Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Další zlínský taxikář rozmluvil seniorce odeslání peněz pro podvodníka

  • 74
Zlínským taxikářům se daří odrazovat místní seniorky od toho, aby naletěly podvodníkům, kteří z nich pod různými historkami lákají vysoké finanční částky. V nejnovějším případu žena svému falešnému vnukovi málem po řidiči poslala 37 tisíc korun.

Šestaosmdesátileté ženě ze Zlína zazvonil před Vánocemi doma telefon a v něm se ozval údajný vnuk s prosbou o 330 tisíc korun.

„Paní bylo divné, že má vnuk jiný hlas, ale uklidnil ji, že je nachlazený. Nezarazilo ji ani to, že chtěl peníze nejprve na dluhy a pak na dárky,“ popisuje případ zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Seniorka falešnému vnukovi řekla, že doma tolik peněz nemá. Muž ji poslal, aby své úspory přepočítala. Když znovu zavolal, žena mu sdělila, že má u sebe 37 tisíc korun.

Podvodník jí tedy řekl, ať jde na poštu a peníze mu pošle na jeho jméno. Aby akci urychlil, poslal pro ni taxi.

„Žena vzala peníze a nasedla do vozidla, kde se taxikáři svěřila s tím, kam jede a proč. Tomu se celý příběh nezdál, poprosil ji o číslo na jejího syna a u toho ověřil, že se jedná o podvod. Ženu si převzal její syn a odvezl ji zpět domů,“ poznamenala Kozumplíková.

Souvisí vše s listopadovým případem?

Po neznámém pachateli nyní pátrají kriminalisté. Za podvod ve stadiu pokusu mu hrozí až pětileté vězení.

Případ nápadně připomíná obdobnou událost z konce listopadu, kdy čtyřiaosmdesátiletá seniorka ve Zlíně naletěla podvodníkovi vydávajícímu se za jejího bratrance. Byla připravená mu půjčit 90 tisíc korun, taxikář, kterého podvodník pro peníze poslal, jí to ale rozmluvil (více jsme psali zde).

„Kriminalisté vše prověřují, o pachatelích ale v těchto případech moc poznatků nemáme. Těžko se proto usuzuje, zda by se mohlo jednat o téhož pachatele,“ uvedla Kozumplíková.

Vzhledem k tomu, že obdobných podvodů ve Zlíně v poslední době přibývá, přidává policejní mluvčí seniorům rady.

„Pokud vám volá rodinný příslušník a chce peníze, vždy si zpětným telefonátem ověřte, zda to byl opravdu on. Nikdy nepředávejte peníze cizímu člověku. Nedůvěřujte neznámým lidem a nikoho cizího si nevpouštějte domů. Udržujte dobré vztahy se sousedy, mohou vám v případě potřeby pomoci nejrychleji. A nepodepisujte bez porady s rodinou závazné dokumenty o převodu majetku či peněžních půjčkách, neměňte bezhlavě poskytovatele elektřiny, plynu či telefonní operátory,“ zdůraznila mluvčí.