Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžba štěrku u Kroměříže se odkládá, lidé se ale dál bojí prachu

  10:13aktualizováno  10:13
Plánovaná těžba štěrku u Střížovic na Kroměřížsku se komplikuje. Zlínský kraj zrušil povolení na stavbu přístupových cest a námitky mají i vlastníci sousedních pozemků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Už loni chtěla společnost Zapa u Střížovic nedaleko Kroměříže začít těžit štěrk (o plánech čtěte zde). Začátek těžby se však odkládá na neurčito.

Důvodem jsou protesty lidí, kteří vlastní pozemky, jež sousedí s plánovaným štěrkovištěm, a chyby v dokumentaci. Krajský úřad proto před několika dny zrušil stavební povolení na vznik dvou klíčových přístupových cest k těžebnímu prostoru.

Povolení vydal loni v prosinci kroměřížský městský úřad. Tři vlastníci pozemků kolem chystaných zpevněných polních cest však proti jeho verdiktu podali celou řadu námitek a odvolání. Mají mimo jiné obavy z prašnosti komunikací a ničení plodin pěstovaných na přilehlých polích. Upozornili i na chybné zaměření stavby.

„Vše jsme vypsali v textu odvolání. Více se k celé věci nechci vyjadřovat,“ sdělil Milan Vojáček, který je jedním z odpůrců těžby.

Zlínský kraj jim nyní dal alespoň částečně za pravdu. Navíc našel ve stavebním povolení několik dalších administrativních chyb.

Stavební povolení musí potvrdit báňský úřad

Kroměřížský městský úřad tak musí o stavebním povolení na cesty rozhodovat znovu. A termín, kdy by mohla firma Zapa potřebný dokument získat, je nejistý.

„Jde o správní řízení, v rámci něhož nelze předjímat, zda budou jeho účastníci podávat námitky a jakého případně budou tyto námitky charakteru,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Renata Škrobálková.

Po plánované jižní komunikaci mají náklaďáky od štěrkoviště zamířit kolem Panenského potoka a fotbalového hřiště v nedalekých Kvasicích. Následně pak budou vyjíždět až za obcí a pokračovat směrem na Tlumačov. Severní výjezd je navržený mezi Střížovicemi a Trávníkem.

„Po každé z větví projede maximálně dvacet naložených nákladních aut, a to v denních hodinách,“ uvedl Josef Lejnar, který při jednáních společnost Zapa zastupuje.

Přestože firma už má k dispozici platné rozhodnutí o využití území, které je pro zahájení těžby nezbytné, bez přístupových cest práce zahájit nemůže. A i v momentě, kdy stavební povolení na jejich vybudování získá, musí ještě těžbu potvrdit obvodní báňský úřad.

„Pokud se v žádosti neobjeví nedostatky, má úřad povinnost povolení vydat ve lhůtě 60 dní od jejího podání,“ informoval mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek.

Po těžbě má vzniknout čtrnáctihektarové jezero

Těžba u Střížovic má trvat 16 až 18 let. Podle dokumentace EIA obsahuje štěrkoviště do hloubky pětadvaceti metrů přes čtyři miliony tun štěrku. Každý rok se ho má na místě vytěžit až 150 tisíc kubíků, a to za 250 pracovních dní.

„Místní i lidé z okolí by po dobu těžby snad mohli získat nová pracovní místa. Na druhou stranu máme strach, zdali spuštění provozu štěrkoviště nebude mít vliv na kolísání hladiny podzemní vody. To se ale dozvíme, až se skutečně začne těžit,“ řekl střížovický starosta Antonín Šiška.

Po útlumu těžby hodlá Zapa dobývací prostor rekultivovat, v budoucnu by tak na místě mělo vzniknout čtrnáctihektarové jezero.

A je zřejmé, že okolní obce stojí o to, aby alespoň částečně sloužilo štěrkoviště ke koupání a sportovnímu rybolovu. „Bylo by to ideální,“ myslí si starosta Kvasic Lubomír Musil.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Najdete na iDNES.cz