Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teplá večeře v nemocnicích Zlínského kraje? Nabízí ji pouze v Hradišti

  9:46aktualizováno  9:46
Nemocnice v Uherském Hradišti je jediným zdravotnickým zařízením Zlínského kraje, které nabízí pacientům a lékařům teplou večeři. Novinku zavedla na začátku měsíce. Pacienti změnu vítají. Teplé jídlo dostávají dvakrát týdně.

Také v právě dokončovaném centrálním pavilonu nemocnice v Uherském Hradišti se bude k večeři podávat i teplé jídlo. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Sice je to jen dvakrát týdně, ale i to je ve Zlínském kraji rarita. Teplou večeři nabízí z krajských nemocnic pouze uherskohradišťská. Jinde se pacienti i zdravotníci musejí spokojit se studeným jídlem. Novinku zavedla nemocnice od září.

„Řada pacientů je z domova na teplé jídlo zvyklá, proto jsme jim to chtěli dopřát i u nás,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Teplou večeři teď dostávají pacienti pravidelně v úterý a ve čtvrtek. Na jídelním lístku se tak objevuje třeba holandský řízek, rizoto, krůtí guláš nebo jáhelná kaše s ovocem. „Pacienti tuto změnu vítají,“ potvrdila manažerka nelékařského zdravotnictví a kvality hradišťského špitálu Jitka Bílková.

Když teplou večeři nemocnice nabízela poprvé, vybralo si ji místo studené více než 450 lidí. A to z řad pacientů i zdravotníků. Ten den přitom kuchyně vydala během celého dne zhruba 1 500 jídel.

Kuchařky navíc kromě běžné stravy vařily 37 druhů jídel, které splňovaly podmínky diet. „Což je třeba racionální strava, jídlo pro diabetiky nebo geriatrická dieta,“ doplnila Bílková.

Ve Zlíně od teplé večeře upustili kvůli úsporám

Podobné vylepšení jídelníčku jiná nemocnice v kraji nenabízí. Například v největším zařízení ve Zlíně přitom teplé večeře dříve bývaly. „Z finančních a provozních důvodů se od nich ale upustilo,“ naznačil provozně-obchodní náměstek Baťovy nemocnice Roman Mádr.

Teplé jídlo tam proto dostávají pacienti i zaměstnanci jen jedenkrát denně – na oběd. Nemocným vaří kuchařky 16 druhů dietních jídel a podle zdravotního stavu třeba i individuální stravu. Zaměstnanci to mají o něco lepší.

„Denně si vybírají z pěti druhů jídel,“ upřesnil Mádr. Dvě jídla jsou klasická, jedno splňuje požadavky na šetřící dietu, další na bezlepkovou a vždy je v nabídce i zeleninový salát.

Večeře v Baťově nemocnici tak vypadá podobně jako ve vsetínské nebo kroměřížské. Tedy pečivo s masovou, rybí nebo tvarohovou pomazánkou, jogurt, přesnídávka, koláče, vánočka, sýry, případně cereální pečivo.

Suroviny stojí stejně, nutná je další směna pro personál

Zlínská nemocnice, stejně jako ostatní, ale upozorňuje, že o kvalitnější jídelníček se snaží.

Třeba ve Vsetíně převážejí jídlo k pacientům ve speciálních tabletech, které udržují teplotu. Pro diabetiky na inzulinové terapii dělají druhou večeři, pro děti zase rozšířenou svačinu.

V Kroměříži zase otevřeli nový stravovací pavilon.

Ve Zlíně dostávají pacienti každý den ovoce. Problém jsou ale podle všeho finance. 

„Co se týče surovin, je cena studené a jednoduché teplé večeře srovnatelná,“ konstatovala mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková. „Byla by ale potřeba další pracovní směna pro přípravu a distribuci jídla, svoz prázdných tabletů, jejich mytí a přípravu na další den,“ vypočítala.

Nemocnice by navíc musela připočítat i náklady na energie a přepravu. A v této době na to peníze nemá.

Uherskohradišťská nemocnice je jediná v kraji, která několik posledních let končí hospodaření bez ztráty. V letošním roce by se ale podle odhadů kraje měla zlepšit i finanční situace ostatních zařízení.

České porodnice podceňují kvalitu stravy, ukázal nedávný test MF DNES (více zde):

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Řidič zavíral garáž, auto mu sjelo do Moravy. Vůz vyprošťovali i potápěči

Vyproštění automobilu z řeky Moravy v Kroměříži.

Rok staré auto utopil jeho majitel v Kroměříži. Když zavíral garážová vrata, vozidlo mu sjelo do řeky Moravy. Hasiči...

Zlín pustil pohárového střelce Bartolomeua a získal Jakubova

Fotbalista Zlína Robert Bartolomeu ve finále národního poháru proti Opavě.

Na sobotní domácí generálku proti Zlatým Moravcům se velmi těšil. Robert Bartolomeu si ale proti slovenskému klubu, kde...

Další z rubriky

Z lesů je poušť, houby ale najít lze, říkají mykologové z východu Moravy

Ilustrační snímek

Kvůli zdrcujícímu suchu letos houby na východě Moravy skoro nikde nerostou. Většinou jen v okolí potoků či hlubokých...

Na Masters of Rock společně zahraje domácí Fleret s finskými metalisty

Kapela Fleret se Zuzanou Šulákovou na metalovém festivalu Masters of Rock ve...

O jedno z vyvrcholení metalového festivalu Masters of Rock ve Vizovicích se v neděli postará nezvyklé spojení: finští...

Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Najdete na iDNES.cz