Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti architektury navrhli, jak by mohlo vypadat meziříčské náměstí

  7:54aktualizováno  7:54
Mladí architekti z Vysokého učení technického v Brně navrhli, jak změnit náměstí ve Valašském Meziříčí. Všechny nápady, které vznikly během čtyřdenního workshopu, má nyní k dispozici místní radnice. Odborné návrhy ji tak přišly jen na zlomek ceny, jakou by zaplatila za architektonické studie.

Vizualizace návrhů studentů architektury (FA VUT Brno) a střední průmyslové školy stavební (SPŠS Valašské Meziříčí) | foto: MÚ Valašské Meziříčí

Podobné workshopy se studenty architektury z Vysokého učení technického v Brně už uspořádalo několik obcí ve Zlínském kraji. Studenti při nich vymyslí a navrhnou změnu náměstí, dětského hřiště nebo kulturního domu a obce tím ušetří statisíce korun.

Mladí architekti totiž přijedou s batohy na zádech, diskutují s místními, fotografují, celé noci přemýšlejí a po pár dnech představí své návrhy. Radnice obvykle zaplatí skupině jen cestovní náklady a stravu. O bydlení se většinou postarají místní lidé.

Fotogalerie

"Za obdobnou studii bychom zaplatili několik set tisíc korun," poznamenal starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Že jde o práce studentů však rozhodně neznamená, že by neměly potřebnou kvalitu. Mnohdy je to podle odborníků přesně naopak.

"Nejde o žádné začátečníky, jsou to poloprofesionálové a jejich nový pohled je určitě cenný," vysvětluje architekt Zdeněk Trefil, který setkání ve Valašském Meziříčí uspořádal.

Práci studentů navíc buď hodnotí nebo na ni dohlížejí skuteční architekti. "Bez profesního vedení by to nemělo smysl," upozornil architekt Svatopluk Sládeček.

Návrhy studentů nám ukázaly cestu, chválí práce starosta

Studenti přijeli ve čtvrtek a v neděli už své návrhy včetně plastického modelu prezentovali před zastupiteli. "Podívali se na to jinýma očima. Návrhy byly zajímavé a ukázaly nám cestu, které se chceme držet," zhodnotil starosta.

Ve městě se tak poprvé rozběhla veřejná diskuse o prostoru, který každý obyvatel dobře zná. Radnice vytvořila pracovní týmy, které se změnou náměstí budou zabývat, shromažďovat názory památkářů i odborníků přes dopravu.

Náměstí ve Valašském Meziříčí

Náměstí ve Valašském Meziříčí

Dobrou zkušenost s mladými architekty z Brna mají například i ve Vlachovicích, kde hledají nové využití starého kulturního domu. Obec sice má k dispozici starší návrh řešení, ten se ale na workshopu ukázal jako nevyhovující. "Bez architektů bychom si to zřejmě ani neuvědomili," vysvětlil zastupitel Radek Fryzelka.

Studentskou práci doporučili využít i v baťovském areálu

Workshopy s architekty přitom nemusejí využívat jen obce nebo menší města. Několikrát už se setkání uskutečnilo i ve Zlíně. Studenti navrhovali využití továrního areálu nebo 14. a 15. budovy. "Jeden student v nich řešil ukázku práce za baťovským kruhem. To bylo velice zajímavé, doporučili jsme to k využití," konstatovala městská architektka Dagmar Nová.

Obcím podobným způsobem pomáhají i studenti z Univerzity T. Bati ve Zlíně. Ne architekti, ale mladí designéři. Vymysleli třeba systém výstavních panelů v budově radnice nebo skluzavku na Jižních Svazích a v plánu mají řešení výstavní expozice v nově připravovaném muzeu v Napajedlích.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Najdete na iDNES.cz