Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžba štěrku u Kroměříže se odkládá, lidé se ale dál bojí prachu

  10:13aktualizováno  10:13
Plánovaná těžba štěrku u Střížovic na Kroměřížsku se komplikuje. Zlínský kraj zrušil povolení na stavbu přístupových cest a námitky mají i vlastníci sousedních pozemků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Už loni chtěla společnost Zapa u Střížovic nedaleko Kroměříže začít těžit štěrk (o plánech čtěte zde). Začátek těžby se však odkládá na neurčito.

Důvodem jsou protesty lidí, kteří vlastní pozemky, jež sousedí s plánovaným štěrkovištěm, a chyby v dokumentaci. Krajský úřad proto před několika dny zrušil stavební povolení na vznik dvou klíčových přístupových cest k těžebnímu prostoru.

Povolení vydal loni v prosinci kroměřížský městský úřad. Tři vlastníci pozemků kolem chystaných zpevněných polních cest však proti jeho verdiktu podali celou řadu námitek a odvolání. Mají mimo jiné obavy z prašnosti komunikací a ničení plodin pěstovaných na přilehlých polích. Upozornili i na chybné zaměření stavby.

„Vše jsme vypsali v textu odvolání. Více se k celé věci nechci vyjadřovat,“ sdělil Milan Vojáček, který je jedním z odpůrců těžby.

Zlínský kraj jim nyní dal alespoň částečně za pravdu. Navíc našel ve stavebním povolení několik dalších administrativních chyb.

Stavební povolení musí potvrdit báňský úřad

Kroměřížský městský úřad tak musí o stavebním povolení na cesty rozhodovat znovu. A termín, kdy by mohla firma Zapa potřebný dokument získat, je nejistý.

„Jde o správní řízení, v rámci něhož nelze předjímat, zda budou jeho účastníci podávat námitky a jakého případně budou tyto námitky charakteru,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Renata Škrobálková.

Po plánované jižní komunikaci mají náklaďáky od štěrkoviště zamířit kolem Panenského potoka a fotbalového hřiště v nedalekých Kvasicích. Následně pak budou vyjíždět až za obcí a pokračovat směrem na Tlumačov. Severní výjezd je navržený mezi Střížovicemi a Trávníkem.

„Po každé z větví projede maximálně dvacet naložených nákladních aut, a to v denních hodinách,“ uvedl Josef Lejnar, který při jednáních společnost Zapa zastupuje.

Přestože firma už má k dispozici platné rozhodnutí o využití území, které je pro zahájení těžby nezbytné, bez přístupových cest práce zahájit nemůže. A i v momentě, kdy stavební povolení na jejich vybudování získá, musí ještě těžbu potvrdit obvodní báňský úřad.

„Pokud se v žádosti neobjeví nedostatky, má úřad povinnost povolení vydat ve lhůtě 60 dní od jejího podání,“ informoval mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek.

Po těžbě má vzniknout čtrnáctihektarové jezero

Těžba u Střížovic má trvat 16 až 18 let. Podle dokumentace EIA obsahuje štěrkoviště do hloubky pětadvaceti metrů přes čtyři miliony tun štěrku. Každý rok se ho má na místě vytěžit až 150 tisíc kubíků, a to za 250 pracovních dní.

„Místní i lidé z okolí by po dobu těžby snad mohli získat nová pracovní místa. Na druhou stranu máme strach, zdali spuštění provozu štěrkoviště nebude mít vliv na kolísání hladiny podzemní vody. To se ale dozvíme, až se skutečně začne těžit,“ řekl střížovický starosta Antonín Šiška.

Po útlumu těžby hodlá Zapa dobývací prostor rekultivovat, v budoucnu by tak na místě mělo vzniknout čtrnáctihektarové jezero.

A je zřejmé, že okolní obce stojí o to, aby alespoň částečně sloužilo štěrkoviště ke koupání a sportovnímu rybolovu. „Bylo by to ideální,“ myslí si starosta Kvasic Lubomír Musil.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Zavolat taxi, pronajmout auto či byt. Sdílené služby jsou v kurzu

(Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji se stále častěji objevují služby jako Airbnb, Liftago nebo Autonapůl. Naopak Uber rozšíření do...

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Najdete na iDNES.cz