Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se dočkají zklidnění. Zlínská teplárna brzy sníží decibely

  10:21aktualizováno  10:21
Zlínská teplárna v centru města, která v plném provozu překračuje limity hlučnosti, připravuje ochranná opatření. Výjimku pro fungování měla povolenou jen do konce června. Krajský úřad řeší, co bude dál. Situace se má zlepšit.

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Měření opakovaně prokázala, že teplárna Alpiq Generation v centru hlučí víc, než povolují normy. Proto fungovala pouze díky výjimce, kterou jí krajský úřad udělil do konce června.

Stalo se tak pod podmínkou, že teplárna vypracuje hlukovou studii, posoudí možné zdravotní dopady na zdraví lidí a především navrhne účinná opatření, která hluk sníží. Obyvatelé některých lokalit krajského města v noci slyší její kotle tak, že nemohou větrat, což je v létě obzvlášť nepříjemné.

"Každý má jiný práh vnímavosti, ale tady jde obecně o to, aby bylo chráněno zdraví. Když teplárna vypouští páru, tak to slyšíme i přes okna," postěžoval si Zdeněk Vašátko z občanského sdružení Pro zdravý Zlín, které proti hluku z teplárny sepsalo petici.

Změny k lepšímu

Krajský úřad před pár dny zahájil řízení o změně integrovaného povolení, na základě něhož může být teplárna v provozu. Původní výjimka do června se tím prodlužuje do doby vydání rozhodnutí, jež může padnout po prázdninách.

Fotogalerie

"V rámci řízení budeme řešit další opatření, jež by měla vést ke snížení hlučnosti. To, jak budou účinná, se ale ukáže až za provozu," upřesnil Karel Březina z odboru životního prostředí a zemědělství, který tuto věc řeší.

"Každopádně by ale mělo dojít ke zlepšení situace," vzkázal obyvatelům Zlína.

Z měření zpracovaného Zdravotním ústavem v Ostravě vyplynulo, že více hlučí jiný fluidní blok, než o jakém se to předpokládalo. Hranice 40 decibelů byla v noci překročena na Letné a u Mladcové o téměř 10 decibelů.

"Budeme zvažovat uplatnění záruky u výrobce filtru (ten má hluk odclonit - pozn. red.), jelikož jeho výměnu provedla firma v roce 2012," přiblížila mluvčí Alpiq Generation Markéta Čapková. "Zároveň s ním chceme spolupracovat na návrhu technického řešení odstranění tónové složky."

Hluk jako při obří diskotéce

Na zvýšeném hluku se podílejí také vrzající dopravníky, které vozí popel. Teplárna chce přistoupit na pneumatickou přepravu. "A nebude-li to dostatečné, zvážíme další opatření," ujistila Čapková.

Lidé z občanského sdružení jsou rádi, že se má hlučnost snížit. Nicméně poukazují, že se zatím řeší především následky, nikoliv příčiny. Hluk vydávají především spalinové ventilátory v komínech, respektive vzduch, který odsud proudí do komínu.

Přičemž hluk v koruně nižšího z komínů dosahuje až 90 decibelů. "To je, jako by na celý noční Zlín pouštěli diskotéku," podotkl Vašátko. "I tak se snad blýská na lepší časy. Bude to ale běh na dlouhou trať," naznačil Vašátko.

Změní se majitel?

Účastníci řízení, mezi nimiž je i občanské sdružení či krajská hygiena, podají ve lhůtě třiceti dní své připomínky.

"Teď na nich pracujeme. Příští týden je budeme moci zveřejnit," řekl Pavel Kopl, náměstek ředitele pro odbornou činnost krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Teplárna Alpiq Generation, kterou vlastní švýcarští majitelé, bude možná brzy na prodej. Čapková okolnosti obchodu nechtěla komentovat.

Podle neoficiálních informací však zájemci, mezi nimiž jsou Energetický a průmyslový holding, Purs a Carpaterra, nabídli málo peněz. Nejvyšší nabídka byla okolo 10 miliard, Alpiq údajně požaduje 12 miliard korun.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Najdete na iDNES.cz