Ani vyhřívací lapmy tučňákům v zoologické zahradě ve Zlíně nepomohly a kvůli silným mrazům je ošetřovatelé museli přenést do chovatelského zázemí.

Ani vyhřívací lapmy tučňákům v zoologické zahradě ve Zlíně nepomohly a kvůli silným mrazům je ošetřovatelé museli přenést do chovatelského zázemí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Teplomety tučňákům nestačily, kvůli možným omrzlinám jsou v pavilonu

  • 2
Tučňákům Humboldtovým ve zlínské zoo byla příliš velká zima. Ošetřovatelé jim sice ve výběhu vytápěli vyhřívacími lampami, ani to ale nestačilo. Kvůli obavám o jejich zdraví je proto přestěhovali do chovatelského zázemí. Všech devatenáct tučňáků ale museli vzít do rukou a na to zvířata nejsou vůbec zvyklá. Vehementně se proto bránila.

"Museli jsme je uchopit tak, aby nás nemohli zranit ostrými zobáky," popsal mluvčí zoo Pavel Shromáždil. Nakonec se ale pracovníkům zahrady podařilo všechny tučňáky bez úhony přenést do vnitřních prostor, kde přečkají několik dnů těch nejtužších mrazů.

"Venku jim totiž hrozila možnost vzniku omrzlin na nohou nebo křídlech, které by mohly pak odumřít," vysvětlil Shromáždil. Ani v chovatelském zázemí se však tučňáci nijak nevyhřívají, stačí jim prostory s teplotami kousek nad nulou. "Dávat je do vytopených prostor by byla velká chyba, změnu teplot by některé druhy zvířat ani nemusely přežít," uvedl mluvčí.

Kromě tučňáků skončily dočasně ve vnitřních prostorách i labutě černé a supi Rüppellovi. "Všechny dočasně schované druhy se vrátí ven, jen co pominou nejtužší mrazy," slíbil mluvčí.

Tygrům a velbloudům mrazy nevadí

Návštěvníci teď venku nezahlédnou ani žirafy, které ošetřovatelé nepouštějí do výběhu kvůli obavám, že by mohly uklouznout na zmrzlé půdě. Sloni afričtí chodí do venkovního výběhu jen na chvíli. A jsou proti zimě dobře vybavení. "Ošetřovatelé jim před vypuštěním do výběhu speciální vazelínou natírají uši, oblast kolem očí a spodní část chodidel okolo kopýtek," doplnil Shromáždil.

Ve zlínské zoo se jen těžko hledá zvířecí druh, který by si v tuhých mrazech vysloveně liboval. To se dá říct jen o ledních medvědech, které však návštěvníci ve Zlíně nenajdou.

"Ale například tygr ussurijský zvládá nízké teploty velmi dobře, protože pochází ze Sibiře," poznamenal mluvčí. Podobně je na tom se snášenlivostí mrazů i velbloud dvouhrbý, který je na velké teplotní výkyvy zvyklý z pouští.