V Kroměříži kácí poničenou alej, košaté stromy ve městech nemají náhradu

  9:04aktualizováno  9:04
Škoda za šest zničených stromů se počítá v desetitisících korun. Další velkou položkou ale jsou škody ekosystémové. Neznámý člověk, který v Kroměříži zničil lípy na Švabinského nábřeží, z nichž většina stačila dorůst do výšky 20 metrů, tak má na svědomí mnohem víc než „obyčejný“ vandalismus.

Na Švabinského nábřeží někdo zničil šest vzrostlých lip, město je musí pokácet. | foto: MěÚ Kroměříž

Zvlášť v posledních letech, kdy Zlínský kraj sužuje sucho a vysoké letní teploty, totiž mají velké a košaté stromy ve městech naprosto nenahraditelnou roli.

„Ovlivňují mikroklima v tom konkrétním místě. Tlumí prašnost, hluk a pomáhají zadržovat vodu,“ popsala vedoucí kampaně Zachraňme stromy ze společnosti Arnika Marcela Klemensová.

Celkové mikroklima v Kroměříži šest zničených stromů nezmění, ale přímo na nábřeží budou chybět citelně. „Důležité jsou i proto, že dávají stín a snižují teplotu. Město bez stromů by bylo jako poušť,“ podotkl vedoucí radničního oddělení ochrany vod Petr Vodák.

Fotogalerie

V případě kroměřížských lip jde o promyšlený útok, který pachatel provedl už v zimě. Každý kmen na několika místech navrtal a nalil do něj zatím neznámou látku.

„Až se stromy pokácí, můžeme analyzovat vnitřní dřevo a vodivá pletiva,“ uvedl Martin Posolda, který má na starost městskou zeleň.

Velmi pravděpodobně se tak podaří zjistit, co stromy otrávilo. To pak může policii přivést i na stopu pachatele. Případ se řeší na popud radnice, která podala trestní oznámení a také vyzvala případné svědky, aby se policistům ozvali.

V tuto chvíli je ale nutné stromy, které postupně hynuly několik měsíců, rychle pokácet. Kvůli blízkosti Základní školy Zámoraví se to musí stihnout před koncem prázdnin.

„Důvodem je bezpečnost. Jakmile začne školní rok, bude tady zvýšený provoz a suché větve by mohly spadnout na chodník a komunikaci poblíž školy,“ sdělil starosta Jaroslav Němec.

Lípy kdysi vysadili zdejší školáci

Stromy, z nichž nejstarší rostly na nábřeží už od počátku minulého století, byly před útokem zdravé. Ještě dlouho tedy mohly zlepšovat klima v okolí. Zvlášť v letních parnech mohutné lípy zajišťovaly na ulici stín a snižovaly teplotu.

„Pohled na pařezy nebude příjemný. Skutečnost je o to smutnější, že mnohé z mladších stromů na tomto nábřeží vysadili v minulosti právě děti a učitelé z blízké základní školy,“ dodal Posolda.

Na místě co nejdříve vysadí nové stromky. Použít se dají už zapěstované, čtyřmetrové rostliny s korunou o průměru kolem 150 centimetrů. I u nich ale potrvá léta, než začnou plnit svou roli ochránců obyvatel.

Navíc bude stát obrovské úsilí, aby se ujaly a nezaschly dřív, než povyrostou. Právě s tím letos bojují prakticky všechna města a obce v kraji. K mladým stromkům vozí vodu v cisternách nebo připevňují zavlažovací vaky, z nichž voda postupně uniká. Na rozdíl od vzrostlých stromů totiž nemají dostatečně hluboké kořeny.

V případě Švabinského nábřeží v Kroměříži situaci neusnadní ani skutečnost, že se bude sázet na břehu řeky. Stromy totiž od vody dělí uměle vytvořený terén protipovodňových opatření.

Případy vandalských útoků na veřejnou zeleň se v rámci Zlínského kraje stávají poměrně zřídka. Ve Zlíně se podobné případy vyskytly několikrát. Vždy šlo ale o samostatně stojící stromy, nikoliv části alejí jako nyní v Kroměříži.

Loni na jaře se podobný případ objevil v Pašovicích, kde vandal zničil dvacítku mladých stromků, vysázených v jedné části obce. A před pár dny na seznam přibyl i Liptál se čtyřmi zničenými lipami u fotbalového hřiště. Rostly tam šest let.

„Je velmi důležité, že si ve vedení měst a obcí uvědomují ztrátu a mají snahu zničené stromy nahradit novými,“ doplnila Klemensová.

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Muž nenastoupil trest za výrobu drog. Když pro něj přišli, vařil pervitin

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili veškeré pomůcky i prostředky...

Přímo při vaření pervitinu dopadli policisté muže ze Zlínska, který se vyhýbal nástupu do vězení. Za mříže jej přitom...

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Zlín je evropskou špičkou, říká specialista na signalizaci křižovatek

„Pokud máte naprosto přeplněnou křižovatku, nepomůže, ani kdybyste tam dali...

Společnost Cross Zlín vyváží dopravní technologie do celého světa. Její zakladatel a ředitel Tomáš Juřík pro MF DNES...

Najdete na iDNES.cz