Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jméno Thor Heyerdahl se přenáší přes celé generace, říká syn cestovatele

  20:10
Hlavním hostem cestovatelského festivalu Neznámá země ve Zlíně je mořský biolog a oceánograf Thor Heyerdahl junior. Syn zřejmě nejslavnějšího experimentálního archeologa a antropologa proslulého mořeplaveckými cestami momentálně bojuje za záchranu ledních medvědů.

Biolog a oceánograf Thor Heyerdahl (vpravo) se v pondělí setkal s cestovatelem Miroslavem Zikmundem. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Na plátně běží černobílý film. Thor Heyerdahl senior před kamerou překonává mořské proudy na voru z balzového dřeva, aby dokázal, že i na takovém plavidle mohli obyvatelé Jižní Ameriky doplout k ostrovům v Polynésii.

Ukázku z více než půl století starého filmu musel jeho prvorozený, dnes osmasedmdesátiletý syn vidět už mnohokrát.

Přesto ji ve zlínském hotelu Tomášov při tiskové konferenci sleduje se soustředěním a zaujetím, jako by hledal detail, který mu zatím unikal. I to jasně dokazuje, jak blízko k sobě měli.

„Víte, toto jméno se v naší rodině přenáší po generace. Já jsem také vnukem Thora Heyerdahla, otcem Thora Heyerdahla i dědečkem Thora Heyerdahla. Je možné, že už budu dávno recyklovaný a toto jméno bude žít dál,“ prohlásil hlavní host letošního festivalu Neznámá země, který potrvá až do 29. dubna (o jeho programu čtěte zde).

Letošní ročník festivalu má v podtitulu Jít ve správných stopách. Vy jste se ale experimentálním archeologem po otci nestal. Proč?
Jsou lidé, kteří hned vědí, že vypadám jako můj otec a že mám stejné jméno. A právě z tohoto důvodu jsem se celý život snažil předejít tomu, abych šel v jeho stopách. Nechtěl jsem žít v jeho stínu. Proto nejsem archeolog, i když by se mi to líbilo, ale stal jsem se přírodovědcem, oceánografem a mořským biologem.

Thor Heyerdahl jr.

Norský vědec se narodil v roce 1938 jako nejstarší syn slavného cestovatele. Vystudoval mořskou biologii a vojenskou akademii, účastnil se mezinárodních projektů, zabýval se migrací velryb, pohybem ledních medvědů i znečištěním oceánů.

Pracoval pro National Geographic i pro Světový fond na ochranu přírody. S otcem se zúčastnil archeologické expedice na Velikonoční ostrov, kde zkoumali tajemné sochy moai.

Thor Heyerdahl senior je považovaný za nejslavnějšího experimentálního archeologa a antropologa. Proslul svými mořeplaveckými cestami, kterými se snažil prokázat původ obyvatel a starobylých kultur. Jeho kniha Ve znamení Kon-Tiki měla obrovský úspěch po celém světě a za dokument o této výpravě získal americkou filmovou cenu Oscar.

Thor Heyerdahl junior je více než dvacet let ve vedení muzea Kon-Tiki v norském Oslu, které představuje bohatý archiv jeho otce. Na letošním ročníku festivalu Neznámá země převzal cenu Kantuta.

Na druhou stranu jste spolu byli na Velikonočním ostrově, kam vás vzal, když vám bylo asi patnáct let.
Ano, to bylo velké dobrodružství. Ale pak jsem od archeologie upustil a věnoval se vlastní kariéře. Přesto jsme spolu po mnoho let spolupracovali.

Mluvili jste i o tom, jak se moře mění? Co viděl on v šedesátých letech a co vy o dvacet let později?
Oba jsme se velmi zajímali o podmínky světových oceánů. Když jsem byl mořským biologem v norském námořním institutu v Bergenu, byl jsem zodpovědný za shromažďování informací o ropném znečištění po celém světě.

Na co jste přišel?
Do světových oceánů bylo každý rok vypouštěno kolem deseti milionů barelů ropy. Věděl jsem, jak moc toho plavalo po hladině jako obrovské ropné skvrny, jak moc bylo rozpuštěno ve vodní mase, kolik znečištění zůstávalo jako součást sedimentů na mořském dně. Napsali jsme o tom vědecké zprávy, které ale nikdo nečetl. Pomohl až otec.

Jak, když na rozdíl od vás v tomto oboru neměl vzdělání?
Plavil se na rákosové lodi přes Atlantický oceán. Pochopitelně jsme spolu o znečištění moří mluvili a on při té plavbě jednou ponořil zubní kartáček do špinavého místa v oceánu, vytáhl ho a zjistil, že je tam ropa. Později si na to, co viděl, stěžoval na vyšších místech. A svět se najednou probudil. Začalo se o tom veřejně mluvit ve vyšších kruzích. V současné době je tento problém prakticky vyřešený. A stalo se tak díky spolupráci nás dvou -mě jako profesionála a mého otce jako amatéra.

To vás muselo hodně sblížit, ne?
Pravděpodobně jsem byl jeho nejlepší parťák. Nezávisle na tom, že jsme stále byli otec a syn. I díky tomu jsem se naučil, že je potřeba být aktivní. Když jsme se s otcem zabývali znečištěním oceánů, mělo to efekt a změna skutečně přišla. Podobné to bylo s lovem velryb.

Vadí vám, že je ve vaší zemi povolený?
Norsko je za to kritizováno, ale není k tomu důvod, protože se nám podařilo nastavit pravidla. Žádný velrybí druh nevymizel a všechny populace rostou. Island a Norsko loví už pouze jedinou velrybu, kterou je plejtvák malý. A vždy lovíme omezené množství velryb, vždy je to méně, než kolik je nutné udržovat při životě, aby tady byla stále udržitelná populace. Tento problém je jednoduše vyřešený. Takže teď mě zajímají lední medvědi. Protože globální oteplování způsobuje, že se rozpouštějí arktické ledy, rozpadají se a dávají se do pohybu.

To je ohrožuje?
Jistě, protože lední medvědi jsou naprosto závislí na tuleních, a proto tráví spoustu času na plovoucích kusech ledu. Ale v současné době se led dramaticky rychle rozpouští. Pokud je chceme zachránit, musíme omezit množství bioxidů uhlíku, které vypouštíme do atmosféry.

Teď jste ve Zlíně, který proslavil nejen obuvník Baťa, ale i cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Ti na svou první výpravu do Afriky a Ameriky vyrazili přesně šest dní před první expedicí vašeho otce. Věděl jste o tom?
Vím, že zmínil jejich jména, ale nedokázal jsem si je s ničím spojit. Stejně tak vím, že mluvil i o Eduardu Ingrišovi, detaily ovšem neznám. Ale byl tu jiný Čech, který byl pro tátu velmi důležitý.

Myslíte českého inženýra Pavla Pavla, který za ním přijel na Velikonoční ostrov?
Přesně tak. Když jsem tam byl s tátou na expedici, objevili jsme, jak ty záhadné obrovské sochy byly vytesané. Ale nebyli jsme schopní zjistit, jak se pohybovaly a jak se tam dostaly. Váží přibližně 50 až 100 tun, nejvyšší měří 21 metrů. Jak se mohly pohybovat bez techniky?

Pomohl tomu Pavel?
Místní lidé říkali, že sochy chodily samy. My jsme na to ale nepřišli. Pak se ozval Pavel Pavel, inženýr z Prahy, kterého to zaujalo. Vycházel z toho, že se pohybovaly vertikálně, tak, jak jsme zvyklí posouvat ledničku. Ne jedním směrem, ale ze strany na stranu. Udělal několik pokusů ve Strakonicích s modelem, který si vyrobil z betonu, a informoval mého otce. Ten ho pozval na Velikonoční ostrov a Pavel naučil sochu chodit. Vyřešil to. Kolem spodní části sochy a hlavy omotali provazy a jejím nakláněním a pootáčením dokázal, že se pohybovala. Otec byl velmi šťastný, stali se přáteli na celý život.

Viděli jste se i později?
Potkal jsem ho na Velikonočním ostrově před lety a doufal jsem, že ho potkám i tady. Ale musel odjet do Číny. Nevadí, on přijede do Norska a já zase do Zlína.

Autor:
  • Nejčtenější

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezidenta Pavla na Valašsku vítali slivovicí, vyzkoušel si ohýbání dřeva

16. dubna 2024  5:15,  aktualizováno  21:05

Prezident Petr Pavel je na dvoudenní návštěvě ve Zlínském kraji. Postupně navštíví čtyři okresy,...

Kladno - Vsetín 4:1. Rytíři získali v baráži první výhru, rozhodl tříbodový Jarůšek

17. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  20:53

Kladenští hokejisté zvítězili v prvním utkání baráže o extraligu nad Vsetínem 4:1 a v sérii na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín - Kladno 2:3. Hosté ubránili těsné vítězství, skvěle zachytal Brízgala

21. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  19:32

I třetí duel baráže o hokejovou extraligu ovládli kladenští Rytíři. Proti Vsetínu, který hrál v...

Kraj dá za koncert Mareše půl milionu, za stejnou sumu loni hrály tři kapely

23. dubna 2024  16:37

Vedení Zlínského kraje chce šetřit, přesto vyplatí bezmála půl milionu korun za vystoupení Leoše...

Zlínské hokejisty povede Slovák Pardavý, Srdínko se chopí manažerské role

23. dubna 2024  13:04

Zlínské hokejisty povede v příští prvoligové sezoně slovenský trenér Ján Pardavý. Poražený...

Nepustil svůj Vsetín do extraligy. Baráž je nešťastná pro oba, říká Slováček

23. dubna 2024  12:58

Je odchovancem Vsetína, v baráži o extraligu se ale postavil proti mateřskému klubu. A obránce...

POHLED: Formát, co postrádá smysl. Má vůbec cenu sledovat hokejovou baráž?

23. dubna 2024

Premium Z triumfu v první hokejové lize se ani nestihl radovat. Místo oslav musel věnovat pozornost...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...