Střelec ze Zubří může zůstat na svobodě měsíce, žalobce chce posudky

  14:17aktualizováno  14:17
Týdny až měsíce nejistoty čekají obyvatele Zubří na Vsetínsku. Státní zástupce dohlížející na vyšetřování tragédie v místní hospodě totiž zrušil obvinění a střelce nechal propustit na svobodu. Chce si počkat na odborné posudky. Co přesně a proč se na místě stalo, říci nechce.

Střelba se odehrála v hospodě u hřiště v části města zvané Staré Zubří. | foto: Google Street View

Jasná je proto jediná věc: v sobotu odpoledne v hospodě u hřiště v části města zvané Staré Zubří padesátiletý muž po potyčce zastřelil legálně drženým revolverem o rok staršího muže (více v článku Hospodskou potyčku v Zubří ukončil výstřel a smrt).

Krajští kriminalisté střelce den po události obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy a podali návrh na vzetí muže do vazby. Pak ale události nabraly nečekaný vývoj.

„Státní zástupce zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání a neakceptoval tak ani návrh na vzetí muže do vazby. Policisté tak zadrženého muže propustili na svobodu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková (viz též Žalobce zrušil stíhání muže obviněného z vraždy v hospodě v Zubří).

„Vyhověl jsem stížnosti obviněného. Předtím, než bude možné rozhodnout jakýmkoliv způsobem podle trestního řádu, je nutné doplnit prověřování,“ sdělil ve středu iDNES.cz žalobce Jakub Grmela z olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Podle něj to zároveň neznamená, že by policisté při vyšetřování případu odvedli špatnou práci.

„Ale obvinění bylo předčasné. Musím postupovat podle trestního řádu a pokud mám za to, že před rozhodnutím je potřeba doprověřovat okolnosti, které jsou sporné, nemám jinou možnost. Zákonná lhůta pro prověřování je šest měsíců a dá se opakovaně prodlužovat. Až budou posudky, z nich je možné posuzovat, co se na místě stalo a rozhodnout o dalším postupu,“ poznamenal Grmela.

Podle informací iDNES.cz se v případu objevují i úvahy o nutné obraně, což však žalobce nechtěl potvrdit.

„Nespekuloval bych o tom, ale není vyloučeno, že případ dopadne jakkoliv. Až budeme mít podklady, které vyplynou z dalšího zkoumání, bude teprve možné rozhodnout, jak skutek kvalifikovat, co se přesně na místě stalo a podobně.“

Město finančně podpořilo manželku zastřeleného

Patrné je, že policisté s obviněním nechtěli otálet i kvůli tomu, aby muž podezřelý ze závažného zločinu šel do vazby a veřejnost se necítila ohrožená.

Na uvalení vazby je totiž zákonná lhůta 48 hodin od zadržení. Může proto nyní žalobce veřejnost ujistit, že dalším lidem ze strany střelce žádné nebezpečí nehrozí?

„Lhůta 48 hodin krátká je, ale to je záležitostí zákonodárců, policisté ani já to neovlivníme. Nemůžu držet v zadržení osobu, u které nejsem zcela přesvědčen, že bylo důvodně zahájeno trestní stíhání. Ubezpečení veřejnosti, na které se ptáte, není na mně, to je věcí jiných orgánů,“ odkázal státní zástupce na policii.

Ta se k tomu odmítla vyjádřit. „Respektujeme rozhodnutí státního zástupce,“ reagovala stroze krajská policejní mluvčí.

Po Zubří se mezitím šíří řada často protichůdných informací o tom, co se v hospodě stalo. Fámy nejspíš nerozptýlí ani popis od žalobce: „Došlo k adresnímu konfliktu, který vyústil napadením a střelbou. Nešlo o nějakou střelbu nazdařbůh,“ uvedl Grmela obecně.

„To musí řešit policie. Situace je těžká pro obě rodiny, nechci přilívat olej do ohně,“ sdělil starosta města Lubomír Vaculín a doplnil, že na čerstvé propuštění střelce na svobodu zatím nezaznamenal od občanů negativní reakci.

„Je nám každopádně všem líto, co se stalo. Na středeční radě města jsme alespoň schválili finanční podporu manželce zesnulého ve výši 20 tisíc korun,“ poznamenal starosta.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Další z rubriky

Levice ve Zlíně prožila pád, v zastupitelstvu bude chybět ČSSD i KSČM

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

Zlín bude poprvé v novodobé éře bez levicových stran. ČSSD a KSČM čeká ve snaze o návrat do zastupitelstva těžká cesta....

Na Vsetínsku brzy ráno auto srazilo chodce, ten utrpěl vážná zranění

V Liptále u základní škole srazilo auto chodce (21. října 2018).

V brzkých ranních hodinách zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému u nehody v Liptále na Vsetínsku....

Konec dojíždění. Biologickou léčbu rakoviny nabídnou i okresní nemocnice

Ilustrační snímek

Zlínský kraj bude zřejmě první, kde onkologičtí pacienti nebudou muset kvůli specializované léčbě jezdit do jednoho...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz