Otvírání Svatomartinské vína 2013 v Brně na náměstí Svobody

Otvírání Svatomartinské vína 2013 v Brně na náměstí Svobody | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Svatomartinské víno voní po ovoci, akcí je k němu spousta

  • 8
Vybraní pěstitelé se už v úterý pochlubí prvním letošním vínem. Oblíbené Svatomartinské se může otevírat od 11. listopadu přesně v 11 hodin a 11 minut. Lidé po celé zemi jej rádi kombinují se svatomartinskou husou.

Je to o něco složitější a rychlejší proces, který se ale vinařům vyplatí. Vyrobit první víno sezony s označením Svatomartinské totiž nemůže kdekdo. A vinaře, kteří toto privilegium získají, si tak zákazníci zapamatují o to jednodušeji.

Svatomartinské oslavy ve Zlínském kraji

  • Uherské Hradiště

Žehnání Svatomartinského vína
Kde: Masarykovo náměstí
Co: 10.45 - 11.30 hodin: vystoupí Old Stars Hradišťan, stáj Františka Juřičky, Národopisnýá soubor Gymnázium Uherské Hradiště a skupina historického šermu Memento mori, 11.30 - 18 hodin: ochutnávka mladých vín a husích specialit za doprovodu cimbálové muziky Kunovjané

  • Kroměříž

Svatomartinské hodování
Kde: Hanácké náměstí
Co: 10 - 18 hodin: řemeslný jarmark, 11.11 hodin: Ochutnávka Svatomartinských vín a slavnostního menu 10 - 16 hodin: Cimbálová muzika Josefa Marečka, 18 hodin: Jízda svatého Martina - průvod z hanáckého náměstí na Velké náměstí s dalším programem

  • Velké Karlovice

Svatomartinská vína
Kde: hotel Horal, Lanterna, Galik
Co: Svatomartinské menu i nabídka Svatomartinských vín

  • Luhačovice

Svatomartinská vína
Kde: od 11. do 16. listopadu hotely Augustiniánský dům, Harmonie, Pohoda, Radun, Vega a Vyhlídka
Co: Svatomartinské menu i nabídka Svatomartinských vín

  • Zlín

Svatomartinský košt
Kde: vinotéka Balkanexpress
Co: košt Svatomartinských vín

Zlínské slavnosti vína
Kde: zámek Zlín
Co: od 11 do 17 hodin prezentace Svatomartinských vín regionálních vinařů, ochutnávka regionálních specialit, farmářské potraviny z krámku Dary kraje, vystoupení cimbálových muzik, Jitky Šuranské a Ženského sboru z Kudlovic, 15.30 průvod sv. Martina na bílém koni a malých Martínků

Husí hody
Kde: Zelenáčova šopa
Co: od 11. do 14. listopadu Svatomartinské husí hody s mladým vínem a nefiltrovaným pivem

„Pro nás je Svatomartinské spíš doplněk,“ potvrzuje Zbyněk Vaďura z rodinného vinařství z Polešovic nedaleko Uherského Hradiště. „Chceme se tím klientům hlavně připomenout,“ vysvětlil.

Právě toto vinařství je jedno z mála ve Zlínském kraji, které i letos prošlo hodnotitelskou komisí. Víno s logem svatého Martina, které se musí podle tradice otevírat až 11. listopadu přesně v 11 hodin a 11 minut, totiž musí splnit přísná kriteria.

Třeba může být vyrobené jen z daných odrůd. Mezi ně patří například Müller Thurgau, Muškát Moravský, Modrý Portugal nebo růžové Svatovavřinecké. Je lehčí a svěžejší než vína, která pěstitelé vyrábějí delší dobu.

„Mělo by být kvalitní, tedy pokud vinař neopomenul poslední postřik,“ upozornil Josef Kadlčík z Arcibiskupských sklepů v Kroměříži. „Tam už pak mohla hrozit hniloba,“ doplnil.

I letos by ve Svatomartinském víně měli jeho obdivovatelé cítit ovoce. A odborníci dokonce přesně ví, jaké.

„Například u bílých vín jde o tóny ananasu, broskve, limetky, kiwi a banánu, u červených vín o tóny přezrálých višní, planých švestek a červeného rybízu,“ upřesnil hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Svatomartinské víno i s typickou pečenou husou připravuje na východě Moravy řada restaurací, i když historicky patří oslavy spíše do českých než moravských regionů.

Tam se slaví proto, že k tomuto datu v minulosti končila čeledínům služba a hospodyně se s nimi loučily pečenou husou.

Loučili se i vinaři, kteří se při skleničce prvního vína sezony snažili domluvit s hospodářem prodloužení služby.

Morava v té době ale podle všeho ještě pracovala. „Třeba mladé víno se tady v kostele obvykle světilo až na konci prosince,“ připomněla etnografka Marta Kondrová ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Ani husu nebo kachnu tady hospodyňky na Martina nedělávaly. Obvyklé jídlo to bylo třeba na hody, ale ty slaví každá obec v jiném termínu.

Svatomartinská husa

Potřebujeme 4 - 5 kilogramů vážící husu, šest červených jablek, sůl a kmín.

Očištěnou a omytou husu dáme do pekáče, důkladně nasolíme, okmínujeme z obou stran a necháme přes noc v lednici. Před pečením rozkrojíme dvě jablka a vložíme do husy, díky nim zůstane husa šťavnatá. Zbytek jablek rozkrojíme na čtvrtky a položíme je kolem husy. Podlijeme vodou, případně i svatomartinským vínem, dáme do trouby, kterou jsme předehřáli na 180 stupňů, a pečeme 20 minut. Troubu stáhneme na 140 stupňů a za občasného podlévání výpekem pečeme další 4 hodiny. Na první dvě můžeme přikrýt alobalem.

Před pár lety však do Česka dorazilo mladé francouzské víno Beaujoalis. Čeští pěstitelé pak využili příležitost, nabídli vlastní a dnes už je o domácí mladá vína mnohem vyšší zájem než o ta zahraniční.

Kuchaři k tomu přidali gurmánský zážitek a svatomartinské hody už nabízí téměř každá restaurace ve větších městech.

Husu připravujte v zakrytém pekáči, radí šéfkuchař

Typickým jídlem je na svatého Martina pečená husa. Je sice náročná na čas, ale velmi jednoduchá na přípravu. Stačí pepř, sůl a kmín.

„Podstatné je pomalé pečení v zakrytém pekáči, které by mělo trvat dvě až tři hodiny,“ radí šéfkuchař Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích Pavel Václavík.

Jako příloha se hodí červené zelí, bramborové placky nebo dýňové zelí.