Studenti z Kunovic vyrazili sbírat zkušenosti na aerosalon do Moskvy, vlevo...

Studenti z Kunovic vyrazili sbírat zkušenosti na aerosalon do Moskvy, vlevo stojí František Vojáček, vedle něj Filip Ptáčník. | foto: archiv školy

Místo školy do fabriky. Výrobce letadel z Kunovic si vychovává pracovníky

  • 1
Kunovická společnost Aircraft Industries potřebuje nové zaměstnance. Hledá je i mezi studenty Střední školy letecké, kteří do firmy chodí na praxi. V bývalém Letu už jich pracuje celkem 35. Aby k odbornému studiu nalákala další uchazeče, ukazuje firma továrnu žákům základních škol.

Největší výrobce letounů na Moravě, kunovický Aircraft Industries, stále shání nové zaměstnance. Příští rok chce dát práci 75 lidem.

"A ještě do konce tohoto roku jich nabereme jedenáct," naznačila ředitelka Ilona Plšková.

S hledáním vhodných zaměstnanců má přitom problém. Do výroby jsou totiž potřeba hlavně kvalifikovaní frézaři, nýtaři nebo letečtí mechanici a klempíři.

Na úřadech práce ale odborníci nejsou. Proto továrna dává čím dál tím větší příležitost studentům, kteří v Kunovicích studují na Střední škole letecké.

Exkurze pro základní školy

Tam momentálně dochází 150 žáků, z nichž dvě třetiny studují v maturitním oboru a zbytek v učňovských třídách. Takový počet škola považuje za velký úspěch.

"O podobné obory není zájem. I my jsme byli před pěti lety v situaci, kdy jsme museli rozpustit celý učňovský ročník," připomněl ředitel Hynek Horňáček.

Škola proto začala žáky základních škol lákat přímo do výroby v Letu. Aby na vlastní oči viděli, jak se letadla vyrábějí a co obor obnáší.

"Dnes školáci znají automechanika, ale co se děje za branami továren, jim nikdo neukazuje. My ano," vysvětlil Horňáček.

Podnik si školáky vychovává

Od té doby se do kunovické školy hlásí více zájemců a jen výjimečně z ní někdo odchází. Většina studentů navíc pochází přímo z nejbližšího okolí Kunovic.

Do výroby se žáci dostávají už v prvním ročníku. Firma pro ně totiž od letoška vytvořila pracovní místa. Jednou za dva týdny, vždy na několik dní, tak místo do školy zamíří rovnou do fabriky. Pomáhají zkušenějším zaměstnancům nebo se učí od mistra odborného výcviku. A když jsou šikovní, dostanou dokonce i zaplaceno.

"Evidujeme si, kolik hodin tam kdo strávil a jakou dobu pracoval pro firmu. Za to pak dostávají odměnu," sdělil Horňáček.

Student si tak za měsíc může vydělat až 1 500 korun. "Motivuje je to a zároveň se práci lépe naučí," doplnil ředitel.

Dva studenti byli na aerosalonu v Moskvě

Aircraft Industries si rovněž své budoucí potenciální pracovníky hlídá a vychovává. Nedávno třeba dva tamější středoškoláci vyrazili na aerosalon do Moskvy.

Jedná se o největší výstavu ve východní Evropě, běžně na ní letadla a další výrobky představuje na 600 firem a za šest dní obvykle přiláká až 650 tisíc lidí.

Kunovičtí studenti tam ukazovali dokumentaci popisující, jak pomáhali rekonstruovat letadla ve Slováckém aeroklubu.

"Jako Češi jsme tam byli velmi žádaní a dostali jsme se i do letadel, kam nikdo jiný nemohl," popsal přístup pořadatelů student třetího ročníku František Vojáček.

Cestu do Ruska by si za dva roky měli vyzkoušet další studenti, kteří už by se mohli domlouvat v ruském jazyce. Škola totiž na přání studentů aktuálně zavedla nepovinnou výuku ruštiny.

Spokojená je s tím i firma. "Většina našich letadel odchází do Ruska a mechanici musí tuto řeč perfektně ovládat," dodala Plšková. Aircraft Industries má navíc ruské majitele.