Lidé na Zlínsku pili tři roky vodu s pesticidy, nová úpravna je zachytí

  8:56aktualizováno  8:56
Zlínské vodárny v Tlumačově otevřely novou úpravnu. Díky ní už neproudí k téměř 50 tisícům lidí na Zlínsku voda se zvýšeným množstvím pesticidů. Že z tlumačovské úpravny odtéká do domácností voda s množstvím pesticidů, které překračují normy, prokázala hygienická měření v roce 2015.

Technologické zázemí úpravny vody v Tlumačově. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Hygienici používání vody z úpravny dočasně povolili s tím, že Vodovody a kanalizace Zlín (VaK Zlín) musí problém vyřešit nejpozději do března 2019.

Nyní, čtvrt roku před termínem, již v tlumačovské úpravně fungují nové čisticí technologie, díky nimž voda lépe vypadá, chutná a hlavně – je úplně nezávadná, bez chemikálií a jedů.

„Z hlediska kvality vody je to strategická věc. Řešíme vysokou kvalitu vody pro 48 tisíc obyvatel, tedy pro půlku Zlína a dalších dvacet obcí směrem na Otrokovice,“ přiblížil předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.

Investice vyšla na 80 milionů korun a její technologické řešení je poměrně unikátní. Dosud se v Tlumačově čistila voda hlavně pískem, teď už ozónem a aktivním uhlím, které dokáže z vody dostat všechny nečistoty tak, že je absolutně čistá.

Fotogalerie

„Ozonizace naruší strukturu pesticidů, které se pak lépe zachytí na aktivním uhlí. To má vlastnosti podobné jako živočišné uhlí, které si můžeme koupit v lékárně. Dokáže na sebe navázat všechny škodliviny a nečistoty, které ve vodě jsou,“ vysvětlil Martin Bernard, ředitel Moravské vodárenské, která zlínské vodárny provozuje.

Při prohlídce úpravny vody, laik zásadní změny nepozoruje: jsou zde nové nerezové budíky, měřidla, ve velkých nádržích s vodu je místo písku uhlí. Nově venku stojí zásobárna kyslíku, který je potřeba pro ozonizaci. Význam investice je však velký.

„To, co je tady postaveno, nemá žádná vodárna v Pomoraví. Není to v Uherském Hradišti ani Kroměříži,“ upozornil Miroslav Marčík, jenž byl technickým dozorem investora. Mnohem podstatnější ovšem je, že voda, kterou pije skoro 50 tisíc lidí, je naprosto čistá, což opakovaně prokázala měření.

Pesticidy ve zdroji zůstávají, viníka znečištění nenašli

„Voda je úplně čirá. Když ji srovnáme s tou původní, tak je to, jako byste jeli nejdříve na Štěrkoviště a potom na Jadran,“ přirovnal Marčík.

To se týká západní poloviny Zlína s továrním areálem, zimním stadionem a mnoha bytovými či rodinnými domy, v nichž žijí tisíce lidí. „Přiznám se, že jsem nevěděl, že je ve vodě více pesticidů. Jinak bych si asi kupoval balenou. Těší mě, že už je to v pořádku,“ reagoval Petr Valšík, který žije nedaleko centra města, jehož vedení si také oddechlo.

„Jsem rád, že VaK už nemusí fungovat na výjimku a voda splňuje všechny parametry, které má,“ reagoval zlínský primátor Jiří Korec. Tím, že má tlumačovská úpravna novou technologii, se však podařilo odstranit jen polovinu problému.

Zdroje pitné vody v Tlumačově či Kvasicích stále obsahují pesticidy a nikdo neví, jak dlouho tam ještě budou nebo jak je zlikvidovat. Dostali se tam zřejmě z polí, která zemědělci dlouhodobě hnojí.

„Trvalo dlouho, než se pesticidy dostaly do vody, a stejně tak bude dlouho trvat, než z ní zmizí. Bylo by ale dobré omezovat hnojení a používání chemických prvků,“ nastínil Březík.

Moravská vodárenská se obrátila i na příslušné úřady a policii, ale nikdo konkrétního viníka nevypátral. Zřejmě proto, že vůbec neexistuje. „Je to celkem pochopitelné, protože problém je plošný. Zdroje jsou zasažené v oblasti Pomoraví,“ podotkl Bernard.

Podle něho může moderní čisticí technologie v budoucnu účinkovat i ve chvíli, když by se ve vodě objevilo větší množství léků či hormonů, což už je pozorovatelné v řekách. VaK si na investici vzal úvěr, 80 milionů korun bude splácet osm let.

Podle Březíka se to může příští rok projevit ve vyšší ceně vody. Zvýší se o inflaci, tedy zhruba o dvě koruny za metr krychlový.

Vodárny si nemohly vypomoci dotací, protože je dlouhodobě provozuje Moravská vodárenská. „Nevím o žádném dotačním titulu, který by této investici vyhovoval,“ dodal Březík.

Autor:

Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:1, dvě zahozené penalty, dvě červené a totální kolaps

Fotbalisté Slovácka (v bílém) slaví cenné vítězství nad Spartou, Pražané naopak...

Kdo neviděl, neuvěří. Fotbalová Sparta v 17. kole nevídaně zkolabovala na hřišti Slovácka. Ve druhém poločase na Moravě...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Další z rubriky

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Na Zlínsku hořel seník, vzniklá škoda je 1,5 milionu

Požár seníku v Nedašově na Zlínsku (9. prosince 2018)

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na neděli u požáru seníku v Nedašově na Zlínsku. Jeho majitel se snažil plameny...

Světlo Valmez uspělo mezi světovými festivaly, porota ocenila zapojení dětí

Festival Světlo Valmez získal prestižní mezinárodní ocenění Bea World.

Mladičký festival Světlo Valmez patří mezi světovou špičku. V konkurenci nízkorozpočtových akcí z celého světa získal...

Najdete na iDNES.cz