrovi soud přidal).

Zpřísnění se ale nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství. Podle žalobců vrchní soud dostatečně nezohlednil jeho spolupráci, dokonce se obrátili na ministra spravedlnosti s podnětem k podání stížnosti pro porušení zákona. Ministr ji podal, soudního jednání se ale neúčastnil.

Březina projevil lítost nad tím, čemu napomáhal

Svědectví Březiny je klíčovým důkazem proti 70 lidem přibližně v 30 trestních řízeních, uvedl obhájce Pavel Fryšák. Řízení mají různou spojitost s lihovou mafií, týkají se například odběratelů lihu.

„Každý den lituji toho, čemu jsem napomáhal. Já i moje rodina poneseme doživotní následky. Snažím se to napravit tím, že spolupracuji při odhalování závažné trestné činnosti,“ řekl Březina soudu.

S novináři po skončení nehovořil, eskorta jej rychle odvedla. „Jsme spokojení,“ reagoval jeho obhájce.

Tomáš Březina strávil za mřížemi zatím asi dva roky včetně vazby.

Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

,