Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová technologie zachraňuje letní kina, filmy se už nemusí převážet

  12:08aktualizováno  12:08
Před rokem to vypadalo málem na konec letních kin ve Zlínském kraji. Dnes se však zdá, že digitální distribuce filmů je pro ně spíš novou šancí. Ani nízká návštěvnost už nemusí být pro provozovatele zničující, výrazně jim totiž klesají náklady.

V Hulíně koupili za čtvrt milionu projektor, přes který promítají filmy z DVD a blu-ray disků. Vedoucí Kulturního klubu Hulín Libor Pecháček je spokojený. | foto: Luděk Ovesný

Letní kina se obejdou bez drahých třímilionových digitálních promítaček multiplexů. A to je zachrání.

Vystačí si s platformou zvanou e-cinema, tedy s řádově levnějšími dataprojektory, přes které promítají filmy z DVD a blu-ray disků. Kinům to dovoluje zpestřit nabídku a udržet cenu vstupného. A na to zastupitelé slyší.

"My s promítáním ve formátu počítáme. Jen se letos nepodařilo sehnat dost peněz," tvrdí Zdeněk Fiala, dlouholetý správce kina ve Slavičíně.

Výběr z aktuální nabídky letních kin ve Zlínském kraji

 • Slavičín
  18. 7. Sedm psychopatů
  23. 7. Červené střevíčky
 • Hulín
  13. 7. Terapie láskou
  20. 7. 30 minut po půlnoci
 • Kroměříž
  13. 7. Královská aféra
  27. 7. Festival
 • Uherské Hradiště
  12. 7. Na samotě u lesa
  13. 7. Můj pes Killer
 • Uherský Brod
  13. 7. Nespoutaný Django
  20. 7. Ve stínu

Tamní velké letní kino potřebuje výkonný projektor zhruba až za 400 tisíc, v menším kině v Hulíně stačil slabší za čtvrt milionu.

V Kroměříži tamní Dům kultury před třemi lety koupil projektor pro komornější promítání na náměstí nebo v zahradách za 120 tisíc.

Filmy není nutné přepravovat

Levnější technologie e-cinema má ovšem i jednu nevýhodu. Distributoři pro ni pouští filmy, až když jim přestanou vydělávat v multiplexech.

"My teď promítáme filmy s premiérou v lednu 2013 nebo starší oscarové filmy, takže o tržbě 40 tisíc, jaká byla loni na Době ledové, si letos můžeme asi nechat zdát," vysvětluje vedoucí Kulturního klubu Hulín Libor Pecháček.

Provoz digitálního kina je však zároveň výrazně levnější, a není tedy tolik náchylný na ztráty. "Odpadají dost vysoké náklady za přepravu filmu," jmenuje Zdeněk Fojtík.

První víkend přišlo do letního kina v Hulíně na dva filmy něco přes 50 lidí,...

První víkend přišlo do letního kina v Hulíně na dva filmy něco přes 50 lidí, přesto je provoz díky nové technologii na nule.

Třeba kino v Hulíně odvádělo na distribuci filmových pásů až 70 procent vybraného vstupného, zatímco dnes zaplatí za DVD něco přes tisícovku. Zbytek z tržby patří kinu.

Za první "digitální" víkend je tak hulínské kino na nule i přesto, že na dva filmy přišlo dohromady jen něco přes padesát lidí.

Jde to i bez premiérových trháků

Manažeři kin tak dostávají prostor nahradit nedostatek premiérových trháků invencí. Třeba ve Slavičíně promítnul tamní projekt Film a škola za deset sezon na 500 filmů pro 40 tisíc diváků. Projekt hodně čerpá ze soukromé filmotéky Zdeňka Fialy.

"Nejde o žádnou černotu. Mám na to smlouvu s Asociací filmových klubů, je to výchovně-vzdělávací projekt, na promítání se proto nevztahují autorská práva," ujišťuje Fiala.

Právě těmito snímky chce program letního kina po digitalizaci obohatit. "Diváci po tom prahnou, byli by hrozně rádi," je přesvědčen Fiala.

Novou tvář pro své letní kino chystají také v Bystřičce. Tam se letos poprvé promítat nebude, protože obec na novou promítačku nemá. Pro příští rok už však řešení našli. "Asi přejdeme na model retro kina, zajímali bychom se o staré české filmy," vysvětluje starosta Zbyněk Fojtíček.

Místo zániku letních kin se tak rýsuje spíš jejich zajímavá profilace. "Vypadá to, že to půjde. Ledy se hýbají," hodnotí nástup nové technologie Zdeněk Fiala.

"Diváci chodí do letního kina kvůli atmosféře, tu cestu si sem najdou," souhlasí i Libor Pecháček z Hulína.

"Je to určitě cesta, jak letní kina profilovat," dodává ředitel Domu kultury v Kroměříži a zakladatel uherskohradišťské Letní filmové školy Jiří Králík.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Referendum o bazénu ve Valašském Meziříčí nebude, rozhodnout mají volby

Krytý bazén ve Valašském Meziříčí.

Na mimořádném jednání měli zastupitelé Valašského Meziříčí rozhodnout, zda ve městě uspořádají referendum o rozšíření...

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Najdete na iDNES.cz