(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Éra telefonních budek končí, operátor jich ve Zlínském kraji zruší desítky

  • 0
Ve Zlínském kraji zmizí letos tři desítky telefonních automatů. Postupně zůstanou jen ty vytížené, v centrech měst a u nádraží. Některé uvolněné budky slouží lidem ke sdílení knížek.

Právě teď mizí z Rožnova pod Radhoštěm, postupně ale ubudou veřejné telefonní automaty v celém Zlínském kraji. V současné době jich ještě zbývá 221.

„Zhruba třicet z nich zrušíme v průběhu druhé poloviny roku,“ uvedla Lucie Jungmannová, mluvčí společnosti O2 Czech Republic, která provozuje veřejné telefonní automaty v zemi.

Důvod snižování počtu veřejných telefonů je dvojí. Jednak jsou obvykle využívané jen jako krizové řešení v případě, že se člověku vybije mobilní telefon, což na zaplacení provozu a údržby nestačí.

Prakticky všude platí, že vytížené jsou jen automaty v centru města a dalších místech s velkým pohybem lidí, třeba u nádraží.

Roli ale hraje i vandalismus. „Nejčastěji se setkáváme s utrženými sluchátky,“ potvrdila Jungmannová.

Náklady na opravy, které zrušením telefonních přístrojů ušetří, investuje firma do zlepšení technologií v budkách, které zůstávají v provozu. Jde třeba o výměnu starých telefonů za novější, z nichž se dá volat nejen s pomocí mincí, ale i platební karty. Takové přístroje už umí i odeslat esemesku nebo e-mail.

Čtyři telefony v Rožnově knihy nevystřídají

Aktuálně je v celé zemi ještě téměř 7,5 tisíce telefonních automatů. Ve Zlínském kraji je největší pokrytí na Kroměřížsku, kde je 71 přístrojů. Zlínsko jich má 68, Vsetínsko 43 a Uherskohradišťsko 39.

Dobíjecí stanice či wi-fi hotspoty. Telefonní budky dostávají nové funkce

Konkrétně v Rožnově pod Radhoštěm letos zmizí čtyři telefonní budky v ulicích Bezručova, Svazarmovská, Meziříčská a Julia Fučíka. Zrušení znamená, že technici odvezou automat a na většině míst i kabinu, v níž byl umístěný.

Někde ale mohou budky zůstat stát a splynout s místní knihovnou. Právě v Rožnově už tímto způsobem jednu zrušenou kabinu využívají. Takzvanou knihobudku tady otevřeli loni. Ty současné ale zmizí docela, jedno stanoviště knihovny prý ve městě zatím stačí.

„Při úvahách o tom, zda počet knihobudek v Rožnově zvýšíme, musíme vycházet z rozpočtových možností. Víc jich teď nezvládneme ani po technické stránce, vyžadují údržbu a obsluhu,“ vysvětlil ředitel Městské knihovny v Rožnově Pavel Zajíc.

Zařízení má fungovat tak, že do něj sami lidé dají knihy, které už doma nechtějí. Knihy se tady dají bez omezení půjčovat, odnášet domů nebo měnit za jiné. Knihovna dohlíží na pořádek a přispívá dalšími tituly.

Zlínská knihovna knihobudky neřeší

Například uherskohradišťská tak spravuje dvě místa, na Masarykově náměstí a ve Smetanových sadech.

„Zkušenosti máme dobré. Doplňujeme do budky knihy, které vyřazujeme, a ukázalo se, že i když si je v knihovně nikdo nepůjčil třeba deset let, v knihobudce si čtenáře najdou,“ popsal ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Radovan Jančář.

Na pokrytí centra jsou dvě stanoviště dostatečná. Pokud by v budoucnu měla vznikat další, pak na vzdálenějších místech, třeba na sídlišti Východ.

Přímo ve Zlíně není místo, kde by telefonní přístroj vystřídaly police s knihami. Knihobudky tady ale jsou, poblíž centra nebo třeba v Malenovicích.

„Jde o soukromé nebo spolkové aktivity. S knihovnou spojené nejsou,“ uvedla ředitelka Knihovny Františka Bartoše Zdeňka Friedlová (viz též Zlíňan zřídil knihovnu na ulici, lidé tam nosí vlastní knihy).