Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Osamělým seniorům města nabízejí tísňová tlačítka k přivolání pomoci

  • 1
Radnice stále častěji nabízejí starším lidem službu, která zvýší jejich bezpečí. Stisknutím jednoho tlačítka mohou kdykoliv kontaktovat městskou policii a přivolat pomoc.

Bydlí sama a se sousedy se potkává jen občas na zahrádce nebo před domem. Dceru má navíc až v Kolíně.

„Často si telefonujeme, ale kdyby se něco stalo, tak mi nemůže hned pomoct. Má to sem tři hodiny vlakem,“ líčí Marie Kubišová z Otrokovic.

I proto si tato osmasedmdesátiletá žena pořídila tísňové tlačítko. Jeho výhodou je, že jediným stiskem lze kdykoli, ve dne či v noci, přivolat pomoc. Je totiž napojeno na centrální pult městské policie.

Zařízení nabízí místní radnice a vyjde na 200 korun ročně.

„Mám ho asi tři roky a naštěstí jsem ho ještě nemusela použít, ale jsem moc spokojená. Díky němu se cítím bezpečněji. Nosím ho u sebe do každé místnosti, kam jdu, beru si ho s sebou většinou i do města,“ vysvětlila Kubišová.

Strážníci mají GPS souřadnice

Právě lidem ve vyšším věku nebo s vážnými zdravotními komplikacemi je tlačítko především určeno. Slouží také těm, kteří se stanou terčem útoků podvodníků nebo falešných prodejců.

„Tlačítko se dá zaměřit přes souřadnice GPS a městská policie má seznam vlastníků k dispozici,“ uvedl vedoucí radničního oddělení sociální pomoci Kamil Hric.

Prakticky stejné zařízení nově funguje ve Valašském Meziříčí. Místní radnice rozdala 50 vybraným seniorům zdarma SOS mobilní telefony. Mají jednoduché ovládání, velká písmena a nouzové tlačítko.

„Senioři jsou riziková skupina. Když jde starší člověk na procházku a někde na samotě spadne, může se vážně zranit. Pokud bude mít u sebe mobil, sám si přivolá pomoc strážníků,“ konstatoval valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek.

O podobné novince uvažují i ve Vsetíně, kde ji zatím nabízejí jen soukromé agentury.

„Zájem mezi seniory budeme zjišťovat v rámci Komunitního plánování, které zřejmě začne v září,“ popsala mluvčí radnice Adéla Kousalová.

Zlín pořádá přednášky

V Uherském Hradišti a Kroměříži zase využívají systém Signál v tísni, který funguje na velmi podobné bázi.

Lidé, kteří jsou dlouhodobě nemocní a jsou v ohrožení života, jím mohou kontaktovat strážníky. Zájem je tady ale o něco nižší, v Hradišti jej využívá jedenáct a v Kroměříži pět lidí.

Naopak v Uherském Brodě se taková služba neosvědčila.

„Tísňová tlačítka tady provozovala Oblastní charita, ale pro nezájem ze strany seniorů to skončilo,“ poznamenala mluvčí města Elen Sladká.

Samostatnou kapitolou pak je Zlín. Místní městská policie sice tísňové mobily nerozdává, ale už několik let nabízí seniorům instalaci bezpečnostního řetízku na dveře. Zatím jej využila necelá pětistovka z nich. V březnu pak začne Senior akademie, což je série lekcí a přednášek pro starší obyvatele.

„Dozvědí se tam, jaké manipulativní techniky se používají při prodejních akcích, jak fungují městské systémy ochrany obyvatel, zazní i informace z právní oblasti,“ podotkla zlínská manažerka prevence kriminality Kamila Nováková.