Podle lidí náměstí rozhodně nepatří k nejvábnějším místům pětitisícového Hulína.

Podle lidí náměstí rozhodně nepatří k nejvábnějším místům pětitisícového Hulína. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Studentka zkoumala život v Hulíně, lidé kritizovali parky a náměstí

  • 3
Dvaadvacetiletá studentka ekonomie na zlínské Univerzitě Tomáše Bati Petra Budínová se v rámci ročníkové práce rozhodla zmapovat, jak se žije lidem v pětitisícovém Hulíně. Do průzkumu v jejím městě se zapojilo 144 lidí a zrodila se remíza. Počet spokojených a nespokojených obyvatel je totiž téměř stejný.

Lidé například napsali, že ve městě chtějí lepší parky, víc možností k parkování nebo volně přístupná sportoviště.

"Hřiště máme a kvalitní," reaguje vedoucí správy majetku města Zdeněk Váňa. "Navíc je to věčný problém. Mladí lidé jich mají málo, starším zase vadí. Co se parků týče, v tom mají lidé pravdu. Třeba park za koupalištěm je skutečně nevzhledný," přiznal Váňa, podle něhož se radnice pokusí lidem vyjít vstříc.

"Náměty, které z průzkumu vyplývají, využijeme," potvrdil Váňa. Starosta Hulína Roman Hoza nechtěl materiál komentovat s tím, že jej zatím neviděl.

Oprava náměstí přijde na desítky milionů korun

Trnem v oku je lidem i náměstí. Rozděluje ho frekventovaná silnice a dominuje mu betonový podstavec pod sochu, ve městě známý jako "Leninovy nohy".

"Navíc se z náměstí odstěhovala pošta a s ní i poslední důvod tam vůbec chodit. Obchůdky lákají jen málo," poznamenala studentka Budínová.

S náměstím má radnice velké plány už několik let. Chce napřímit klikatou silnici, odstranit podstavec a nevzhlednou kašnu a vybudovat skutečné náměstí. Kdy se ale lidé dočkají předlážděných chodníků, tryskajících fontánek, nových laviček a stromů, záleží znovu na penězích. Rekonstrukce by se počítala na desítky milionů korun.

Opravená sídliště si občané chválí

Několik posledních let radnice investovala hlavně do oprav sídlišť. Dvě menší, Višňovce a Sadová, jsou hotové. Největší Družba zatím čeká. Změny, které jsou hotové, lidé pochválili.

"V dotazníku uváděli, ve které části Hulína bydlí, a celkem jednoznačně z toho vyplynulo, že s místy po revitalizaci jsou lidé spokojení," potvrdila autorka průzkumu.

Adresy v anketě ale prozradily i další zajímavost. Lidé v takzvaném starém Hulíně, což je část města v okolí kostela, si stěžovali na mezilidské vztahy a prakticky nestáli o to, aby se mohli zapojit do rozhodování o životě ve městě.

Průzkum se bude za dva roky opakovat

Zato lidé na sídlištích, která se obecně považují za víc anonymní, byli vstřícnější a spokojenější. Radnice má ale jinou zkušenost. "Když jsme chystali opravy sídlišť, ptali jsme se lidí, co vlastně chtějí změnit či opravit. I když šlo o okolí jejich domovů, neměli zájem," tvrdí Váňa.

Dotazníky tehdy město rozdalo přímo do poštovních schránek, stačilo je vyplnit a příležitostně odevzdat na radnici. Udělalo to ale jen pár jednotlivců.

Do studentského průzkumu se zapojili lidé ve věku 36 až 44 let a dvě třetiny z nich byly ženy. Budínová ho chce za dva roky zopakovat, aby bylo zřejmé, co se změnilo.