Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti se na krajském zastupitelstvu bouřili proti spojení škol. Marně

  14:22aktualizováno  14:22
Autobus plný vsetínských studentů přijel do Zlína na jednání krajského zastupitelstva protestovat proti sloučení jejich gymnázia se střední zdravotnickou školou. Nesouhlas studentů doplněný peticí s podpisy několika set lidí včetně poloviny kantorů ale nezabral, zastupitelé sloučení schválili.

Zhruba šedesát studentů Masarykova gymnázia protestovalo proti sloučení se vsetínskou Střední zdravotnickou školou. Před sídlem krajského úřadu od půl deváté ranní asi hodinu mávali transparenty a provolávali hesla: "Škola není byznys", "Stop sloučení", "O nás bez nás", "Tradice za mince" nebo "Sedláčkovy grafy. Vize? Nebo prachy?".

Dalibor Sedláček je ředitelem vsetínského gymnázia a zároveň krajským šéfem ČSSD, která je v zastupitelstvu nejsilnější stranou.

Studenti byli také vybaveni podobiznou prezidenta Masaryka, po němž je gymnázium pojmenované, a zpívali píseň Ach synku, synku s upravenou pasáží "nauč se Sedláčku hospodařit".

Petice narychlo podepsalo přes tisíc lidí

Co přesně studentům na sloučení vadí? "Klesne tím prestiž a kvalita obou škol, které jsou diametrálně jinak zaměřené. Po sloučení ale budou učitelé z gymnázia učit na zdravotnické škole a naopak," upozornil jeden z organizátorů protestu Ondřej Truksa.

Fotogalerie

Studenti dorazili sami, zastupitelům však odevzdali petice proti sloučení škol, které za několik dní podepsalo 350 studentů starších patnácti let a přes 900 občanů Vsetína včetně poloviny pedagogického sboru.

Většina studentů sledovala dopolední jednání zastupitelstva na obrazovkách v předsálí, samotného zasedání se mohlo zúčastnit jen několik studentů, kteří se zapojili do debaty s politiky.

"Nikdo s námi plánované sloučení neprobral. Dozvěděli jsme se o tom úplně neoficiální cestou, z médií a šeptandou," poznamenal Michal Najman z oktávy.

Lukáš: Vedení školy odvedlo špatnou práci

Opoziční politici neuspěli s návrhem, aby bylo rozhodnutí o sloučení vsetínských škol odložené. "Celá věc je špatně vykomunikovaná, je to špatná práce vedení školy," opřel se krajský šéf ODS Libor Lukáš do ředitele Sedláčka, který je zároveň krajským předsedou ČSSD.

Krajský radní pro školství Petr Navrátil z ČSSD ale zdůraznil, že sloučení škol je nejlepším řešením. Hlavně kvůli ubývání studentů, které kraj přinutilo slučovat školy i v minulosti. "Je potřeba zajistit oborovou nabídku i ekonomický chod školy," uvedl Navrátil, podle kterého hlavně zdravotnické škole ubývají studenti. Letos otevřela jen jednu třídu, přitom je nezbytná pro místní nemocnici, která z ní čerpá svůj personál.

"Dochází k vyprazdňování budov. Kraj bude v budoucnu financovat jen provoz jedné budovy místo tří. Zbude tak více peněz pro pedagogy," doplnil Sedláček a ujistil, že nebude snížena kvalita výuky.

Neuspěl ani Lukášův návrh, aby kraj vypsal konkurz na nového ředitele sloučené školy, kterou tak povede Sedláček. Ředitel střední zdravotnické školy Jan Vymětal odejde do důchodu.

Zastupitelé následně sloučení škol lehce schválili - 27 hlasů bylo pro, 9 proti a 7 zastupitelů se zdrželo hlasování.

Podrobnosti sloučení měla veřejnost znát, uznal hejtman

Mezi krajskými politiky napříč stranami však převládal názor, že vedení gymnázia situaci nezvládlo.

"Od radního pro školství Petra Navrátila budu chtít, aby na situaci dohlédl. To, že teď nebude konkurz na ředitele školy, neznamená, že k tomuto konkurzu nemusí dojít v budoucnu," zdůraznil hejtman Stanislav Mišák, který je stranickým kolegou ředitele Sedláčka.

Hejtman potvrdil, že je legitimním právem studentů, rodičů, pedagogů a veřejnosti vědět o sloučení, o důvodech tohoto kroku a úsporách, které to přinese.

Ředitel Sedláček tvrdil, že se studenty jednal. "Mrzí mě, kam až situace došla," povzdechl si.

Studenti tak na jednání neuspěli. "Ale respektujeme rozhodnutí zastupitelstva," zdůraznil student Michal Najman. "Byla to věcná diskuse. Až na pár faulů," připomněl Najman například moment, kdy se někteří zastupitelé studentů ptali, jestli by si vzali na zodpovědnost, že kvůli nim může skončit zdravotnická škola.

Na jednání zastupitelstva už tradičně protestovalo několik členů sdružení Repelent 21, které nesouhlasí s účastí komunistů v krajské vládě. Studentských protestů však k vlastní propagaci nevyužili.

"Studenti nás převálcovali. Už jsem samozřejmě slyšel fámy, že jsme jim autobus ze Vsetína platili my. Naše a jejich akce spolu přitom vůbec nesouvisí. Mohu jen říct, že obdivuju odvahu studentů a fandím jim," poznamenal jeden z představitelů Repelentu 21 Radek Hegmon.

Autoři: ,


Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Kdo vlastní vodu?

Mapa ukazuje, kdo vlastní v ČR vodovodní a kanalizační potrubí, úpravny i...

Slyšeli jste plamenné řeči o prodeji vodárenské infrastruktury? To, co je plamenné, ale není vždycky pravdivé. A tak je...

Zlín hostí festival Route 66, harleye i americké veterány projedou městem

Organizátor festivalu Zdeněk Jurásek si Chevrolet Bel Air 1957 přivezl z...

Velkolepá setkání, kde dominují krásná auta, motorky a rocková či country muzika, se pravidelně konají po celé trase...

Senior bez povolení sehnal zbraně a tlumiče, střely létaly i k sousedům

K získané dlouhé zbrani si senior vyrobil dva tlumiče.

Až pětileté vězení hrozí staršímu muži z Kroměřížska. Měl u sebe dvě zbraně a tlumiče, k jejich pořízení přitom neměl...

Najdete na iDNES.cz