Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Templáři a vodníci ovládli Vsetín, dětem přiblížili zapomenuté příběhy

  15:46aktualizováno  15:46
Vodník Bečvoch ve středu kraloval na jezírku u Panské zahrady. Přilákal do svého revíru téměř dvě stě dětí ze Vsetína a okolí. "Nebojte se, pojďte ke mně," zval houfy zvědavců na nafukovací loď. Pohádkové postavičky ale nikomu neškodily, právě naopak. Vyprávěly dětem pozapomenuté příběhy z historie Vsetínska.

Vodník Bečvoch vítal děti na prvním stanovišti, kde se dozvěděly o tom, jak se plavilo dřevo na Bečvě. | foto: Michal Navrátil

Akci zorganizovala skupina mladých lidí z Dětského parlamentu Vsetín. "Chtěli jsme ukázat, co je u nás ve městě zajímavého. Často slyším, že lidé říkají: tady se nic neděje. Napadlo mě, že ty staré příběhy představíme dětem. Už jsme pro ně dělali spoustu různých akcí, třeba Den země nebo exkurze k hasičům," vysvětluje Vladimír, který se svým týmem organizuje akce pro mládež už šest let.

Dětský parlament

Nezávislá iniciativa pod záštitou ALCEDO
– Středisko volného času Vsetín. Volné uskupení mladých lidí ze základních a středních škol vzniklo v roce 2000. Aktivně se zapojují do dění ve městě. Organizují vzdělávací a kulturní akce. Následně se učí své získané zkušenosti zpracovat do médií
a pro diskuse se zástupci města nebo městských organizací.

"Moc dobře víme, že je nejvíc baví, když si můžou zkusit něco nového. Pátrali jsme v historii Vsetína a našli jsme různé pozapomenuté příběhy. Ty nás inspirovaly pro tuhle bojovku," doplnil.   

"Já jsem hrál templáře, kamarádka čarodějnici a náš kamarád se přestrojil za vodníka," vysvětluje devatenáctiletý Vladimír Hurta, který měl Pohádkový den na starost. Dva měsíce se svým týmem připravoval celodenní zábavu pro děti z mateřských a základních škol.

Děti zapalovaly strážný oheň a seznámili se s portáši

Netradiční bojovka v Panské zahradě nabízela mladým lidem možnost, dozvědět se něco z historie města a zároveň si zkusit něco neobvyklého. "Víš, kdo je portáš?", ptá se dívka v zeleném kostýmu malých zvědavců. Nikdo netuší, všichni okukují její netradiční oblečení a hlavně dlouhou hůl-valašku.

Vzápětí se dozví, že portášové střežili hranice na Valašsku a vyzkouší si, jak se zapaluje strážný oheň. O pár metrů dál děti pomáhají pastýřům zahánět ovečky do salaše. Tak jako se to dělávalo po staletí v tomto kraji.

A vodník Bečvoch? Ten se ujme největších odvážlivců, sveze je na lodi po jezírku a vypráví jim, jak se přímo ve Vsetíně plavilo dřevo. Voraři měli svůj svět, který zná dnes už jen málokdo. 

Fotogalerie

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Projekt Dětského parlament Pojďte s námi do pohádky získal podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica. "Máme ohromnou radost, že se to podařilo. Nechali jsme ušít kostýmy a vyrobili jsme pro děti šedesát deskových her o historii Vsetína. Náš pohádkový den byl vlastně teprve začátek celého projektu," říká Vláďa.

"Dobrodružství zažijí také děti, které se přihlásí na tábor Kudy z Nudy, který bude druhého srpna. Tam si užijí pohádky ještě jednou. Naše poslední akce se bude konat na podzim, v rámci Valašského záření," doplňuje mladík, který před pár dny stihl úspěšně složit maturitu na průmyslové škole.

A zdá se, že svět pohádek bude pokračovat i v jeho životě "Snad se mi splní sen a dostanu se na vysokou. Chtěl bych studovat pedagogiku."

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Najdete na iDNES.cz