Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tahanice s pojišťovnou brzdí spuštění mamografu ve Vsetíně

  9:20aktualizováno  9:20
Administrativní tahanice se zdravotní pojišťovnou oddálila plánovaný termín, kdy nemocnice ve Vsetíně zahájí provoz vlastního mamografu. Špičkové zařízení na diagnostiku nádorového onemocnění prsu původně mělo fungovat už v listopadu, kvůli papírování jej ale nejspíš spustí až v prosinci. VZP ujišťuje, že mamograf ve městě bude.

Mamograf (Ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

O navrácení mamografu do Vsetína usilovali místní obyvatelé déle než rok. I přes plánovaný listopadový termín zahájení provozu se dosud nedočkali.

"Nevím, co se zase děje. Pracoviště už mělo fungovat od listopadu, zatím není ani označené cedulkou," zlobí se Zdeněk Vejpustek, člen vsetínského zastupitelstva a iniciátor petice za vrácení mamografu na Valašsko, pod kterou se podepsaly tisíce lidí.

Mamograf

Lékařské zařízení, které slouží k diagnostice a prevenci nádorových onemocnění ženského prsu. Mamografická prohlídka je důležité vyšetření, které by podle lékařů měla každá žena po čtyřicítce pravidelně každý rok podstoupit. Riziko rakoviny prsu se totiž s rostoucím věkem ženy zvyšuje. K tomu, aby mohla žena prohlídku absolvovat, potřebuje žádanku od svého gynekologa nebo praktického lékaře.

Většina potvrzení pro zahájení činnosti už je přitom připravená. Lékař Zdeněk Mutina z Mammo Centra v Novém Jičíně, který má novému oddělení šéfovat, získal osvědčení k provádění screeningové mamografie ve Vsetíně, zřízení centra podepsal ministr zdravotnictví, místní nemocnice upravila prostory a radnice ve prospěch této ordinace lobuje rok.

"Jsme jediné město v republice, které bude mít tento typ pracoviště. O formu takzvaného satelitního centra usilovala spousta měst, jen nám se to podařilo. Proto si myslím, že postup trvá možná déle, než bychom si představovali," upozornil místostarosta Petr Kořenek.

"Zřejmě došlo k nějakému informačnímu šumu. Pojišťovny si potřebovaly ověřit, jaké typy výkonů se přesně budou u nás vykazovat," dodal.

VZP: Smlouva bude nejspíš platit od 1. prosince

Mutina má už ordinaci ve Vsetíně vybavenou nejmodernějšími přístroji za sedm milionů korun, s praxí je schopen bez problémů začít. "Veškeré potřebné zařízení je již nainstalované. Máme špičkový plně digitální mamograf a také ultrazvukový přístroj. Po technické stránce jsme schopni spustit provoz, čekám ale na dořešení smluv se zdravotními pojišťovnami," uvedl Mutina.

Špičkové zařízení funguje ve Zlíně a vrátí se i do nemocnice ve Vsetíně. Na

Špičkové zařízení funguje ve Zlíně a vrátí se i do nemocnice ve Vsetíně. Na snímku laborantka Ivana Vykoukalová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna tvrdí, že podpis smlouvy už je jen otázkou dnů.

"Jednali jsme jen o rozsahu péče, kterou budou ve Vsetíně poskytovat. Nemyslím si, že jednání by byla na úkor uvedení pracoviště do provozu. Očekávám, že smlouvu uzavřeme a bude platná od 1. prosince," reagoval ředitel odboru lékařské péče ostravské pobočky VZP Michal Vojáček.

Tím už by "papírová válka" za vrácení mamografu do Vsetína měla definitivně skončit.

"Bojím se, že rok bez mamografu bude mít vážné následky"

O možnost vyšetření mamografem přišly ženy ze Vsetínska na podzim 2010. Bývalý provozovatel Mediekos Labor ze Zlína nemohl najít odborníka, který by péči zajistil. Za odbornou péčí musely ženy jezdit desítky kilometrů do Zlína nebo Nového Jičína.

"Obávám se toho, že roční absence mamografu bude mít vážné důsledky na zdraví žen. Pro spoustu lidí bylo nepředstavitelné cestovat na vyšetření celý den," podotkl Kořenek.

Za pár dnů by měl konečně nastat obrat k lepšímu. Ordinace ve Vsetínské nemocnici bude ze začátku v provozu dva nebo tři dny v týdnu, podle poptávky pak lékaři přidají další ordinační hodiny. Na preventivní vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění má nárok každá žena od 45 let ve dvouletých intervalech.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Najdete na iDNES.cz