Ani „stříkače“ nemohly nahradit stroje.

Ani „stříkače“ nemohly nahradit stroje. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Světoznámé ohýbané židle slaví. Bystřická TON je vyrábí už 150 let

  • 3
Málokterý nábytek se dnes vyrábí stejně jako před 150 lety. U toho ohýbaného z Bystřice pod Hostýnem je to ale tak. Technologie se od začátku výroby prakticky nezměnila, nábytek má ale moderní design. I proto je o výrobky společnosti TON zájem na celém světě.

Ohýbané židle vyrobila bystřická továrna poprvé v roce 1861. "Formy na ohýbání dřeva i pracovní postupy se skutečně příliš nezměnily," potvrdila Ivana Kocourková z propagačního oddělení TONu. "Židle nevyrábějí stroje, ale lidé," upozornila. Například opěradlo musí ohýbat dva muži, podsedák zvládne jeden. Výroba jedné židle trvá den.

Stroje jsou důležité, ale lidé a jejich um ještě podstatnější.
Továrna ohýbaného nábytku TON v Bystřici pod Hostýnem. Parní lázeň na bukové...

V době svého vzniku firma živila přes dva tisíce zaměstnanců a také dnes patří k největším zaměstnavatelům v podhostýnském regionu. Práci dává 850 lidem. TON své výrobky vyváží do šedesáti zemí světa a loni vydělal šest milionů korun.

Co se skrývá za úspěchem? Důvody jsou tři. Firma se totiž stále drží původních principů zakladatele Michaela Thoneta. Vyrábí židle praktické a cenově dostupné. Za druhé si dokázala udržet vysokou kvalitu a dobrou pověst. Jako správný krok se ukázala také spolupráce s mladými návrháři. Na světových veletrzích nábytku díky nim poráží konkurenci.

TON vsadil na designéry a vyplatilo se

"Ke spolupráci s mladými návrháři nás vedlo poznání, že design je neodmyslitelnou součástí nábytku," vysvětlil ředitel TONu Milan Dostalík. "Dobře vyrobený nábytek musí mít dobrý design," nepochybuje.

Továrna ohýbaného nábytku TON v Bystřici pod Hostýnem. Ohýbání bukového dřeva.
Továrna ohýbaného nábytku TON v Bystřici pod Hostýnem. Ohýbání bukového dřeva.

Tento nápad se dokonale vyplatil. Jen letos společnost získala dvě ocenění na prestižní Mezinárodní soutěži Red Dot Design Awards a drží i titul Výrobce roku 2010, který uděluje Akademie designu České republiky. Za cenami stojí kvarteto mladých designérů, kteří uspěli v soutěži, jež TON vypsal.

René Šulc vlastní cenu pro designéra roku. Se svou židlí Era uspěl předloni na veletrhu nábytku v Miláně. Dalším je Slovák Michal Riabič. Pro TON navrhl například houpací křeslo Wave, které nezapře rukopis zakladatele společnosti Michaela Thoneta. Na pražském veletrhu nábytku a nábytkového designu For Furniture získalo cenu Nábytek roku 2011.

Nové myšlenky přinášejí do TONu i Italové Alex Gufler a Eugenie Minerva. Právě jejich díla uspěla v soutěži Red Dot Design Award, která patří mezi nejuznávanější soutěže tohoto typu na světě. Gufler navrhl židli Merano, Minerva židli Němý sluha jménem Petalo. "Ve spolupráci s těmito mladými designéry rozhodně budeme pokračovat," ujistil Dostalík.