Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kroměříži kácí poničenou alej, košaté stromy ve městech nemají náhradu

  9:04aktualizováno  9:04
Škoda za šest zničených stromů se počítá v desetitisících korun. Další velkou položkou ale jsou škody ekosystémové. Neznámý člověk, který v Kroměříži zničil lípy na Švabinského nábřeží, z nichž většina stačila dorůst do výšky 20 metrů, tak má na svědomí mnohem víc než „obyčejný“ vandalismus.

Na Švabinského nábřeží někdo zničil šest vzrostlých lip, město je musí pokácet. | foto: MěÚ Kroměříž

Zvlášť v posledních letech, kdy Zlínský kraj sužuje sucho a vysoké letní teploty, totiž mají velké a košaté stromy ve městech naprosto nenahraditelnou roli.

„Ovlivňují mikroklima v tom konkrétním místě. Tlumí prašnost, hluk a pomáhají zadržovat vodu,“ popsala vedoucí kampaně Zachraňme stromy ze společnosti Arnika Marcela Klemensová.

Celkové mikroklima v Kroměříži šest zničených stromů nezmění, ale přímo na nábřeží budou chybět citelně. „Důležité jsou i proto, že dávají stín a snižují teplotu. Město bez stromů by bylo jako poušť,“ podotkl vedoucí radničního oddělení ochrany vod Petr Vodák.

Fotogalerie

V případě kroměřížských lip jde o promyšlený útok, který pachatel provedl už v zimě. Každý kmen na několika místech navrtal a nalil do něj zatím neznámou látku.

„Až se stromy pokácí, můžeme analyzovat vnitřní dřevo a vodivá pletiva,“ uvedl Martin Posolda, který má na starost městskou zeleň.

Velmi pravděpodobně se tak podaří zjistit, co stromy otrávilo. To pak může policii přivést i na stopu pachatele. Případ se řeší na popud radnice, která podala trestní oznámení a také vyzvala případné svědky, aby se policistům ozvali.

V tuto chvíli je ale nutné stromy, které postupně hynuly několik měsíců, rychle pokácet. Kvůli blízkosti Základní školy Zámoraví se to musí stihnout před koncem prázdnin.

„Důvodem je bezpečnost. Jakmile začne školní rok, bude tady zvýšený provoz a suché větve by mohly spadnout na chodník a komunikaci poblíž školy,“ sdělil starosta Jaroslav Němec.

Lípy kdysi vysadili zdejší školáci

Stromy, z nichž nejstarší rostly na nábřeží už od počátku minulého století, byly před útokem zdravé. Ještě dlouho tedy mohly zlepšovat klima v okolí. Zvlášť v letních parnech mohutné lípy zajišťovaly na ulici stín a snižovaly teplotu.

„Pohled na pařezy nebude příjemný. Skutečnost je o to smutnější, že mnohé z mladších stromů na tomto nábřeží vysadili v minulosti právě děti a učitelé z blízké základní školy,“ dodal Posolda.

Na místě co nejdříve vysadí nové stromky. Použít se dají už zapěstované, čtyřmetrové rostliny s korunou o průměru kolem 150 centimetrů. I u nich ale potrvá léta, než začnou plnit svou roli ochránců obyvatel.

Navíc bude stát obrovské úsilí, aby se ujaly a nezaschly dřív, než povyrostou. Právě s tím letos bojují prakticky všechna města a obce v kraji. K mladým stromkům vozí vodu v cisternách nebo připevňují zavlažovací vaky, z nichž voda postupně uniká. Na rozdíl od vzrostlých stromů totiž nemají dostatečně hluboké kořeny.

V případě Švabinského nábřeží v Kroměříži situaci neusnadní ani skutečnost, že se bude sázet na břehu řeky. Stromy totiž od vody dělí uměle vytvořený terén protipovodňových opatření.

Případy vandalských útoků na veřejnou zeleň se v rámci Zlínského kraje stávají poměrně zřídka. Ve Zlíně se podobné případy vyskytly několikrát. Vždy šlo ale o samostatně stojící stromy, nikoliv části alejí jako nyní v Kroměříži.

Loni na jaře se podobný případ objevil v Pašovicích, kde vandal zničil dvacítku mladých stromků, vysázených v jedné části obce. A před pár dny na seznam přibyl i Liptál se čtyřmi zničenými lipami u fotbalového hřiště. Rostly tam šest let.

„Je velmi důležité, že si ve vedení měst a obcí uvědomují ztrátu a mají snahu zničené stromy nahradit novými,“ doplnila Klemensová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou, říká lídr ČSSD

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Michael...

Obce ve Zlínském kraji žijí na dluh, bez toho by se nemohly rozvíjet

Ilustrační snímek

Více než polovina obcí ve Zlínském kraji žije na dluh, všechny jej ale zvládají řádně splácet. Důvodem zadlužení jsou...

Politici ve Zlíně slibují MHD zdarma, město by vyšla na čtvrt miliardy

Ilustrační snímek

Zástupci zlínské ČSSD jsou už osm let mimo městskou radu a protože to chtějí změnit, lákají před komunálními volbami na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz