Soutěž o „najlepší starostovskú slivovicu“ je neoficiálním mistrovstvím Valašska, které je pálenkou z trnek proslulé. | foto: www.valasskeklobouky.cz

Nejlepší starostovská slivovice bude za odměnu vypitá nejdřív

  • 0
Který valašský starosta má nejlepší slivovici? Právě to posuzuje ve Valašských Kloboukách už tradiční soutěž obcí a měst. V úterý se uskuteční košt, na který organizátoři pozvali padesát starostů. Výsledky zveřejní v sobotu při Valašském mikulášském jarmeku.

Lidé dokážou soutěžit v nejrůznějších dovednostech, proto ani moc nepřekvapí, že na Valašsku se trumfují v tom, kdo má lepší slivovici. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby nešlo o klání obcí.

Šestadvacet z nich poslalo vzorek pálenky na tradiční-netradiční soutěž "O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová". Ta je počtrnácté součástí Valašského mikulášského jarmeku, který se koná o víkendu ve Valašských Kloboukách a pravidelně jej navštěvuje několik tisíc lidí.

"Néenom, že je to sútěž mezinárodní, ale je to jediná sútěž na světě, kde sa mezi sebú utkávajú slivovice za celé dědiny a města," upozorňují pořadatelé.

Mezi přihlášenými jsou slovenské obce Lysá pod Makytou a Zubák. Zbytek startovního pole tvoří valašské vísky, včetně pořádajících Klobouků.

Sútěž o najlepší starostovskú slivovicu

Už přes dvacet roků sa pokaždé na začátku prosinca koná v Klobúkoch Valašský mikulášský jarmek. Dúfáme, že ani letos na nás nezapomenete a túto krásnú tradicu podpoříte svojú účasťú ve vyhlašované sútěži. Slivovica přeca k našemu kraji patří a šeci jí tady rozumíme. Každý starosta z našeho kúta Valašska či ze Slovenska, co sú naši dobří súsedé, može do sútěže přihlásit vzorek trnkovéj slivovice svojí lebo obecní, tej najlepší, jakú máte. Slivovicu bude hodnotit komis složená ze zástupcú pálenic a dalších odborníkú v úterý 3. prosinca. Tři najlepší slivovice budú slavně vyhlásené při 22. mikulášském jarmeku v sobotu ve dvě hodiny po poledni na Malém sále kulturního domu Klobučan. Odměněné budú aplauzem všeckých přítomných, oštemplovaným lejstrem aj putovní cenú klobuckého purkmistra. Vítězné slivovice budú za odměnu účastníkama sezéní první vypité.

(z pozvánky pořadatelů)

"Starostové mohou dát svoji vlastní slivovici, obecní nebo se sejdou s chlapama, budou koštovat a vyberou tu, která jim nejvíc chutná. Přistupují k tomu různě, většinou ale velmi zodpovědně," přiblížila svérázné klání Eva Sáblíková, která se na jarmeku stará o soutěže.

Vzpomíná si na situace, kdy někteří starostové vzorek ani neposkytli, protože se jim slivovice nezdála dobrá a nechtěli obci dělat ostudu. "Vidíte, že soutěž má i svoji prestiž," upozorňuje Sáblíková.

Oslovili padesát starostů

Pořadatelé oslovili padesát obcí a měst z pohraničního regionu a čekali, kdo vzorek přihlásí. Většina starostů reagovala vstřícně, jiní ne.

"Chápu, že mají i jiné starosti," podotýká s úsměvem Sáblíková.

Soutěž je uzavřená, nemůže se do ní přihlásit každá obec. A to jí také dává punc exkluzivity.

Hlavním smyslem slivovicového klání je však něco jiného: sbližování vesnic, měst, občanských sdružení i firem - tedy lidí. A tady jsme možná u prapodstaty pálenky jako nápoje, co sbližuje.

"Přemýšleli jsme, jak zaangažovat starosty okolních obcí a spojit lidi regionu. Nebylo těžké na to přijít, velmi brzy jsme si vzpomněli na slivovici, která je důležitou komoditou Valašska," přiblížil vznik soutěže její spoluzakladatel Miroslav Janík z valašskoklobouckého sdružení Kosenka.

"Nechceme region izolovat, ale otevírat," připomněl.

Nejstarší na Moravě

Pokud by chtěl někdo přespolní tradici slivovice na Valašsku zpochybňovat, velmi brzy narazí. Vždyť ve Valašských Příkazech je pálenice z roku 1750, která patří k vůbec nejstarším na Moravě.

"Dříve se většinou pálilo doma, až s příchodem rakousko-uherské monarchie přišla nařízení a omezení. Oficiální palírny patřily vrchnosti," upřesnil historik a ředitel muzea ve Valašských Kloboukách Petr Odehnal. Podle něho je také zřejmé, že tolik lidí, kolik pálí na Valašsku, nikde jinde není.

Současně ovšem upozorňuje na nebezpečné stereotypy, že co Valach, to velký pijan slivovice, tedy opilec. "V Praze nás tak mají rádi a my se tak rádi prezentujeme. Dobře to jde vidět třeba při hokejových utkáních, když vrcholí liga," všiml si Odehnal.

Putovní flaša

Ale vraťme se k soutěži o nejlepší starostovskou slivovici, to rozhodně žádná "pijatika" není. V jedenáctičlenné porotě zasedne několik zkušených páleničářů. Budou koštovat anonymní vzorky, každý hlt zají, dojmy si zapíší. Půjde o regulérní odborné hodnocení, v mezích možného objektivní.

Porota se sejde v úterý 3. prosince v 17 hodin v kulturním domě, ale vítěze vyhlásí až na Valašském jarmeku v sobotu. Získá "putovní flašku slivovice", na níž jsou zaznamenána jména vítězných obcí. Ale jak už bylo řečeno, o výhru až tolik nejde.

"Říkáme starostům, že i čtvrté místo je taky pěkné, vyhlašujeme totiž jenom první tři," uzavřela Sáblíková.